Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Špatně umístěný pozemek? Brazilci to vyřešili napáditě

Originalitě se meze nekladou. A tato brazilská rezidence je jedinečná hned v několika ohledech.
Vydáno: 20.03.2015
Moderní a chytře vyřešená residence
Autor: Rafaela Netto Moderní a chytře vyřešená residence

Třeba díky tomu, že se může pyšnit hned pěti terasami. Nebo kvůli tomu, že v něm téměř nepoznáte, zda jste ještě v interiéru či už v exteriéru. Jednotlivé zóny domu se citlivě prolínají se zahradou, a je tak opravdu těžké určit, kde jsou hranice venkovních a vnitřních prostor.

V roce 2012 se manželský pár, žijící v brazilském městě Bauru, v nejlidnatějším státě Jižní Ameriky, rozhodl, že si postaví nový dům. Manželé měli k dispozici 500 m² velký pozemek trojúhelníkovitého půdorysu, který není zasazen do úplně ideální okolí.

Oba dva měli hned zpočátku v základních obrysech docela jasnou představu o svém novém bydlení. Muž snil o domě, jenž bude inovativní, jeho žena si naopak přála spíše tradičnější stavbu, které by se podařilo vytěžit maximum i z nepříliš vhodného umístění pozemku.

Zvenku je stavba obehnaná betonovou zdí, uvnitř najdeme spoustu skla
Autor: Rafaela Netto Zvenku je stavba obehnaná betonovou zdí, uvnitř najdeme spoustu skla

Architekti ze studia FGMF Arquitetos měli na paměti přání obou klientů a ve svém návrhu se pokusili vyhovět oběma požadavkům. Díky tomu vznikl Sliding Pergola House, jednopodlažní rodinná rezidence, která na první pohled nepřipomíná klasický dům.

Inovativnost spočívá v tom, že jednotlivé obytné zóny jsou rozprostřeny po celém pozemku tak, aby ho v podstatě celý vyplňovaly. Vzhledem k nepříznivému okolnímu prostředí se tak dům spíše uzavírá do sebe a vytváří si vlastní oázu klidu. Tím se naplňuje i požadavek paní domu.

Hranici pozemku vytyčuje betonová zeď. Čím víc se dům izoluje od okolí, tím intenzivněji se propojuje se samotným pozemkem. Téměř z každého pokoje je například možné vyjít na některou z pěti teras, které dům obklopují ze všech světových stran. Ve středu pozemku, respektive ve středu domu, kam žádné zvědavé oko kolemjdoucích nedohlédne, se navíc nacházejí dva bazénky. Vysoký stupeň propojení interiéru a exteriéru dostává v tomto domě zcela nový rozměr.

Sliding Pergola House v noci
Autor: Rafaela Netto Sliding Pergola House v noci

Originálně řešená dispozice domu ale není tím jediným zajímavým momentem. V centrální části domu můžeme vidět řadu ocelových nosníků, které plní jednak svou konstrukční funkci a zároveň fungují také jako kolejnice pro posuvný systém několika stropních zástěn. Díky těmto flexibilně nastavitelným stříškám je možné za deště nebo intenzivního slunečního svitu zastínit i jinak otevřená prostranství uvnitř stavby.

Klára Beščecová

Foto: Rafaela Netto

Mohlo by vás zajímat:

Tato přestavba staré garáže na obyvatelnou chatu nazvanou Garage je cenami ověnčený debut archi studia Graypants ze Seattlu

Minidomečky: Bydlení snů se vejde do 50 m². Ušetříte za energie i za hypotéku

Rustikální stavba s moderní přístavbou

Ze staré stodoly udělali šperk belgického venkova

Dům s výhledem do ráje

Moderní dům vás uchvátí luxusním výhledem na Alpy

Článek je zařazen v:

reklama