Mladí Češi bydlí v dodávce na Novém Zélandu. Mají útulný domov a zažívají dobrodružství

Procestovali oba ostrovy Nového Zélandu, živili se na farmě, kde sbírali třešně, a říkají, že bydlet v dodávce je jejich nejlepší rozhodnutí. Denisa Maňásková a její partner Adam jsou na cestách od loňského září. Koupili si obytnou dodávku a výrazně ji upravili, aby se jim zamlouvala. Vznikl pohodlný a útulný domov na kolech, který je vezme na pláže i do hor.

„Nápad přišel z čista jasna asi týden před tím, než jsme měli v plánu vyjet na cesty. V té době jsme spřítelem žili a pracovali šest měsíců v Tauranze na Severním ostrově Nového Zélandu,“ říká Denisa. Nejprve vyhodili sedačky ze svého sedmimístného auta, nakonec se ale rozhodli koupit si opravdovou dodávku.

Dodávku jsme si upravili

Udělali vní několik výrazných úprav, oddělili sedačky od obytného prostoru úložnou stěnou, předělali strop dodávky a ušili nové závěsy ze zelené látky. Ačkoli žijí na miniaturním prostoru, mají uvnitř i kuchyňskou linku sledničkou. „To je praktické, když prší a vy nechcete vařit venku sotevřeným kufrem,“ říká Denisa. Praktický je také měnič napětí, který umožňuje dobíjet elektronická zařízení během jízdy. „Časem bychom chtěli prostor využít efektivněji, přidat druhou baterii, solární panel a možná i solární sprchu. Už je to narýsované na papíře.“

Denisa říká, že jí život vdodávce naučil žít úsporněji a nezahlcovat se zbytečnostmi. „Důležité je také upravit si dodávku kobrazu svému, aby byla útulnější. Mohou to být malé detaily, jako jsou obrázky, fotky, květiny nebo bylinky.“

Podívejte se na fotky dodávky i momentky z cest:

Výhody a nevýhody

Denisa se zamyslí a pak začne mluvit o nevýhodách. „Život ve dvou na tak malém prostoru je občas na ostří nože,“ směje se. „Je to pěkná zkouška vztahu. Jak se říká, co vás nezabije, to vás posílí.“ Nevýhodou je také to, že na Novém Zélandu neexistuje možnost pojistit si dodávku proti vykradení. Proto musí Denisa a Adamneustále nosit cennosti ssebou.

Výhody vidí Denisa hlavně vtom, že se jí podařilo zbavit se nepodstatných věcí. Do dodávky se prostě moc harampádí nevejde. „Uvědomila jsem si, že člověk potřebuje kživotu jen málo,“ vysvětluje a dodává, že velikou výhodou je také neomezená svoboda a dobrodružství, která mladý pár zažívá denně. „Usínáme a probouzíme se téměř pokaždé na jiném místě. Rozprostírají se před námi dechberoucí výhledy. Pozorujeme západy a východy slunce přímo zložnice.“

Život na Novém Zélandu

Ostrovní stát kživotu vdodávce přímo vybízí. „Můžete jet kamkoli a kdykoli. Všude jsou nejen placené kempy, ale také free campy, kde můžete zaparkovat bez poplatku,“ vysvětluje Denisa a dodává, že se to hodí, protože Nový Zéland není zrovna nejlevnější země. Pro cestovatele jsou výhodou i čisté a dobře udržované veřejné toalety a sprchy i vmalých obcích.

Novozélanďané jsou navíc milí a vstřícní lidé. Scestovateli se pouští do řeči a používají i takzvané trust boxes. „To si tak jedete a podél cesty na pultu nebo v přístřešku jsou vystaveny potraviny všeho druhu, třeba med, vajíčka, ovoce či zelenina. Nikdo nikde, jen cenovka a pokladnička na peníze,“ vysvětluje Denisa, jak trust boxes fungují. Cestovatelka také oceňuje woofing. „Je to forma dobrovolničení, kdy na farmách pomáháte stím, co je potřeba. Za to dostanete ubytování a jídlo zdarma.“ Českému páru se tak podařilo ušetřit a poznat dalekou zemi zjiné perspektivy. Vlednu se zapojili i do sklizně třešní. „Sbírání nám šlo stejně dobře jako jedení,“ směje se Denisa.

Protože je Nový Zéland na jižní polokouli, jsou tu roční období naopak. A tím rozdíly nekončí. „Zámky se zamykají na druhou stranu, kohoutky se také otáčejí jinak, lidi tu často chodí bosi a výplata se tu dává týdně, ne měsíčně,“ vyjmenovává rozdíly Denisa a pak si posteskne, že tu chybí pořádné pečivo.

Kam se na Novém Zélandu vydat

Mladí Češi už projeli ostrovy křížem krážem, jediné, co jim, chybí, je západní pobřeží Severního ostrova. „Jižní ostrov je mnohem hezčí a nabízí úžasné přírodní scenérie a všudypřítomné lesy a hory.“ Přesto by se cestovatelé lidnatějšímu Severnímu ostrovu neměli vyhýbat, upozorňuje Denisa. „Oba mají něco do sebe.“

Právě divoká příroda a dobrodružství lákají na Nový Zéland mnoho cestovatelů. Denisa potkala dobrodruhy zrůzných koutů světa a různého věku, kteří podobně jako ona oceňují, že jsou pány svého času. „Nikdy není kam spěchat, snažíme se užít si moment teď a tady a nepřemýšlet nad tím, co bylo a co bude,“ říká Denisa. „Život nás naučil, že peníze nejsou všechno, že máme být otevření novým věcem a že jsou to především lidé a zážitky, co nás na cestách obohacuje.“

Denisu, Adama a jejich cesty můžete sledovat na Instagramu.

Další Češi, kteří se rozhodli bydlet v dodávce:


Přečtěte si také