Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Encyklopedie

Talovín / Eranthis hyemalis

Sněženky kvetoucí brzy na jaře zná snad každý. Ale méně již časně kvetoucí talovíny. V záplavě bílých sněženek jsou tyto hlíznaté žlutě kvetoucí rostliny pěkným oživením našich zahrad. Často již koncem ledna vykukují jejich zlaté hlavičky ze zbytků sněhu a kvete od února do dubna.
Vydáno: 30.04.2014
Talovín/Eranthis hyemalis

Původ:

Pochází z jihovýchodní Evropy, kde roste ve vlhkých lesích. U nás často zplaňuje.

Pěstování:

Pěstování této zajímavé trvalky je poměrně snadné. Potřebujeme jen vytvořit vhodné podmínky pro její růst. Daří se jim pod opadavými dřevinami v dobře propustné půdě, která může být trochu vápenitá.

Talovín potřebuje dostatek světla a vláhy. Ještě neolistěné keře a stromy mu v této době nestíní a v půdě je po zimě ještě vláhy dostatek.

Množení:

Talovín se velice snadno a rychle množí semenem a zároveň výběžky z hlízek, a dokáže brzy vytvořit nádherné koberce květů.

Po odkvětu rostliny vytvoří semena a listy zaschnou. Nakonec odumře celá nadzemní část. Nové květy se objeví znovu až na jaře příštího roku.

Talovín/Eranthis hyemalis Foto: Jindřich Votýpka

Talovín/Eranthis hyemalis, Foto: Jindřich Votýpka

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama