Proč mít doma květiny: Jsou krásné, čistí vzduch a můžeme s nimi i mluvit

Pokojové rostliny, bylinky i řezané květiny ve váze do našich domovů vnášejí krásu, pohodu a blízkost přírody. Společný život v jednom bytě s nimi lidem prospívá. Jak tělesně, tak duševně. Květiny si můžeme vybírat buď podle vzhledu, nebo s vítaným bonusem navíc – rostliny, které dokážou vytvářet v bytě zdravé prostředí. Tady jsou důvody, proč mít doma kolem sebe rostliny.

Rostliny čistí a zvlhčují vzduch, pohlcují prach a toxické látky

Přírodní zvlhčovače

Květiny přirozeně zvlhčují vzduch a na rozdíl od přístrojů se dovedou samy bezchybně „regulovat“ podle aktuální vzdušné vlhkosti. Ta má být optimálně zhruba 40procentní, ale v mnoha bytech klesá pod 20 procent, což už vysloveně poškozuje lidské zdraví. Mezi nejúčinnější rostlinné zvlhčovače vzduchu patří pokojový ibišek (Hibiscus rosa-sinensis) a šáchor (Cyperus).

Květiny jsou lapače prachu

Rostliny bezpečně fungují jako přírodní filtr, který zachytává prach plný alergenů. Každá zdravá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 procent. Rostliny také pohlcují toxiny z nátěrů, nábytku, lepidel atd. Jediná větší rostlina sníží množství škodlivin v běžné místnosti zhruba o čtvrtinu!

Přírodní čističky vzduchu

K top čističům vzduchu v bytě patří pokojové palmy, které filtrují formaldehydy a benzen. Anturie (Anthurium), lopatkovec neboli toulcovka (Spathiphyllum) nebo dracény (Dracaena) pomáhají likvidovat trichloretylen i benzen, filodendrony (Philodendron) a fíkusy (Ficus) zase formaldehydy.

Chryzantémy (Chrysanthemum) a gerbery nás zbavují cigaretového kouře a benzenu. Kvetoucí kamélie (Camellia) filtrují stopy těžkých kovů, např. rtuti či olova.

Výborný je ledviník (Nephrolepis), nenáročná pokojová kapradina původem z vlhkých tropických pralesů Jižní Ameriky, která filtruje formaldehyd, ale odstraní ze vzduchu i xylen, jenž se vyskytuje v nábytkářských pěnách či tkaninách.

Nenápadný břečtan (Hedera) nebo pilea (Pilea peperomioides) také fungují skvěle jako pračky vzduchu.

Květiny posilují imunitu a zlepšují náladu

Rostliny proti únavě

Všechny zelené rostliny odrážejí žlutozelenou část spektra, což uklidňuje oči a snižuje pocit únavy a vyčerpání. Také opticky člení prostor a zbavují ho uniformity, která unavuje a vyvolává deprese. V místnosti, kde jsou rostliny, klesá únava až o pětinu, bolest hlavy se může snížit o třetinu, stejně jako pocit sucha a bolesti v krku. A stačí tak „málo“ – několik rostlin v květináči nebo ve váze!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zimní pěstování aromatických bylin a koření doma za oknem: Zkuste bazalku, mátu či tymián

Bylinky nabíjejí energií

V každé kuchyni by měla být bylinková minizahrádka. Neměly by v ní chybět hlavně šalvěj, rozmarýn, tymián, bazalka, jablečník, máta, meduňka, dobromysl (oregano), majoránka, saturejka, koriandr, petržel naťová, řeřicha a pažitka. Zelenou část použijeme při vaření pokrmů i čajů nebo do koupele, vůně plná silic nám dodá energii a posílí imunitu.

Květiny posilují imunitu

Proti bacilům a virům nás doma pomáhají chránit především silice jehličnanů, třeba bonsaje nebo řezané větve ve váze, dobře jako ochránce funguje i vánoční stromek, který toho pro naše zdraví dělá ještě víc.

Velké množství vonných silic vyzařují řezané květiny. Pohodu a klid přinášejí do domu zejména růže (Rosa), kosatce (Iris) a luční kvítí, dobrou náladu a pozitivní myšlenky vyvolávají frézie (Freesia), hyacinty (Hyacinthus), tulipány (Tulipa) a narcisy (Narcissus).

Pozor na alergie

Opatrně ale doma s pivoňkami (Paeonia) a karafiáty (Dianthus), které voní krásně, ale mohou vyvolat až alergii. Obzvlášť pozor na lilie (Lilium), z až příliš intenzivní vůně nás může rozbolet hlava, což nás mnohdy staví před dilema: buď zůstanou doma lilie, nebo já.

Rostliny v ložnici

V přiměřené míře prospívají rostliny i v ložnici. Zejména kvůli tomu, že filtrují i zvlhčují vzduch a některé údajně mají i afrodiziakální účinky! Obava, že rostliny v noci produkují oxid uhličitý, čímž nás ve spánku „pomalu otravují“, je lichá, protože ho vydechují tak málo, že to lidský organismus takřka nezaznamená. Někomu však může ve spánku vadit příliš pronikavá vůně některých květů, zejména šeříku (Syringa), lilií(Lilium) nebo konvalinek (Convallaria).

S květinami můžeme mluvit, ale nesahat!

Pro některé lidi jsou květiny a byliny jakýmsi zeleným domácím mazlíčkem a pečují o ně stejně pečlivě jako třeba o kočku nebo psa. Na tom, že si doma s rostlinami pokecáme, tedy spíš na ně mluvíme, rozhodně není nic divného, ba právě naopak! Dělá to dobře oběma stranám. Květiny jsou přece také živé organismy, reagující na vnější podněty. A kdo chce, může si s nimi vytvořit „vztah“, a tak je podpořit, aby ještě lépe rostly a kvetly.

Pokud na květiny mluvíme, rostou rychleji. Údajně je to proto, že jak lidé vydechují, vypouštějí oxid uhličitý, a právě ten rostliny stimuluje. Oxid uhličitý se totiž významnou měrou podílí na fotosyntéze,  jeho množství ovlivňuje nejen rychlost růstu rostlin, ale také tvorbu květů.

Na druhou stranu prý většina pokojových rostlin nemá ráda příliš časté a silné doteky, na které reagují omezením růstu. Jedna z mála rostlin, která přímo „komunikuje“ a před očima reaguje na náš dotek je citlivka stydlivá (Mimosa pudica). Rostlina je zvláštní především svou seismonastií, pohybem na základě podráždění (po doteku sklápí listy), a nykonastií (spánkový pohyb), kdy v noci sklápí listy ke stonku.

Zdroj: express.co.ukarchitecturaldigest.complantindex.comliving.cz


Přečtěte si také