Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Proč mokří psi tak smrdí? Víte to?

Pohled na psí kožich pod mikroskopem u méně otrlých snadno vyvolá nechutenství. Odhaluje totiž exkrementy bakterií a kvasinky, které o sobě jinak vydávají svědectví až s pomocí vody.
Vydáno: 29.09.2016
Za sucha pěkně voní...
Za sucha pěkně voní... Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znáte to, když váš psí miláček zmokne nebo si urousá kožich v mokré trávě, začne smrdět, aniž by se v něčem vyválel. Proč? Psi – roztomilost sama – jsou doslova obsazení mikroorganismy vylučujícími pižmo. Přesněji řečeno, jejich kožich je plný exkrementů bakterií a kvasinek. Za sucha tyto mikroskopické částečky hnoje nezapáchají, běda ale, když navlhnou. Pak začnou zapáchat.

K pochopení mocného zápachu psího kožichu, který vzniká za přispění vody, pomůže malý úvod do fungování čichu.

Na stropě nosní dutiny máme uložené senzorické receptory čichu. Ty s každým nádechem přicházejí do kontaktu s poletujícími molekulami. Zmíněné receptory jsou v podstatě buňky, převádějící chemickou charakteristiku molekul na elektrický signál, který následně míří do mozku. Tam aktivuje okruhy, které pomáhají rozpoznat původ pachu a našeptávají hesla typu: Slanina! Nová kniha! nebo Mokrý pes! Jak ale voda promění decentní pižmo každého psa v ničivou smrdutou clonu? Voda narušuje chemické vazby, které drží mikroskopické exkrementy pohromadě a do vzduchu se uvolní mračno zatuchlých molekul. Jak napsal web wired.com, odpařující se voda zvyšuje relativní vlhkost vzduchu, přičemž vlhký vzduch váže více molekul a je-li navíc ještě teplý, účinek se dále posiluje. Vzduch prosycený molekulami zásobuje olfaktorické (čichové) receptory mocnými podněty, před nimiž není úniku. Domů má tedy smysl pořídit si jen natolik milého, zábavného či jinak užitečného psa, že pozitivní zkušenost s ním převáží nad znepokojením z představy bakteriemi zamořeného domova.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Kočky v krabici

Proč kočky tak milují papírové krabice?

Průzor do vnějšího světa užije hlavně zvídavý pes

Osm věcí na zahradě, kterými uděláte psovi radost

Na party pozvěte jenom slušně vychované psy, předejdete tak zbytečným šarvátkám

Milujete večírky? Uspořádejte psí mejdan

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama