Microliving v Česku: Takhle se bydlí na 16 m2, kam se vešly ložnice, koupelna i terasa

Všechno podstatné tu zabírá jen pár metrů čtverečních. V pražských Dejvicích vznikl mikrobyt, který je hrdou ukázkou toho, jak se dá bydlet v malém a nepřijít o pohodlí ani pohodu.

„Když jsme byt kupovali, byla to jen prázdná místnost s jedním umyvadlem vkoutě,“ vzpomíná Alena Lhotáková, která společně se svým manželem Jarmilem vybudovala dejvický mikrobyt. Pár se po několika letech cestování vrátil do Česka a hledal svoje první bydlení. Nakonec se rozhodl pro byt vnejvyšším patře dejvického činžáku. Koupelna i toaleta tu byly sdílené sostatními a byt měl k domovu snů daleko. Mladý pár se rozhodl, že zbydlení, kam by se mnohým nechtělo stěhovat, vytvoří funkční a designový domov podle konceptu microliving. Založili také projekt Hideout a postavili už čtyři designové domky z bambusu v Indonésii.

Když pražský byt zrekonstruovali, pronajímali ho na krátkodobé pobyty, pak se ale objevili Jakub Skupin a Ivana Joštová, kteří si microlivingovou garsonku pronajali dlouhodobě (a píší o svém bydlení blog). Přestěhovali se sem z2+1, kde žili několik let. Když nechali udělat vestavěnou skříň, protože „potřebovali“ více poliček, došlo jim, že jen zbytečně hromadí věci a rozhodli se, že vyzkouší microliving.

Takhle probíhala rekonstrukce bytu:

Tenhle trend začal jako z nouze ctnost. Lidé chtěli ušetřit za bydlení, vyhnout se hypotékám, nebo vylepšit dovolenkové karavany. Časem se ale začaly objevovat minibyty s vyšperkovanými interiéry, které přímo vybízely k nastěhování. Sny o palácích s obrovskými kuchyněmi vzal čas a magazíny o bydlení se začaly zajímat o to, jak žít na co nejmenším prostoru stylově a nezbláznit se z účtů za energie. Microliving už tak není jen experimentováním, ale plnohodnotnou cestou, po které se může vydat zodpovědný interiérový design.

Méně věcí a snazší život

„Přestěhovat se do mikrobytu znamenalo zaměřit se na to, co opravdu chceme – věci denní potřeby, do práce a na sport. Trošku knih,“ říká Jakub. Jednou zmyšlenek mikrobydlení je právě osekání věcí na nezbytné minimum (a jako inspirace slouží třeba metoda Marie Kondo). Zmizí každodenní rozhodování nad tím, jaké oblečení zkombinovat, jaké boty si obout nebo jakou použít pánev při vaření.

Microliving ale nešetří jen místem, zjednodušuje a zlevňuje život prakticky ve všech ohledech. „Z jednoho místa povysávám celý byt,“ směje se Jakub, když má odpovědět na to, jak konkrétně se mu usnadnil život. Dvojice navíc objevila kouzlo remosky, ve které se dá vařit i péct. Věc, kterou naše babičky brávaly na chalupy, kde neměly troubu, tak přešla do jednadvacátého století a pomohla ušetřit místo i energii.

Znovuobjevení garsonek

„Většina garsonek v Praze se pohybuje okolo 20 m2 a skrývají v sobě obrovský potenciál, ale překopat byty ve staré zástavbě od podlahy po strop tak, aby odpovídaly všem potřebám moderní domácnosti, to už chce kus plánování a upřímně i nemalé investice,“ vysvětluje Alena. Náklady na přestavbu minibytu vDejvicích se vyšplhaly na 500 tisíc. „Microliving vás naučí se uskromnit, preferovat kvalitu místo kvantity a rozmýšlet si dobře investici do nákupů a vybavení,“ dodává. Podle Aleny je také potřeba plánovat, myslet na budoucnost a byt přizpůsobovat přáním toho, kdo v něm bude bydlet.

