Bydlení

9. května 2016 11:15

Markéta Zídková

Před a po: Starou hospodu o 200 m² přeměnili na útulný loft

200 metrů velký prostor se proměnil v bydlení.

Berlínská hospoda s podivným názvem Schluckspecht (Ptáček napijáček) byla po 20 letech existence na prodej. Plán, jak naložit s 200 metrů velkým prostorem, se urodil v hlavě architekta, který tyto prostory důvěrně znal.

Na fotce inzerátu se skvěla fasáda památkově chráněného domu ve čtvrti Friedenau. „Okamžitě jsem ji poznal, pár mých kamarádů tam dokonce dělalo číšníky,“ vypráví architekt Swen Burgheim. Ten právě procházel realitní servery, kde hledal byt pro jeden pár z Mnichova. „Klienty jsem ihned kontaktoval a pověděl jim o tomto velkorysém šarmantním prostoru,“ popisuje Burgheim. Dvojice zájemců už den po prohlídce podepsala kupní smlouvu. Burgheim nato spustil půlroční rekonstrukci, která nemohla začít jinak než vybouráním příček.

Majitelé původně chtěli podkrovní byt. Přízemní prostor se jim ale natolik zalíbil, že od původního plánu upustili. Při rekonstrukci stavitel nechal odstranit i stropní podhledy, čímž se zvýšil strop o 1,5 metru na 5,2 metru. K tomu, aby bytem lépe prostupovalo světlo, vsadili do zdi mezi kuchyní a obývacím pokojem velké okno ve stylu průmyslových budov. Při hluku či kvůli výparům z kuchyně lze zavřít nově osazené křídlové dveře. „Při rekonstrukci se pokaždé snažím zůstat v době, kdy dům stavěli. Ty dveře jsou sice nově osazené, ale jde o staré původní kusy,“ dušuje se Burgheim.

Podobně se postaral o původní rámy výlohy, které nechal vyjmout a opískovat. Následně do nich vsadil nová okna. Díky tomu okna do ulice ladí i s výše zmíněným starým oknem mezi kuchyní a další místností. „Většina architektů postupuje zvenku dovnitř. Já naopak. Nemovitosti maximálně uzpůsobuji životnímu stylu jejich obyvatel. Pokud například rádi vaří, věnuji zvláštní zřetel kuchyni, která se stává ústřední místností,“ vysvětluje Swen Burgheim.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také