Bydlení

21. února 2017 06:02

Markéta Zídková

Rodina si z autobusu vybudovala útulné bydlení, aby neplatila drahý nájem a nemusela dojíždět za prací

Rodina se nastěhovala do vyřazeného školního autobusu, který pořídila za 75 000 Kč. Mají v něm manželskou postel, kuchyni, kompostovací toaletou a vanu.

Brian Sullivan se svou ženou Starlou autobus pořídili sice levně, jenže než jej proměnili ve svůj nový domov, investovali do něj spoustu práce a dalších v přepočtu 750 000 Kč. Za pronájem místa v Rentonu ve státě Washington ale platí v přepočtu 12 500 Kč, což je pouhá třetina nájmu, který platili v posledním bytě. V autobusu bydlí se svými třemi dětmi – tříletým Charliem, dvouletým Henrym a tříměsíčním Lincolnem.

„Jsme trochu zvláštní lidé a toto je zvláštní způsob života, takže to funguje,“ vysvětluje paní Sullivanová. „Konečně máme peníze na jakékoli jídlo, které chceme jíst, a svobodu vydat se kamkoli se nám jen zachce,“ popisuje hlavní proměnu, kterou radikální změna bydliště vnesla do jejich života. „Bydleli jsme v bytě za 1500 dolarů (38 000 Kč), který byl půl druhé hodiny od Brianovy práce a to dojíždění bylo strašné. Ve snaze vydělat na nájem pracoval přesčasy a k tomu tři hodiny denně strávil na cestě v autě, takže jsme ho skoro neviděli,“ líčí okolnosti, z nichž se přestavbou autobusu vymanili. „Náklady nám klesly na třetinu a tak máme na umořování dluhů a můžeme splatit i náklady na studia,“ raduje se šestadvacetiletá matka.

Na myšlenku nekonvenčního bydlení je přivedla videa na kanálu YouTube s příběhy lidí, těsnících se v různých útlých příbytcích. Sullivanovy pak zvláště zaujala rodina usídlená v modrém autobusu, o níž zpočátku mluvili jako o potřeštěncích. V jednu chvíli se ale možností bydlení v autobusu začali vážně zaobírat. „Myslel jsem, že si dělá legraci, ale myslela to vážně,“ vzpomíná Brian na překvapivou otázku své ženy. Druhého dne v práci si ale uvědomil všechny výhody, které by život v autobusu jeho rodině přinesl – včetně možnosti přestěhovat se i s celým domem, když by náhle musel pracovat o 50 km dál.

Navzdory úsporám i mobilitě se ale potýkali s problémy, a sice technické povahy. „Chtěl jsem se cítit jako v malém domě, nikoli v dopravním prostředku, takže jsme v autobusu zbudovali jakousi krabici, s jejíž pomocí se nám podařila účinná tepelná izolace,“ pochvaluje si Brian. Dříve jim totiž zamrzaly trubky a kvůli velkým tepelným ztrátám jim už i několikrát uprostřed noci došel propan butan a s ním i elektřina. To už díky izolaci nehrozí. „Kdykoli se něco podobného stane, jsem šťastná, že to nejsou všechny tři zdroje najednou,“ směje se Starla, která v autobusu hodlá vychovat všechny tři děti. A kdyby se přece jen stěhovali, do klasického domu by to nebylo. Jak sami předesílají, pravděpodobně by šlo o něco podobně nekonvenčního.

(dah)

Další lidé, kteří se přestěhovali do autobusu:


Přečtěte si také