Kdo chce bydlet vminibytě, musí také vnímat prostor jako jeden celek, ve kterém se před ničím nedají zavřít dveře, už proto že tu jsou jen jedny. Ty, které oddělují mikrobyt od okolního světa. Alena proto umístila do kuchyňské stěny nejtišší spotřebiče, které se zrovna daly sehnat. Jsou tu mikrovlnná trouba, lednice smrazákem, digestoř, myčka nebo pračka se sušičkou. „Je to velký pomocník, protože když máte jen pár kousků oblečení, je super mít to do hodiny všechno zase čisté a rovnou připravené kpoužití,“ říká Jakub.

Do bytu se vešla i koupelna stoaletou. Prosklený sprchový kout má 90 na 90 centimetrů a Alena na něj nechala umístit i stahovací rolety, aby se vytvořilo soukromí. Podobná vylepšení, která šetří místo, jsou pro mikrobyty nezbytná. Bez nábytku na míru se minibyty neobejdou. Alena upozorňuje, že se jedná o dražší řešení, ale nábytek vydrží déle a není potřeba dělat kompromisy. Vše je díky nábytku na míru laděno do stejného stylu a vyvedené ve stejném materiálu.

Tou se vdejvickém bytě stala březová překližka. „Úplně jsme se do ní zamilovali, je to velmi univerzální materiál, krásně se s ním pracuje, má nádhernou strukturu i vlastnosti,“ vysvětluje Alena. „Postel má přírodní futon matraci, překližka za hlavou matrace se dá nadzvednout tak, aby se ke stolu mohlo sednout z obou stran. Televizi jsme zasadili do vlastního elegantního rámu, ale je možné ji vyklopit a naklonit třeba směrem k pohodlnému sezení na pódiu. Třešničkou na dortu je síť, kterou si můžete zavěsit různým způsobem a buď si tak vytvořit pomyslnou přepážku v místnosti, nebo i další úložný prostor. A moje oblíbená ‚terasa‘ s celoročními truhlíky, kde máme levandule, sukulenty, traviny… krásné místo, kam si člověk může sednout na západ sluníčka,“ říká Alena a Jakub dodává: „Když představujeme byt, začínáme často balkónem, o kterém říkáme, že jsme ho v žádném bytě nikdy neměli. A tady jo.“

Podívejte se na více fotek minibytu:

Nic nám nechybí

Češi jsou posedlí osobním vlastnictvím bytů. Zatímco Němci se spokojí snájmem, my chceme „do vlastního“. Dvougeneračním domům sice už odzvonilo, ale jen málokdo si pod garsonkou představí bydlení snů. Malé byty vnímáme jako přechodné útočiště. Nastěhovat se do minibytu byla výzva i pro Jakuba a Ivanu, nakonec ale říkají, že jim tu nic nechybí a že do budoucna chtějí hledat další malý dům. Jakub také upozorňuje, že minibyty poskytnou člověku volnost a neuvážou ho hypotékou k jednomu místu.

Kromě toho mikrobyty nabízejí další výhody, které vtři plus jedna budeme jen těžko objevovat. Jakub a Ivanadíky malému prostoru nesedí doma. Vydávají se do okolí, do přírody, objevují nové podniky. Jakub si taky myslel, že mu bude chybět dílna nebo sklep. Nakonec ale objevil společnou dílnu Ponk vHolešovicích. „Takže odpověď je: Ne, nechybí mi nic,“ uzavírá.

5 výhod mikrobytů

  1. Jednodušší rozhodování: Budete mít jen to, co opravdu potřebujete, a nezahltíte si byt zbytečnostmi
  2. Více času pro sebe: Menší prostor se snáze a rychleji uklízí, takže vám zbyde čas na to, co opravdu chcete dělat
  3. Budete kreativnější: Nad minibytem je potřeba přemýšlet. Nejde vyhodit skříň a pořídit si novou
  4. Kvalita nad kvantitou: Jakub a Ivanapřecházejí od bavlny kmerino vlně, která je sice dražší, ale nechytá pachy a je vhodná i pro sport
  5. Nižší náklady: Sníží se účty za energii, není potřeba vytápět tak velké prostory a třeba při použití remosky se sníží náklady na přípravu jídla. To samé platí o moderních spotřebičích, které se do mikrobytů umisťují

Další články:


Přečtěte si také