reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

5 nejzajímavějších designérů z Prague Design Weeku: Pracují s krabicemi od pizzy i betonem

matoušhartman , Vydáno: 23.04.2019
Prague Design Week 2019
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Prague Design Week 2019
Český a slovenský design má co ukázat. Na letošním Prague Design Weeku se předvedla hezká řádka designérů i umělců. Vybrali jsme ty nejzajímavější, jejichž nápady a výrobky stojí za pozornost.

reklama

Prague Design Week představuje každoroční přehlídku designu, která je vždy zajímavá svým umístěním. Pokaždé se koná jinde a pokaždé se jedná o architektonicky zajímavý prostor. Letos designéři našli zázemí na náměstí Republiky v rohovém domě č. p. 7 hned vedle známého obchodního domu Kotva. Historickou stavbu čeká rekonstrukce, a tak mohli designéři využít i stěny v interiérech. 

Gobelins Pustkova

Gabriela Pustková

Gabriela Pustková vytváří gobelíny
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Gabriela Pustková vytváří gobelíny

Nejprve vznikne množství kreseb, z nich Gabriela Pustková vybere tu pravou, nechá ji zvětšit a vytvoří podle ní gobelín. Designérka tak vyrobí dekoraci, která je zároveň uměleckým dílem. Gabriela Pustková tká gobelíny z vlny v odstínech bílé, šedé a černé. Na některé vlny, které si pro výrobu objednala, čekala i několik měsíců a práce na větším gobelínu jí zabere až půl roku. Tématem jejích kreseb je vždy lidské tělo, proto jsou motivy na gobelínech figurální, i když často působí až abstraktním dojmem. Svoje výrobky prodává sama pod značkou Gobelins Pustkova.

Předlohou gobelínů Gabriely Pustkové jsou její vlastní kresby
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Předlohou gobelínů Gabriely Pustkové jsou její vlastní kresby

Aspoň tohle

Antonín Sláčík a Michaela Janková

Antonín Sláčík na Prague Design Weeku předvedl práci s betonem
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Antonín Sláčík na Prague Design Weeku předvedl práci s betonem

První, co mezi výrobky od Aspoň tohle zaujme, jsou betonová mýdla. S tím se dá umýt? Nedá. Je to ale dobrý žert a vykoupat se s betonovým mýdlem koneckonců můžete. Antonín Sláčík se směje, že všechny ostatní věci už z betonu vyrobili jiní designéři, proto se v Aspoň tohle pustili do mýdel. V jejich nabídce jsou ale i misky, whiskovky a dokonce lampy. Například světlo Kverdlík se zapíná pootočením vrchního dílu a nabíjí se slunečním svitem. Je tedy vhodné do zahrady a nikdy na něm nenajdete vypínač, prostě vrškem lampy pootočíte a po terase se rozběhne příjemné světlo.

Zahradní světlo od Aspoň tohle, které se zapíná pootočením vrchního dílu
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Zahradní světlo od Aspoň tohle, které se zapíná pootočením vrchního dílu

Modoo

Jana Solárová a Filip Kotač

Jana Solárová a Filip Kotač z Modoo na Prague Design Weeku
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Jana Solárová a Filip Kotač z Modoo na Prague Design Weeku

Dva mladí designéři přemýšleli, jak by využili staré krabice od pizzy, které se jim při studiu hromadily na koleji. Tehdy začal vznikat projekt, který ukazuje, že se i odpad může stát hrdou součástí našich domácností.

S krabicemi od pizzy byl ale zásadní problém. Pokud se promastí, nelze je recyklovat a použití v interiéru by taky bylo problematické. Slovenská dvojice tak začala vyvíjet krabici, která se díky vnitřnímu ochrannému papíru nezamastí a po snědení pizzy poslouží jako polička nebo třeba hrad na hraní pro děti.

Podívejte se na práce dalších designérů z Prague Design Weeku:

Funguje to jednoduše: Krabice je perforovaná tak, abyste z ní snadno složili kýžený objekt. Každá krabice představuje jeden díl do skládačky. Jako puzzle tak vznikne policová stěna (na fotografii za designéry) nebo třeba lavice. Karton totiž udrží i poměrně vysokou váhu. Novátorské krabice jsou jen o málo dražší než ty klasické a Kotač se Solárovou doufají, že jejich nápad začnou využívat pizzerie, které tak zákazníkům nabídnou nejen jídlo, ale také zábavu a vlastně i kousek nového vybavení domácnosti.

Leathery

Jakub Klečka a Štěpán Komrska

Jakub Klička z Leathery na Prague Design Weeku
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Jakub Klička z Leathery na Prague Design Weeku

Lze si složit tašku nebo peněženku jako origami? Určitě. Dokazují to dva mladí designéři ze strakonického studia Leathery. Jakub Klička pracoval jako kaskadér, ale přešel k brašnářství. Uvědomil si, že nejslabším místem všech kožených výrobků jsou švy. Tak se jich zbavil. Vznikly kožené produkty, které jsou de facto skládačkami. Leathery vyrábí batohy na notebooky, minimalistické kabelky, psaníčka i pánské peněženky.

reklama

Článek je zařazen v: Prague Design Week

reklama

Přečtěte si také