Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Encyklopedie

Trnka obecná / Prunus spinosa

Vyskytuje se v Evropě, od Skandinávie, přes Malou Asii a Kavkaz po sever Íránu a v severozápadní Africe. U nás roste na téměř celém území kromě vysokých horských poloh, častěji v teplejších oblastech.
Vydáno: 27.05.2014
Trnka obecná/Prunus spinosa - květy

Trnkové keře tvoří neprostupné houštiny na stráních, mezích a pasekách.

Popis:

Trnka obecná je hustý rozložitý keř dosahující obvykle výšky 2 metry. Ve výjimečných případech může ovšem dosáhnout až 5 metrů. Kmínky rostou pomalu a odumírají již po 20 – 40 letech.

Na větvích se nacházejí trnovité výběžky tmavošedé barvy – kolce, vznikající přeměnou postranních větviček. Mladé větve jsou zelené a ochlupené. Později mají větve červenohnědou až tmavě šedohnědou barvu, jsou velice tvrdé a houževnaté. Pupeny jsou krátce brvité, kulovitého tvaru.

Listy jsou 2 – 4 centimetry dlouhé a 1 – 2 centimetry široké. Vyrůstají na 2 – 10 milimetrů dlouhých řapících, které mohou být mírně ochlupeny. Jejich čepel je oválná až podlouhle vejčitá. Jsou tupé, někdy také přišpičatělé, zakončeny jsou klínovitou bází. Mohou být lysé, nebo na spodní straně, zejména na žilnatině, chlupaté. Okraj čepele bývá vroubkovaně zubatý. Na větvích vyrůstají listy střídavě, často jsou uspořádány spirálovitě. Zpravidla raší až po odkvětu.

Sběr:

Plody – trnky sbíráme až zcela zralé těsně před nástupem prvních mrazů. Sušíme při umělé teplotě do 40°C.

Použití:

Trnka se dříve používala v lidovém léčitelství na snížení krevního tlaku nebo proti zánětům v cévách.

Trnky obsahují třísloviny, organické kyseliny, cukr, pektin a amygdalin. Jsou dobrým prostředkem pro zastavení průjmu, zevně se užívají jako kloktadlo.

Plody, které jsou většinou trpké a až po seschnutí bývají sladké, se zpracovávají na výrobu vín nebo marmelád. Z plodů lze rovněž připravit sirup.

Trnka/Prunus spinosa Foto: Jindřich Votýpka

Trnka obecná/Prunus spinosa, Foto: Jindřich Votýpka

Trnka obecná/Prunus spinosa - plody Foto: Jindřich Votýpka

Trnka obecná/Prunus spinosa - plody, Foto: Jindřich Votýpka

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama