Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Viktoriánský dům prošel totální rekonstrukcí. Vznikl světlý interiér, který nabídl třetí ložnici

Terasovitý dům z viktoriánské éry poznamenaný úpravami ze 70. let potřeboval pořádně zrekonstruovat. Zůstaly jen obvodové zdi, pryč šly i okna, krb a schodiště.
Vydáno: 02.12.2016
Z materiálů se kromě betonu dostalo na osvědčenou kombinaci ocele, dřeva a skla. Do výplně nad vstupními dveřmi je vyleptaný původní název domu „Tathra“

Z původního domu z roku 1902 v Paddingtonu u Sydney zůstaly jen zdi. Na domu, který během dřívějších úprav přišel o všechny vnitřní konstrukce včetně schodiště, krbů, ale i dřevěných oken, nebylo co dalšího zachovávat. Architektka Annabelle Chapman tak dostala za úkol navrhnout podobu prakticky nového domu. Ten měl skýtat obývací a jídelní zónu s kuchyní, které by se otvíraly do zadní terasy. To se mimochodem hodilo o to víc, že je příhodně orientovaná v Austrálii prosluněným severním směrem. Součástí zadání byl i požadavek na třetí ložnici a druhou koupelnu.

Čelní fasáda je nejvýraznější připomínkou původního domu Foto:

Celý interiér prokoukl zásluhou nového centrálního schodiště, které v otevřeném prostoru působí jako sochařský objekt. Nejprve stoupá v jednoduché podobě, aby se následně rozvětvilo do dvou křídel.

Zadní část domu tvoří čtyři podlaží na betonových deskách s leštěnými podlahami a přesahujícími stropy nižších podlaží. Ze všech podlaží a místností na severní straně se naskýtá výhled na přístav. Výjimkou je jen jedna ložnice na jižní, čelní straně a koupelna.

Nečekaná výhoda přestavěného domu vzešla z ústupku sousedům. Tím, že si prosadili odskok boční stěny hlavní ložnice, vzniklo místo pro pětimetrové střešní okno, které nyní prosvětluje kuchyni. Hlavní kvalitou domu je ale vizuální spojení všech obývacích zón i rozsáhlý přístup všech místností k dennímu světlu a ventilaci.

[[nid:]]

Foto: Michael Wee

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Freedomek na první pohled ani nevypadá jako mobilní příbytek

Dřevěný mobilní dům od brněnských architektů nabízí čistý styl a plochu bytu 2+kk

Prostor hraje barvami

Díky rekonstrukci vznikl z bytu 3+kk hravý prostor plný barev a světla

Na salon s pracovnou navazuje kuchyně s jídelnou

Inspirace: Projděte si zdařilou rekonstrukci bytu v Opavě

Reklama
Článek je zařazen v: dům, totální rekonstrukce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama