Český a slovenský design má co ukázat. Na letošním Prague Design Weeku se předvedla hezká řádka designérů i umělců. Vybrali jsme ty nejzajímavější, jejichž nápady a výrobky stojí za pozornost.
Prague Design Week představuje každoroční přehlídku designu, která je vždy zajímavá svým umístěním. Pokaždé se koná jinde a pokaždé se jedná o architektonicky zajímavý prostor. Letos designéři našli zázemí na náměstí Republiky v rohovém domě č. p. 7 hned vedle známého obchodního domu Kotva. Historickou stavbu čeká rekonstrukce, a tak mohli designéři využít i stěny v interiérech.
Gobelins Pustkova
Gabriela Pustková
Autor:
FTV Prima/Lukáš Grossl
Gabriela Pustková vytváří gobelíny
Nejprve vznikne množství kreseb, z nich Gabriela Pustková vybere tu pravou, nechá ji zvětšit a vytvoří podle ní gobelín. Designérka tak vyrobí dekoraci, která je zároveň uměleckým dílem. Gabriela Pustková tká gobelíny z vlny v odstínech bílé, šedé a černé. Na některé vlny, které si pro výrobu objednala, čekala i několik měsíců a práce na větším gobelínu jí zabere až půl roku. Tématem jejích kreseb je vždy lidské tělo, proto jsou motivy na gobelínech figurální, i když často působí až abstraktním dojmem. Svoje výrobky prodává sama pod značkou Gobelins Pustkova.
Autor:
FTV Prima/Lukáš Grossl
Předlohou gobelínů Gabriely Pustkové jsou její vlastní kresby
Aspoň tohle
Antonín Sláčík a Michaela Janková
Autor:
FTV Prima/Lukáš Grossl
Antonín Sláčík na Prague Design Weeku předvedl práci s betonem
První, co mezi výrobky od Aspoň tohle zaujme, jsou betonová mýdla. S tím se dá umýt? Nedá. Je to ale dobrý žert a vykoupat se s betonovým mýdlem koneckonců můžete. Antonín Sláčík se směje, že všechny ostatní věci už z betonu vyrobili jiní designéři, proto se v Aspoň tohle pustili do mýdel. V jejich nabídce jsou ale i misky, whiskovky a dokonce lampy. Například světlo Kverdlík se zapíná pootočením vrchního dílu a nabíjí se slunečním svitem. Je tedy vhodné do zahrady a nikdy na něm nenajdete vypínač, prostě vrškem lampy pootočíte a po terase se rozběhne příjemné světlo.
Autor:
FTV Prima/Lukáš Grossl
Zahradní světlo od Aspoň tohle, které se zapíná pootočením vrchního dílu
Modoo
Jana Solárová a Filip Kotač
Autor:
FTV Prima/Lukáš Grossl
Jana Solárová a Filip Kotač z Modoo na Prague Design Weeku
S krabicemi od pizzy byl ale zásadní problém. Pokud se promastí, nelze je recyklovat a použití v interiéru by taky bylo problematické. Slovenská dvojice tak začala vyvíjet krabici, která se díky vnitřnímu ochrannému papíru nezamastí a po snědení pizzy poslouží jako polička nebo třeba hrad na hraní pro děti.
Podívejte se na práce dalších designérů z Prague Design Weeku:
Funguje to jednoduše: Krabice je perforovaná tak, abyste z ní snadno složili kýžený objekt. Každá krabice představuje jeden díl do skládačky. Jako puzzle tak vznikne policová stěna (na fotografii za designéry) nebo třeba lavice. Karton totiž udrží i poměrně vysokou váhu. Novátorské krabice jsou jen o málo dražší než ty klasické a Kotač se Solárovou doufají, že jejich nápad začnou využívat pizzerie, které tak zákazníkům nabídnou nejen jídlo, ale také zábavu a vlastně i kousek nového vybavení domácnosti.
Leathery
Jakub Klečka a Štěpán Komrska
Autor:
FTV Prima/Lukáš Grossl
Jakub Klička z Leathery na Prague Design Weeku
Lze si složit tašku nebo peněženku jako origami? Určitě. Dokazují to dva mladí designéři ze strakonického studia Leathery. Jakub Klička pracoval jako kaskadér, ale přešel k brašnářství. Uvědomil si, že nejslabším místem všech kožených výrobků jsou švy. Tak se jich zbavil. Vznikly kožené produkty, které jsou de facto skládačkami. Leathery vyrábí batohy na notebooky, minimalistické kabelky, psaníčka i pánské peněženky.