Dětský pokoj

20. srpna 2017 06:00

Tereza Javorová

Studentský pokoj: Těžký úkol pro rodiče teenagera. Klíčové slovo je soukromí!

Je těžké uvěřit, že váš roztomilý špunt vyrostl a jde už na střední. I když to je pro většinu rodičů emoční uragán, nezapomínejte myslet prakticky a přestavte dětské království na životní prostor pro “skorodospělého” studenta. Co by ve studentském pokoji nemělo chybět?

Zatímco dětský pokojík rodiče zařizují podle svého vkusu, u pokoje pro studenta vám něco takového stěží projede. Respektujte proto požadavky a záliby jeho dospívajícího obyvatele, i když to bude otázka vysoké diplomacie. V první řadě se změní využití pokoje. Dětské hry, plyšáky i autodráhu raději pošlete o dům dál. Tady se bude studovat, polehávat, poslouchat muzika a přijímat návštěvy vrstevníků. Klíčové slovo je “soukromí”, které váš student bude potřebovat. Pokuste se tedy skloubit relaxační, zábavní a studijní zónu v jednom.

Co nesmí chybět? Stůl!

V první řadě pořádný pracovní stůl. Ten dětský se už nepokoušejte znovu nastavovat, dehonestovali byste studijní snahy svého teenagera. Pokud chcete, aby se choval dospěle a zodpovědně, dejte mu výběrem stolu najevo, že ho vítáte do světa dospělých povinností. Studenti u pracovního stolu stráví mnoho času, a proto se vyplatí investovat do lepšího kousku. Nezapomínejte, že pracovní stůl pro studenta rovná se v podstatě IT koutek. Dnes se nikdo na střední škole neobejde minimálně bez počítače a tiskárny, nepočítaje reproduktory, ipady, notebooky a další vychytávky, které současná generace potřebuje k práci i pro zábavu. Při výběru pracovního stolu se řídíme jednoduchým pravidlem, které zohledňuje výšku postavy vašeho dítěte. Čím vyšší je, tím prostornější potřebuje stůl, včetně místa na nohy a kvalitní židli. Obecně by měl mít stůl na výšku 70-75 cm, šířku 70-80 cm a na délku 135-160 cm. Ideální tvar pracovního stolu je L a velikost pracovní plochy by měla být co největší. Neprohloupíte, pokud pořídíte stůl s nastavitelnou výškou a regulovatelným sklonem pracovní plochy.

Kdo židli má, studuje

Stejně důležitá jako pracovní stůl je i židle k němu. Na ní se bude student hodiny učit (jak doufáte) a nechcete, aby si zbytečně ničil/a záda. Dnešní trh naštěstí nabízí bezpočet typů kancelářských židlí. Vybírejte tu s ergonomickým tvarem, ortopedickými prvky a kolečky. Židle by měla by mít opěrku na ruce a možnost polohování zad a výšky sedu. Poohlédněte se po židli, která dokáže kopírovat pohyby těla a díky nutnosti na ni vyrovnávat balanc bude váš student bezděky cvičit zádové i břišní svaly. Nenechte se přemluvit ke kůži a už vůbec ne kožence. Je možná efektní, ale pro mladého člověka je daleko vhodnější neklouzavý a nelepivý textilní potah.

Postel, studentův kokon

Také jste si všimli, kolik toho mladí lidé prospí? Spánek posiluje, tak to teenagerům přejme. Dětské posteli dejte definitivně vale a pořiďte, s ohledem na možnosti prostoru, pořádné lůžko. Věřte, že tam budou trávit hodně hodně času a budou za něj vděční (alespoň v duchu). Vzhledem k tomu, že už vás pomalu přerůstají, soustřeďte se na výběr prostorné postele s kvalitním roštem i matrací a výškou lehu od 49 do 56 cm.

A co ještě?

Spousty úložného prostoru na všechny ty nezbytné věci, kterými se obklopují. A že jich mají! Také pořádné osvětlení u pracovního stolu, centrální lustr - pokud možno designový a lampičku u postele na čtení. A relaxační zónu, kde může váš student/studentka přijímat kamarády a bavit se s nimi. Nemusí být formální, užitečné budou relaxační pytle, vaky, taburetky nebo křesílka. Pořiďte velký koš na prádlo a pořádné zrcadlo na ranní doladění outfitu. Obrazy, plakáty, dekorace? Ani se nepokoušejte a tuhle pomyslnou třešničku na studentském pokoji s klidem v srdci přenechte jeho novému majiteli či majitelce!

Zdroj: autorský text Adéla Skřivánková a (ku)


Přečtěte si také