Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Překvapení! Nejdražší na světě nejsou ani Londýn ani New York, ale dvě města v černé Africe

Které je nejdražší město na světě?
Vydáno: 15.09.2016
Podle žebříčku poradenské společnosti Mercer je Luanda, metropole Angoly nejdražšm městem, podle žebříčku poradenské společnosti ECA International je na druhém místě
Autor: profimedia Podle žebříčku poradenské společnosti Mercer je Luanda, metropole Angoly nejdražšm městem, podle žebříčku poradenské společnosti ECA International je na druhém místě
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chtělo by se říci, že půjde buď o Londýn, který mají v hledáčku superboháči z celého světa a kde se prodávají garáže za půl milionu liber. Nebo Paříž, nejnavštěvovanější město světa, jehož restauracemi a butiky se prožene na 50 milionů turistů ročně. Nebo možná některé z asijských finančních center jako je Hong Kong nebo Singapur. Jenže zdání klame – dva uznávané průzkumy ukazují, že nejdražší město světa leží v Africe.

Podle poradenské společnosti Mercer a jejího letošního ročníku výzkumu Cost of Living survey je tím městem Luanda. Pokud by snad tento název někomu zněl cize, pak je namístě ujištění, že právě metropole Angoly drží prvenství v žebříčku 200 nejdražších měst z pohledu zahraničních pracovníků.

Podle žebříčku poradenské společnosti Mercer je tedy nejdražší městem světa metropole Angoly Luanda. Na obrázku záliv v Luandě
Autor: Creative Commons Podle žebříčku poradenské společnosti Mercer je tedy nejdražší městem světa metropole Angoly Luanda. Na obrázku záliv v Luandě

Jedny džíny tu podle výzkumu vyjdou na 240 dolarů a obyčejné jídlo z řetězce rychlého občerstvení stojí bezmála 19 dolarů. To vše v subsaharské zemi, kde miliony lidí přežívají za méně než dva dolary denně a kterou Světová banka kvůli nerovností v příjmech označila za sedmou nejhorší zemi světa.

Nelichotivé prvenství plyne z petrochemického průmyslu, který stojí za více než polovinou HDP. Do Luandy se sjíždějí z celého světa pracovníci působící v oblasti zpracování ropy. Každý z nich si draze připlatí za dovážené zboží i za vlastní bezpečnost a v Luandě setrvává po tři roky. „Třebaže Luanda měla pověst poměrně levného města, ceny dováženého zboží a náklady na zajištění vlastní bezpečnosti jsou velmi vysoké,“ uvádí Mercer.

Finanční centra jsou hned v závěsu, ropnou metropoli následuje na druhém místě Hong Kong, třetí je Curych, čtvrtý Singapur a pětici nejdražších měst uzavírá Ženeva. Mercer u každého z měst zjišťoval ceny dvou stovek položek včetně bydlení, dopravy, jídla, oblečení, domácích potřeb a zábavy, které pak poměřoval se standardy v New Yorku.

Jiný výzkum připsal prvenství hlavnímu městu Jižního Súdánu s názvem Džuba
Autor: Creative Commons Jiný výzkum připsal prvenství hlavnímu městu Jižního Súdánu s názvem Džuba

Poradenská společnost ECA International připisuje prvenství jinému africkému městu. Nejdražším městem světa je podle jejího průzkumu Džuba v Jižním Súdánu a druhá nejdražší je Luanda. Na třetím místě v jejím žebříčku je Curych. „Obtížný dovoz zboží odpovídajícího mezinárodním standardům do země, která v posledním roce prošla těžkými boji, prodražuje zboží vyhledávané cizinci,“ vysvětluje kámen úrazu manažer ECA Steven Kilfedder. Jižní Súdán má bohaté zásoby ropy, ale mizivou infrastrukturu a po desetiletích občanské války se Súdánem se tam mnoho obyvatel potýká s chudobou.

Podobné žebříčky zřejmě vyjeví zajímavé změny i v roce 2016, kdy podle expertů vzrostou náklady na život v samotném New Yorku i dalších amerických městech.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Nejdražší byt na světě se nachází v jednom z nejluxusnějších londýnských projektů. Byt v rezidenci One Hyde Park stál 140 milionů liber, tedy 4,7 miliardy korun.

Tohle jsou nejdražší domy světa. Pojďte na návštěvu

Takto vypadá penthouse s dvěma patry v Petrohradě. Nechcete?

V tomhle luxusu si žijí ruští miliardáři. Teď jsou jejich domy na prodej

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama