Ženy v architektuře: Seznamte se s 5 architektkami, které postavily dechberoucí stavby

Vybudovaly kongresová centra, přístavní budovy, koncertní sály i muzea. Dnes slavíme mezinárodní den žen, podívejte se na pět významných architektek a jejich úžasné práce.

Louise Blanchard Bethune

Tahle Američanka je považována za vůbec první profesionální architektku. Dříve ženy domy navrhovaly, zejména ty zvyšších kruhů kontrolovaly výstavbu sídel, ale nebyly profesionálkami. To na konci devatenáctého století změnila až Louise Blanchard, která společně se svým manželem navrhovala stavby zejména vrodném New Yorku. Architektka byla nejen pionýrkou vprojektování budov, ale stala se i feministickou aktivistkou, a i když tomu tehdejší morálka nepřála, často jezdila na kole.

Zaha Hadid

Asi nejznámější architektka světa pocházela ziráckého Bagdádu, ale slávu si vydobyla až ve Velké Británii. Projektovala muzea, kongresová centra i dopravní terminály od Itálie po Čínu. VLondýně založila studio Zaha Hadid Architects, které funguje i po její smrti a stojí za projektem nové čtvrti, která se buduje u Masarykova nádraží vPraze a vyvolala nejednu kontroverzi. Zaha Hadid se stala první ženou, která získala prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu (2004). Zemřela na infarkt vroce 2016.

Eva Jiřičná

Známá česká architektka se proslavila vzahraničí, když se po okupaci roku 1968 nemohla vrátit do Československa. Dnes patří knejdůležitějším osobnostem české architektury a snad jejím nejznámějším projektem u nás je Nová oranžerie vzahradách Pražského hradu. Jiřičná projektuje zejména interiéry luxusních obchodů, ale i mosty nebo rezidenční objekty. Ve svém rodném Zlíně navrhla Kongresové centrum a některé zobjektů Univerzity Tomáše Bati.

Alena Šrámková

Kolem jejích staveb chodíme téměř denně. Česká architektka se proslavila vdruhé polovině dvacátého stoletíprojekty velkých staveb, do kterých alespoň jednou zavítali snad všichni Češi. Začínala interiéry restaurací a zlom přišel vsedmdesátých letech, kdy společně se svým manželem architektem stála za projektem podpovrchové haly Hlavního nádraží vPraze. Tímto vestibulem denně projdou tisíce lidí. Je také spoluautorkou známé budovy ČKD na Můstku vdolní části Václavského náměstí.

Odile Decq

Francouzská architektka upoutává pozornost nejen svými projekty ale také zevnějškem. Její černé vlasy a výrazné oční linky zní dělají nepřehlédnutelnou osobnost. Když vsedmdesátých letech minulého století začala studovat architekturu, říkali jí, že se zní architektka nikdy nestane. Mýlili se. Brzy se Odile Decq vyšvihla mezi přední francouzské architektky a na kontě má i první stavbu skompletně kovovou konstrukcí vzemi.

Sdílejte článek

Přečtěte si také