Bydlení

30. listopadu 2017 14:40

Tereza Javorová

Praktické tipy, jak se zbavit plísní v bytě

Zimní období s sebou může přinést i nepříjemné problémy s plísní v bytě. Ty se neprojeví, pokud víme, jak se správně zbavit přebytečné vlhkosti.

Účinné větrání

Vlhkost se uvolňuje prakticky při každé naší činnosti vbytě, pokud se jí včas nezbavíme, můžeme si způsobit problémy splísněmi. „Například ve spánku nadýchá a vypotí dospělý člověk až litr vodní páry, o mnoho víc vlhkosti se pak uvolňuje například při vaření, víc vlhko je samozřejmě vkoupelně,“ říká Ing. Korbelář zVEKRA okna.

TIP: Naučte se účinně větrat. Vzimě je nejlepší otevřít na pár minut okna do kořán podle provozu vbytě i několikrát denně. Vkoupelně a kuchyni používejte odsavače par.

Nová okna ve starších domech a bytech interiér utěsní. Vzduch, který dříve zbytu unikal okny, kterými táhlo, nyní zůstává vinteriéru, a to i snežádoucí vlhkostí. Ta pak kondenzuje na nejchladnějších místech vbytě, pokud to jsou nezateplené obvodové stěny domu, mohou právě na nich bujet plísně. Dražším řešením používaným hlavně v novostavbách je vybavit prostor rekuperací vzduchu, jednodušší a výrazně levnější je správné větrání.

Foto: Vekra

Při intenzivním větrání se rychle vymění vzduch, sníží se vlhkost, ale současně se neprochladí stěny a nábytek. Po zavření okna se tak rychle místnost vytopí na příjemnou pokojovou teplotu. Je to také cesta ktomu, jak za teplo skutečně uspořit. Kdo je zvyklý otevřít okno na ventilaci, neměl by to dělat vzimě, protože tak není zajištěna dostatečná výměna vzduchu a navíc prochlazování ostění oken může vést právě ke vzniku plísně.

Hlídání vlhkosti

Než se snovými okny sžijete, je dobré pořídit si také vlhkoměr, stojí pár korun, ale udělá velkou službu. Pokud vlhkost stoupne, je jasné, že je třeba pořádně vyvětrat. Teplý vzduch obecně dokáže pohltit více vlhkosti. Proto největším problémem bývají studené vlhké místnosti. Představa, že po výměně oken nebudete muset topit a větrat, je zcela mylná.

TIP: Při teplotě 20 - 21oC by relativní vlhkost vmístnosti neměla překročit 50%.

Pozornost byste měli zaměřit zejména na místnosti světším množstvím květin, akváriem. „Zcela nevhodné je sušit vbytě prádlo,“ dodává Ing. Korbelář zVEKRY.

Zateplení stěn

Výměna oken bývá prvním krokem ke snížení tepelných ztrát. U starších domů pak bývá vhodné zvážit i zateplení obvodových stěn. Právě studené obvodové stěny starších domů bývají místem, kde se objevují plísně. Nejčastěji to bývají studené rohy místností, prostory za nábytkem, okolí oken například za závěsy apod. Slabinou jsou hlavně místa, kde nemůže dostatečně proudit vzduch.

TIP: Hlídejte studená místa u obvodových stěn vbytě, jde hlavně o rohy a stěny za nábytkem.

Foto: Vekra

U domů snezateplenými stěnami nechte větší prostor za nábytkem a ochlazovanou stěnou domu. Nezakrývejte topení závěsy a záclonami, aby teplý vzduch mohl volně proudit po oknech a stěnách a ohřívat je. Ranním rituálem by mělo být roztemnění oken, intenzivní krátké vyvětrání. Pokud jsou po ránu orosená okna, bývá to často pod zataženými interiérovými žaluziemi, je potřeba je vytáhnout, vyvětrat a případně i okno otřít papírovou utěrkou. Tu je potřeba vyhodit do zakrytého koše, aby se zní nemohla již odpařovat vlhkost.

TIP: plastová i dřevěná okna nyní se zaměřením zdarma od tradičního výrobce VEKRA

Po výměně oken byste měli přizpůsobit zvyklosti novým podmínkám. Pravidelné a především účinné větrání a hlídání vlhkosti jsou tím správným směrem.

Foto: Vekra

Sdílejte článek

Přečtěte si také