Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Encyklopedie

Měsíček lékařský / Calendula officinalis

Měsíček se jako letnička často používá do pestrých letních záhonů nebo do samostatných skupiny. Jasné svítivé barvy květů působí dobře i na velkou vzdálenost.
Vydáno: 26.05.2014
Měsíček lékařský/Calendula officinalis

Mast:

Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonků a listů se na drobno nasekají, 500g sádla se rozehřeje. Do sádla vsypeme měsíček, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Necháme jeden den odstát, pak slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené nádoby.

Užití:

Pooperační jizvy, jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskaná kůže, řezné rány, hemoroidy, sluneční spáleniny.

Čaj:

Jedna vrchovatá lžička (květ, list, stonek) na 1/4 litru. 1 - 2 šálky čaje denně na dospělou osobu jako prevence. 3 - 4 šálky denně na dospělou osobu jako léčba (polévkovou lžíci každou čtvrt hodinu).

Užití:

Čištění krve, infekční žloutenka, onemocnění jater, škrkavky, průjmy, zánět tlustého střeva, zlepšení trávení, opožděná či bolestivá menstruace.

Měsíček lékařský/Calendula officinalis Foto: Jindřich Votýpka

Měsíček lékařský/Calendula officinalis, Foto: Jindřich Votýpka

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama