Bydlení

23. února 2020 18:08

Markéta Zídková

Pryšec trojhranný je nenáročná pokojovka, která vám může přerůst přes hlavu

Přemýšlíte, jak zaplnit prázdný prostor vedle okna nebo regálu a toužíte po nějaké nenáročné, ale zároveň exoticky působící rostlině? Zkuste pryšec trojhranný (euphorbia trigona), tahle rostlina vás nezklame, jen mějte na paměti, že patří do rodiny jedovatých pokojovek.

Euphorbia trigona patří do čeledi pryšcovitých, stejně jako některé další oblíbené pokojovky, třeba vánoční hvězda nebo trnová koruna. Na rozdíl od nich vám ale může tahle rostlina sminimem zahradnického úsilí doslova přerůst přes hlavu – její obvyklá výška při pěstování vbytě je 100 až 150 centimetrů, výjimkou ale nejsou ani dvoumetroví giganti.

Pryšec nepatří do bytu s dětmi

Pryšec trojhranný patří mezi sukulenty nekaktusovité, i když na první pohled i na dotek kaktusy výrazně připomíná. Má tělo se třemi hranami, ze kterých vyráží trny a malé vejčité lístky. Znich se časem mohou vyvinout dužnaté výrůstky, zpočátku většinou jen dvojhranné. Pozor na bílou tekutinu, kterou rostlina při poškození roní, při kontaktu skůží způsobuje svědění a pálení, při zasažení očí může dokonce vážně poškodit zrak. Rozhodně se nejedná o rostlinu vhodnou do dětského pokoje!

Pryšec se pěstuje snadno

Na svého pěstitele a stanoviště klade minimální nároky. Má sice ráda světlo, ale nevadí ji ani polostín. Odpustí vám i zapomnětlivost při zalévání, nedostatek vody nebo naopak její přebytek signalizuje zežloutnutím a opadáním drobných lístků. Ideálně ji zaléváme jednou týdně, vzimě zálivku stejně jako přihnojování omezte. Lámat hlavu si nemusíte ani steplotou, pryšec trojhranný bude prospívat při běžné pokojové teplotě kolem dvaceti stupňů, vlétě mu můžete dopřát i slunění venku, pozor pouze na teploty pod 10 ºC.

Pryšec tvarujte a namnožte ho

Květině postačí i poměrně malý květináč, sjeho velikostí to rozhodně nepřehánějte, volte ale takový, aby se rostlina nemohla převrhnout. Už vzrostlejší pryšce trojhranné stejně raději postavte ke stěně nebo kboku skříně. Pokud vám váš miláček začne „přerůstat přes hlavu“, seřízněte opatrně jeho nejvyšší části, což navíc podpoří hojný růst malých postranních odnoží. Tato pokojovka je nejenom nenáročná, ale velice jednoduše ji můžete rozmnožovat. Postačí odlomit jeden zpostranních výhonků, omýt ho od vytékajícího mléka, nechat klidně několik dní zaschnout a poté zasadit do písčito-hlinitého substrátu.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také