reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

VIDEO: Projděte se s námi letošním Designblokem

zidkovm , Vydáno: 10.10.2014
Tribuna Designbloku od Maxima Velčovského
Autor: Jan Kundera Tribuna Designbloku od Maxima Velčovského
Designblok je mezinárodní přehlídka designu založená v roce 1999. Najdete na ní aktuální novinky světového i domácího designu.

reklama

Designblok je rozhodně inspirativní záležitost. Nečekejte však, že si zde kompletně zařídíte domácnost. Například v Superstudiu Evropa v Grand hotelu Evropa na Václavském náměstí najdete svítidla slavného designéra Toma Dixona či ikonické značky Artemide. Nicméně každý z nich má k dispozici jen jeden malý pokojíček hotelu, a tak je jejich prezentace velmi omezená. Pokud vás nadchnou, v jiných obchodech v Praze najdete mnohem více jejich výrobků.

Jde spíše o to, že na Designbloku možná poprvé v životě (zasvěcenci prominou) vidíte něco jiného než nabídku řetězců, kde (ačkoliv jsme bývali sklářskou velmocí) dnes dominuje levné osvětlení z Číny. Objevujete nové tvary a možnosti ztvárnění věcí, které vás běžně obklopují a s nimi nová jména jejich tvůrců. Může to být cesta do pekel, protože pak už se vám zpravidla nebude líbit běžná produkce a vaší peněžence se zase nebude líbit nově nastolená cesta.

Za 16 let se Designblok vyprofiloval v respektovanou přehlídku designu

Designblok začíná. Nabízíme průvodce jeho nabídkou

Na rovinu, řada instalací vás donutí se opět ptát po definic umění respektive umu, pak zde taky najdete zavedené velké značky, jako je IKEA, Samsung, AEG, které mají na prezentaci celá markentingová oddělení spolupracující s nejrůznějšími kreativci. A vedle toho studenty, kteří musejí promyslet, kde vzít peníze na to, aby svůj nápad mohli zhmotnit. Tenhle pel-mel je fakt zábavný, můžete se vykašlat na názvy expozic se jmény a zkusit hádat, zda je to dílo zavedeného jména nebo pokus možná budoucí hvězdy. A najednou si uvědomíte či opět potvrdíte, jak naše vnímání věcí je ovlivněno informacemi okolo. Vidíte nějakou věc, tedy ve světě designu se hovoří o objektech, kterou považujete za banální, pak zjistíte, že za ní stojí slavné jméno a vidíte ji najednou jinýma očima.

Vtipně řešené osvětlení Moulds od dnes už hvězdných mladých designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse. Najdete je v Openstudio U Minuty

Designblok OBRAZEM: instalace pro radost i technické vychytávky

Projděte se s námi na videu 16. ročníkem Designbloku, samozřejmě to je jen nepatrný nástřel, ale třeba vás inspiruje k tomu, abyste o víkendu ještě vyrazili. Dáte si koprovku v restauraci v bývalé jazykovce v Mikulandské ulici (můžete si tu opéct špekáčky za 45 Kč, mají i dukátové buchtičky nebo pražskou šunku, tamní nabídka osloví hlavně děti. Pokud děti neřešíte, tedy jejich chuťové preference, načasujte si oběd na Superstudio Evropa v Grand hotelu Evropa, kde mají fakt báječnou prvorepublikovou křenovou omáčku, žampionový guláš i zadělávané dršťky. Vše za velmi přijatelné ceny. Jen pivo je drahé. Holt sponzor akce, pivovar, není tuzemský.)

Designblok
Designblok

A ještě jedna věc: Hlavné podujatia Designbloku se odehrávají ve čtyřech budovách, které pamatují zářné časy, ale nyní jsou opuštěné. Je to k nevíře, že v lukrativním centru města najdete zchátralý secesní klenot, který byl za první republiky slavný v celé Evropě (Grand hotel Evropa), nádherný Colloredo-Mansfeldský palác u Karlova mostu, renesanční dům U Minuty hned vedle Staroměstské radnice (sem se naštěstí nastěhují kanceláře Uměleckoprůmyslového muzea, tak snad z toho nebude zatím žádný další hotel či obskurní muzeum), a pak budova vyhlášené jazykové školy v Mikulandské ulici. To je další dimenze Designbloku.

Kamera a střih: Jan Kundera
Text: Markéta Žídková

Mohlo by vás třeba bavit:

Knoll MR Chaise Longue je jednou z raných Miesových prací, při nichž se úspěšně pokusil nově interpretovat designové prvky nábytku z 19. století

Kde se vzala dlouhá židle

Ze zařízené terasy se nabízí pohled na Temži...

Hovadství přepychu aneb Londýnský mezonet za tři čtvrtě miliardy

Dejte zelenině volnost

Chcete velkou sklizeň zeleniny? Vysejte všechny druhy dohromady

Ze zařízené terasy se nabízí pohled na Temži...

Hovadství přepychu aneb Londýnský mezonet za tři čtvrtě miliardy

reklama

reklama

Přečtěte si také