Bydlení

23. února 2015 05:24

Markéta Zídková

Taky váš pes pozná, kolik je hodin? Víte, jak to vlastně dělá?

Ukazuje se, že řada zvířat dokáže ve své hlavě znovu prožít minulé události.

Právě odbila pátá a váš pes nadšeně vrtí ocasem a brousí vám kolem nohou. Němá duše už má hlad a dělá se, jako by i věděla, že nastal čas krmení. Šlo ale o reakci na kručení v břiše, anebo jsou psi nějakým způsobem schopni orientace v čase?

Promluvte si o tom s ostatními pejskaři a ti vám jistě potvrdí, že i jejich zvířata přesně odhadují pravidelný čas krmení nebo procházky. Běžně se strefují s přesností na jednotky minut a své pány upozorňují když ne přesně v 17.00, tak v 16.59, 17.01, případně v 17.03, málokdy se ale rozpomenou s více než 5minutovým zpožděním. Skoro to vypadá, jako by se pes řídil nějakým signálem, snad množstvím denního světla či jinými vjemy. Jenže čas si vymysleli lidé, tedy alespoň jeho odměřování na hodiny, minuty a sekundy. Mohou ale vůbec psi či jiná zvířata chápat čas podobně jako my? „To je ve výzkumu zvířat horečně diskutovaná otázka,“ dosvědčuje expert na kognitivní psychologii Locky Stewart, šéf výzkumu ze společnosti Dognition, která analyzuje inteligenci psů.

Psi snad přece jen mají i složitější druh paměti

Kognitivní vědci se pokoušejí zjistit, jak funguje zvířecí paměť už jen proto, že jim to pomáhá pochopit procesy probíhající v lidském mozku. Výzkumníci obvykle dělí dlouhodobou paměť do dvou kategorií. S pomocí implicitní nebo také procedurální paměti, která pracuje podvědomě, člověk vykonává naučené a opakované úkony, jako je zavazování tkanic či jízda na kole. Druhá je tzv. deklarativní paměť, v níž člověk skladuje osobní zkušenosti a faktické informace.

Ivan Petrovič Pavlov přednášel o tom, že psi a další zvířata používají prvně zmíněný druh paměti, která se hodí k učení metodou pokusu a omylu případně jednání na základě podmíněného reflexu. I tak je ale ještě možné, že i zvířata jako psi mají i tu druhou, deklarativní paměť. Vědce zvláště zajímá, zda mají tzv. epizodickou paměť či jsou schopná vybavit si kontextuální informace spojené s minulými událostmi, jako například co, kde a kdy se stalo apod. To si ovšem podle Stewarta žádá schopnost znovuprožívat minulé události, což už se rovná myšlenkovému cestování časem. Testy prokázaly, že opice toho jsou schopny. Zapamatovaly si, že zmrzlý pamlsek je k dispozici jen pět minut, a pak se rozpustí. Nejen opice, ale i vrány a krysy si pamatují „co“, „kde“, a „kdy“. Některé druhy opic si ovšem pamatují jen „co“ a „kde“, zatímco časová souvislost jim uniká.

Laboratorní testy pejsky zatím míjely

Jak napsal web www.wired.com, u psů je sice dokázané, že si pamatují některé lidi (jako své pány) a události (venčení), stále ale není jisté, zda si dokážou vybavit minulé události. Je to dáno tím, že psi byli dost opomíjeni, pokud jde o laboratorní pokusy, a sotva který se týkal schopnosti psa zapamatovat si ony tři základní okolnosti. Co tedy psovi dává pojem o čase? Vědec Stewart odhaduje, že psy „časují“ tzv. denní rytmy, což je jakýsi smysl, který jim napovídá, kdy spát, kdy žrát a kdy být aktivní. Podle této teorie by celá dovednost odhadnout příhodnou chvíli pro určité věci netkvěla v hlavě, nýbrž v tělev obvyklou dobu na něj přijde hlad a ve chvíli, jak je zvyklý, se začne dožadovat vycházky, protože tělo potřebuje pohyb, vylučovat apod. Podle jiné, méně pravděpodobné teorie psi rozpoznávají denní dobu podle intenzity denního světla či dokonce délky stínů. Další z vysvětlení směřuje k čenichu a schopnosti rozpoznat čas na základě čichového vjemu. To by se týkalo postupně slábnoucí pachové stopy pána poté, kdy odešel z domu. V případě pravidelně se opakujícího rozvrhu by pes mohl poznat, že pán odemyká dveře v okamžiku, kdy intenzita jeho pachu v bytě klesla na určitou hladinu.

Nakolik tedy pes ví či neví, která bije, není vůbec jisté. Brzy už ale možná bude. O psy a jejich schopnost uvědomovat si co, kdy a kde zažili, se vědci čím dál víc zajímají.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky pes opice Ivan Petrovič Pavlov

Přečtěte si také