Bydlení

27. května 2020 08:00

Simona Sedláčková

Použité čajové sáčky do koše nepatří. Můžete je ještě skvěle využít

Každý den si připravíte svůj ranní čaj a použitý čajový sáček vyhodíte bezmyšlenkovitě do koše? Děláte chybu! Máme pro vás několik tipů, jak ho můžete ještě znovu využít. Pohlcuje pachy, myje nádobí i odpuzuje hmyz. A nakonec ho vyhoďte na kompost, ale pouze v případě, že se jedná o sáček z papíru. Sáčky s příměsí umělých vláken se v kompostu nerozloží.

Čajové sáčky, a tím myslíme sáčky spravým čajem, ne sčajem ovocným, nikdy jen tak nevyhazujte. Mohou vám ještě dobře posloužit.

Kdy použít ještě vlhký čajový sáček

Čerstvě použitý, ještě mokrý čajový sáček můžete využít jako obklad na opuchlá oční víčka, případně na štípance od komárů. Nejprve sáček přidržte chvilku pod studenou vodou nebo ho dejte zchladit do lednice, a pak přiložte na postižená místa. Čaj pomůže odstranit zarudnutí, podráždění i otok. Stejně tak čajový obklad odstraňuje i tmavé kruhy pod očima.

Ještě vlhké sáčky umí dokonce odstranit i zápach zrukou, pokud jste například loupali cibuli nebo česnek.

Čaj umyje okna i nádobí bez chemie

Čaj dokáže odstranit mastnotu, a pokud téhle jeho vlastnosti využijete, můžete i snížit spotřebu saponátů vdomácnosti.

Ke špinavému nádobí vdřezu přidejte sáčky od večerního čaje a napusťte vodu. Ráno už nádobí jenom opláchnete a osušíte. Samozřejmě se nejedná o připečené a hodně mastné hrnce od oběda, ale pouze o talíře, příbory či hrnky.

Sáčky od čaje vám pomohou i vyčistit šmouhy na oknech. Okna lehce potřete vlhkými sáčky a vyleštěte.

Pohltí pachy vlednici i z bot

Použitý a vysušený čajový sáček vložte do lednice. Zbavíte se tím nepříjemných pachů a navíc bude sáček také pohlcovat nadbytečnou vlhkost.

Úplně stejně bude čaj fungovat i vbotách. Pokud máte pocit, že vaše boty po odložení do botníku příliš nevylepšují vůni vašeho domova, vložte do nich použitý a vysušený čajový sáček. Uvidíte, vlastně ucítíte, tu změnu!

Čaj nemilují hlodavci

Vůně čaje prý odpuzuje dokonce i hlodavce. Máte-li pocit, že se po vaší kuchyni vnoci prohání nějaká myška, rozmístěte po místnosti několik použitých čajových sáčků.

Čaj by měl končit vkompostu, ale…

Každý čajový sáček by měl nakonec skončit vbioodpadu, vkompostéru nebo, pokud máte tu možnost, přímo vkompostu. To je však pouze velmi rozšířený mýtus… Jen málokterá značka porcovaného čaje opravdu využívá sáčky ze 100% celulózy, které se vkompostu rozloží. Většinou se jedná o sáčky spříměsí umělých vláken, kterých se vkompostu prostě jen tak nezbavíte.

Víte, že kompostovat můžete i doma? Jak na to? A zápachu se bát nemusíte...

Snažíte se doma snížit množství odpadů? Máme pro vás několik tipů, jak začít i jak pokračovat...


Přečtěte si také