Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Hoďte stres a starosti za hlavu a vytvořte si mandalu! Pomůže vám zklidnit mysl i užít si kreativní chvilky

Víte, jak budhisté relaxují a hledají svůj božský klid? Rozhodně nezírají na televizi, ani necourají po obchoďáku, aby si nákupem nesmyslů zahojili bolístky. Raději si na klidném místě vyrobí svoji mandalu. Zkuste je napodobit, až vám svět poleze na nervy a budete hledat relax i tvůrčí činnost.
Vydáno: 29.10.2017
Vyrobte si vlastní mandalu.
Autor: istock.com Vyrobte si vlastní mandalu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Posvátná geometrie

Mandala znamená v sanskrtu “kruh” a je nejčastěji spojována s národem Tibeťanů, kteří v její výrobě opravdu excelují. Výrobu mandal ale znali i provozovali také antičtí Řekové nebo staří Egypťné, Babyloňané či Indové. Její význam a účinky zkrátka oslovují lidi napříč časem i kontinenty, je nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy vyskytující se ve všech dobách, kulturách i náboženstvích. V moderních dějinách je mandala vnímána jako druh posvátné geometrie, skrz kterou komunikujeme se svým nitrem a energiemi.

Oblázek s mandalou můžete nosit v kapse pro štěstí nebo jej darovat. Foto: Oblázek s mandalou můžete nosit v kapse pro štěstí nebo jej darovat. Foto: istock.com

Hra, která léčí

Po své terapeutické účinky se mandaly používají i při psychoterapiích nebo jako účinná relaxační pomůcka. Až se za okny projeví dušičkové počasí nebo pocítíte, že máte stresu přes čáru, zkuste si také jednu mandalu vyrobit.

Tradičně se mandala vysypává z barevných písků a východní mniši jsou v tom mistry, ale o to primárně nejde. Pomůže vám zklidnit mysl i tělo, najít vyjádření pocitů a užít si kreativní formu koncentrace.

Důležitá je precizní geometrie. Foto: Důležitá je precizní geometrie. Foto: istock.com

Mandala působí jako hra. Malujete do kruhu nejrůznější obrazce a dostavuje se uvolnění i emoce. Vaše manadla bude jedinečná a originální, protože si ji vyrobíte přesně takovou, jakou chcete.

Jak ji vyrobit?

V podstatě do kruhu budete tvořit obrazce, nejčastěji ve spojení kruhu a čtverce. Kruh symbolizuje nebe, tedy něco posvátného, a čtverec naši vnitřní sílu. V původním významu je mandala diagram ve tvaru kruhu, který se točí kolem svého středu, nebo ve tvaru mnohoúhelníku, kde všechny vzory směřují do jednoho středu.

 Buďte kreativní. Foto: Buďte kreativní. Foto: istock.com

Mandalu si můžete “vysypat” barevným pískem na rovnou plochu nebo desku. Můžete ji ale také prostě namalovat na papír. V podzimním čase nasbírejte s dětmi přírodniny jako jsou červené šípky, žluté lístky, kousky hnědé kůry nebo zelený mech a tvořte společnou mandalu z toho, co vám příroda poskytne.

Pro inspiraci si prohlédněte naši galerii mandal!

(ku)

Další články:

Úžasná dekorace.

INSPIRACE: Nádherné podzimní dekorace pro váš domov. Vytvořte si je za pár minut

Kdo říká, že s pečením cukroví musíte čekat až na Vánoce?

Užijte si čekání na Halloween! Naučíme vás 10 strašidelných dekorací, které zvládnou vyrobit i vaše děti

Ekonomická a ekologická modelína bude skvělou alternativou k umělým v obchodě.

DIY: Udělejte dětem radost a vyrobte jim domácí modelínu ze zásob vaší spíže

Z nudného kousku novou komodou.

DIY: Jak opravit a znovu využít starý nábytek

 

 

Článek je zařazen v: kreativita , malování , odpočinek , víkend , DIY , buddhismus , relax , klid , harmonie , mandala , východní filozofie
Speciály: DIY projekty
Reklama