Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Škůdci pokojových rostlin. Poznejte protivníky a zlikvidujte je jednou provždy

Paraziti v obýváku.
Vydáno: 14.09.2016
Aby prospívaly
Aby prospívaly Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na vaše krásné pokojové rostliny má spadeno celá armáda škůdců. Ani chemické zbraně v boji s nimi nejsou zakázané, než se ale spolu se škůdci sami vystavíte jejich působení, můžete ohavné roztoče a brouky zkusit zlikvidovat méně agresivními prostředky.

Škůdce vyhubíte s pomocí mýdlového roztoku, zapíchnutými sirkami hlavičkou dolů, přikrytím zeminy, nebo i sprchou. Do boje s parazity ovšem můžete vyslat i jejich přirozené predátory (slunéčka sedmitečná proti mšicím, parazitické vosičky Encarsia proti molicím apod.). Další šetrné prostředky lze koupit v zahradnictví. Jsou to lepivé destičky k odchytu škůdců nebo ekologické přípravky obsahující převážně metylester řepkového oleje. Některé druhy odradí popel z cigaret nebo tabák nasypaný přímo do květináče.

Svilušky

Svilušky
Svilušky
Creative Commons

Roztoči, kteří se usazují vespod listu, kde vytvářejí drobné pavučiny. Napadené rostlině usychají listy. Svilušek se lze zbavit sprchou a vyšší vlhkostí vůbec. Postříkejte rostlinu roztokem se saponátem, případně s trochou alkoholu, nechte chvíli působit a po sprše ji obalte igelitem.

Mšice

Mšice, zde s mravencem
Mšice, zde s mravencem
Creative Commons

Mšice jsou zelenkavý nebo černý hmyz, který může být okřídlený nebo bezkřídlý. Sají šťávu z rostlin. Napadenou rostlinu můžete strčit pod sprchu nebo si pořídit slunéčka sedmitečná, která mšice sežerou.

Puklice

Puklice
Puklice
Creative Commons

Stav tohoto mimořádně obtížného škůdce pomáhá během letnění snížit celá řada predátorů. Doma, zvláště v zimě, kdy má rostlina méně světla a kvůli topení je sušší vzduch, se puklice opět namnoží. Pomůže důkladná kontrola rostlin před přestěhováním do bytu. Likvidaci puklic ovšem komplikuje vosk, který je chrání před působením kontaktních chemických přípravků. První pohyblivé stadium přípravky nicméně likvidují zdárně. Ostatní stadia a samičky si lze podat tzv. systémovým insekticidem. Protože se škůdce na rostlině vyskytuje v různých podobách současně, je třeba zakročit příhodnou kombinací prostředků a proceduru s týdenním odstupem opakovat.

Štítenky

Štítenky
Štítenky
Creative Commons

Drobný oválný hmyz ulpívající na různých částech rostliny, která je potřísněná lepkavou šťávou. Štítenky sají šťávu z listů, které následně vadnou a usychají. Z rostliny je lze setřít mýdlovým roztokem, je ale třeba zakrýt květináč, aby do půdy nepadaly larvy.

Molice

Molice
Molice
Creative Commons

Přibližně 2 mm velký okřídlený hmyz na spodní straně listu. Jakmile se rostliny dotknete, molice se rozletí všude kolem, aby následně znovu usedly na rostlinu. Podobně jako většina jejich kolegů i molice sají šťávu z roslin a tím je oslabují. Napadené rostliny bývají i v tomto případě potřísněny lepkavým výměškem. Populace molic zredukujete rozvěšenými destičkami s lepem, na který vám molice ochotně sednou.

Lakonosci

Lakonosci
Lakonosci
Creative Commons

Tito draví noční brouci ožírají rostlinu. Na jejich sběr se vydávejte v noci, kdy vylézají ze svých úkrytů. Likvidujte i napadené části a rostlinu přesaďte. Ve staré půdě totiž často přežívají larvy.

Vlnatka krvavá

Vlnatka krvavá
Vlnatka krvavá
Creative Commons

Vylučují bílé výměšky a obalují se do bílých chomáčků, které připomínají vatu. Setřete je olejem nebo je spláchněte proudem vody.

Chvostoskoci

Chvostoskoci
Chvostoskoci
Creative Commons

Drobný skákající hmyz pohybující se na půdě v květináči. Napadá kořeny. Pokud je spatříte, přestaňte rostlinu na čas zalévat a nechte půdu vyschnout. Chvostoskoci totiž prospívají ve vlhku.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

I když jeho jméno zní řecky, pochází rostlina z Madagaskaru (Zamiokulkas)

Pozor na teplotu aneb Jak správně zalévat pokojové květiny v létě?

Rostliny v květináčích mají jen omezenou možnost čerpat živiny.

15 stylových vychytávek pro milovníky pokojových rostlin

Závěsný samozavlažovací květináček je rovněž efektní ozdoba na stěnu.

Dopřejte pokojovkám jejich vlastní jarní deštíček

Článek je zařazen v: pokojové rostliny , škůdci
Reklama