Péče o mazlíčky

10. srpna 2023 09:09

redakce Prima Living

Co se psem a kočkou v létě? Brát, či nebrat na dovolenou?

Máte v rodině psa nebo kočku a stojíte před problémem, co s nimi během dovolené anebo v okamžiku, kdy plánujete například návštěvu příbuzenstva na druhém konci republiky? Brát, nebo nebrat je s sebou? Zamyslete se nad tím, kterou z možných variant bude váš čtyřnohý přítel snášet nejlépe. Psi zvládají cestování lépe než kočky. I tak ale pro některé z nich přesuny představují stres. Na druhou stranu jsou tu i psi, kteří naskočí do auta okamžitě, jakmile otevřete dveře. A hurá na výlet!

Cestování je pro každé zvíře zátěž. To, které je zvyklé cestovat už odmalinka, je zvládá lépe, pro jiné představuje opravdu velký stres. Obecně lépe snášejí přesuny psi. Pes, který je vaším skutečným společníkem, a tudíž už nějaké to cestování absolvoval, bude určitě spokojenější v blízkosti vaší rodiny než například v psím hotelu.

Kočky, které mají silnou vazbu ke svému teritoriu, prožívají cestování daleko hůře. Kočku, která není zvyklá například na pravidelné ježdění na chatu nebo na chalupu, nechte raději v jejím prostředí a připravte podmínky k tomu, aby vaši nepřítomnost zvládla.

Pes a kočka v autě

Rozhodnete-li se pro variantu cestování se psem či kočkou, uvědomte si, že musíte respektovat určitá pravidla bezpečnosti, a zároveň myslete na to, jak pobyt v autě zvířeti co nejvíce zjednodušit. Vždy záleží na jeho individualitě a návycích, v žádném případě ho ale nesmíte nechat ve voze volně – je to nebezpečné pro něj samotné i pro vás. Jestliže jste si doposud libovali, jak máte skvělého psa, který kšíry nepotřebuje, protože se ze svého místa na zadním sedadle nehne, vězte, že jste měli jenom velké štěstí. Stačí prudké zabrzdění i při nevelké rychlosti a z vašeho miláčka se během okamžiku stane „letec“, který se může při nárazu i smrtelně zranit. Stejně tak může jeho nedobrovolný let interiérem auta ohrozit vás samotné.

Bezpečné cestování

Na toto nebezpečí myslete i při krátkém přejíždění, u koček si navíc přidejte variantu, kdy se rozhodnou lézt řidiči za krk nebo pod nohy. Psy můžete převážet v zavazadlovém prostoru odděleném mříží. Vzhledem k tomu, že ale těžko budete cestovat bez bagáže, doporučujeme spíše pořídit speciální kšíry, jejichž správnou velikost vyberete podle obvodu hrudníku zvířete. Psa můžete převážet stejně jako kočky i ve speciálních přepravkách, které zafixujete nejlépe bezpečnostními pásy. Pro cestování se psem se vám vyplatí pořídit i speciální potah na sedačky, prodejci nabízejí i další doplňky jako například nástupní lávky pro bojácné nebo staré psy, větrací mřížky nebo cestovní napajedla a misky.

Pes na výletě

Auto máte připraveno pro cestování se zvířetem, můžete tedy vyrazit. Cestu se pokuste naplánovat tak, abyste se vyhnuli největšímu horku, u psa navíc myslete na to, aby před jízdou nežral, můžete mu tím přivodit torzi (přetočení) žaludku. Pokud vaše zvířata trpí během jízdy v autě nevolnostmi, vybavte se po poradě s veterinářem vhodným přípravkem. Se psem dělejte přestávky na vyvenčení a proběhnutí každé dvě až tři hodiny, nezapomeňte na dostatek vody.

Kočka na výletě

Kočky při cestování většinou vydrží nemočit i několik hodin, řadě jejich chovatelů se ale osvědčily jednorázové dětské přebalovací podložky umístěné na dně přepravky. V letních teplotách auto pravidelně větrejte a svoje čtyřnohé svěřence nikdy nenechávejte samotné čekat v zavřeném autě, zatímco vy se půjdete například naobědvat.

Psí hotel i hlídání

Psa samozřejmě nemůžete nechat doma déle, než je zvyklý v běžném denním režimu, kdy jste například v zaměstnání. Pokud tedy opravdu nemůže odjet s vámi, svěřte ho do péče svědomitému příbuznému nebo ověřenému psímu hotelu. S sebou mu rozhodně zabalte minimálně krmení, na které je zvyklý, na ostatním, jako jsou misky, hračky nebo pelíšek, se dohodněte.

Kočka sama doma

Kočka by měla bez problémů zvládat vaši víkendovou nepřítomnost – důležité jsou granule, dostatek vody a čistá toaleta. Jestliže odjíždíte na delší cestu, domluvte se s někým z vašeho okolí na tom, aby ji jednou denně zkontroloval, doplnil žrádlo a vodu, vyčistil toaletu, případně zlikvidoval škody vzniklé na zařízení bytu. Na tuto službu si můžete najmout i specializovanou firmu. Než odjedete, domluvte se s těmi, kterým jste vaše miláčky svěřili, že vám budou pravidelně posílat zprávy o tom, jak to bez vás zvládají. Jen tak si cestování v neúplné sestavě opravdu užijete.

Zdroj: Redakce Prima Living, tipcars.com a (bras)

Sdílejte článek

Přečtěte si také