Bydlení

6. srpna 2014 09:38

Markéta Zídková

Záhadné slovo rekuperace. My vám vysvětlíme, jak to funguje

Větrání s rekuperací tepla je spojené s pasivním či nízkoenergetickým domem. Ale můžete si ho de facto pořídit kamkoliv.

V domě či bytě se starými netěsnými okny není pravidelné větrání tak důležité jako v domácnosti s řádně utěsněnými okny. Ten, kdo v domě s novými těsnícími dveřmi a okny důkladně nevětrá, riskuje zdravotní problémy i plísně na zdech. Větráním však z domu v zimě uniká drahocenné teplo. Řešení těchto problémů přináší systém větrání s rekuperací tepla.

Čerstvý vzduch jako při otevřených oknech

Jak to funguje?Standardně člověk otevře okno a vymění vydýchaný vzduch za čerstvý. Pro úsporu tepla v zimě větrá krátce a naplno, ale i tak s vydýchaným vzduchem odchází ven drahé teplo. Při výměně vzduchu s rekuperací tepla neotvíráte okna a dveře (což samozřejmě můžete udělat, kdykoliv chcete), ale máte v domě systém trubek, který se stará o výměnu vzduchu. A to tak, že v každé místosti jsou otvory, kudy do systému odchází vydýchaný vzduch, a otvory, kudy vychází čerstvý. Vydýchaný a čerstvý vzduch se potkávají v rekuperačním výměníku tepla, respektive se zde potkávají trubky, které vzduch vedou (projděte si naši galerii, kde to názorně uvidíte). Teplé trubky v zimě předají část svého tepla studeným trubkám s čerstvým vzduchem. Takže není potřeba ohřát vzduch například z –7°C na 21 °C, ale jen ze 12 °C na 21 °C.

Máte velký dům? A máte čas ho denně 4–5x oběhnout a všude vyvětrat?

Systém nuceného (řízeného) větrání s rekuperací tepla zajistí jednak dostatečnou obměnu vzduchu v místnostech a zároveň sníží účty za vytápění. Nejde však jen o peníze, ale díky rekuperaci šetříte i čas, protože nemusíte vždy oběhnout celý dům a všude vyvětrat. Díky rekuperaci máte neustále čerstvý vzduch (nebojte se, v domě nevzniká žádný průvan, rekuperace ani není slyšet.)

Denně bychom měli v každé místnosti 4–5 krát vyvětrat, a to nárazově otevřeným oknem po dobu cca 7 minut. Pokud zrovna vaříte a perete, a tak vzniká další vlhkost, je třeba větrat více. Jinak se zvyšuje koncentrace oxidu uhličitého (CO2), což u lidí vede ke vzniku únavy, bolestem hlavy, nesoustředěnosti nebo také ke škrábání v krku a pálení očí. Zároveň se také zvyšuje vzdušná vlhkost, jejíž hodnota by v obytných místnostech neměla přesáhnout 65 %. Pokud vede špatné větrání k rozvoji plísní, je již situace ze zdravotního hlediska opravdu vážná. Zdroj: www.ekobonus.cz

Šetří i v létě

Rekuperace (pasivní) v zimě šetří teplo, které dodává topný systém. V létě ovšem může fungovat obráceně, což je také velmi výhodné. Vnitřní vzduch ochlazený pomocí klimatizace pomůže snižovat teplotu přiváděného teplého vzduchu zvenčí. Rekuperační systém tedy přináší finanční úsporu díky tomu, že čerstvý vzduch, který je do místností přiváděn, se musí následně méně ohřívat (resp. ochlazovat), než je tomu v případě běžného vyvětrání.

Princip je jednoduchý, provoz složitější

Přiváděný vzduch musí projít přes filtr, který vzduch zbaví prachu. Dražší pylové filtry navíc zachytí i alergeny. Čistota je důležitá i pro to, aby výměník správně fungoval. Starý vzduch se s novým potkává při průchodu stovek vzájemně přiléhajících kanálků. Vrstva prachu ulpívající na jejich stěnách by ztížila předávání tepla a účinnost zařízení by se snížila.

Nechtít slevu zadarmo

Rekuperace pro rodinné či bytové domy není levná a ekonomicky se vyplatí jen u novostavby energeticky úsporného domu, kde se s instalací rekuperace počítá již v projektu, a nejsou tedy nutné speciální dodatečné stavební úpravy, jako je tomu u stávajících objektů. U běžného rodinného domu je potřeba počítat s částkou minimálně 100 tisíc Kč. Jsou tu ale i skryté náklady. Krychlový metr obytného prostoru rodinného domu stojí orientačně 7–10 000 korun. Rekuperace, která vyžaduje 15 cm konstrukční výšky, zabere každých 7 m2 jeden krychlový metr prostoru. I to je třeba vzít v potaz.

Levnější řešení může v určitých případech představovat montáž malé rekuperační jednotky s vývodem skrz vnější zeď, umístěná pouze do určité místnosti, kde je nejvíce zapotřebí.

Kromě pořizovacích nákladů si rekuperační systémy žádají také určité náklady na provoz. Rekuperační jednotka během svého chodu spotřebovává elektrickou energii, což může při celoročním provozu představovat částku v rozmezí 1000–5000 Kč. Dále je potřeba pravidelně měnit prachové, resp. pylové filtry, které ročně přijdou na několik stokorun. Jednou do roka je také zapotřebí dezinfikovat potrubí pomocí speciálního spreje, jehož cena se pohybuje okolo 500 Kč.

Ačkoli rekuperace ušetří určitou část výdajů za teplo, těžko říct, kdy a zda se vůbec náklady vrátí. To ale není nejdůležitější. Rekuperace totiž předně přispívá ke zdravějšímu bydlení.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také