Jak na to

15. října 2020 14:00

redakce Prima Zoom

Jak vyrobit domácí difuzér? Základem je správný olej i vhodná nádoba

Aromatické difuzéry nám dělají dvojí službu. Provoní byt a ještě hezky vypadají. Navíc si difuzér nemusíte kupovat, můžete si ho vyrobit doma. Není to nic náročného, jen je potřeba koupit správný olej a pohrát si s vůněmi. To je ostatně zábava!

Difuzéry umístěte do obývacího pokoje, jídelny, koupelny nebo třeba toalety. Do ložnice je nepouštějte, vůně by mohla způsobit, že se vám bude hůře spát nebo usínat. Skvělé je umístit difuzér do chodby, abyste ucítili příjemnou vůni, kdykoli se vrátíte domů!

Co budeme potřebovat na výrobu difuzéru?

  • Nádobu s úzkým hrdlem, třeba dekorativní láhev nebo vázičku
  • Světlicový nebo mandlový olej
  • Vodu a vysokoprocentní alkohol, třeba vodku
  • Esenciální olej dle vlastního výběru
  • Špejle

Jak se difuzér vyrábí?

Rozhodněte se, jaký základ namícháte

Máte v zásadě dvě možnosti, kudy se vydat. Buď použijete olejový nebo alkoholový základ, každý má své výhody a nevýhody.

  1. Olejový základ je stabilnější, vydrží déle vonět, ale když se vám podaří difuzér vylít, budete se muset vypořádat s mastnými skvrnami.
  2. Alkoholový základ není tak stabilní, vůně rychleji vyprchá, ale namícháme ho z toho, co nejspíš máme už doma, jeho výroba je tak levnější a pokud difuzér převrhneme, roztok nepoškodí nábytek.

Jak namíchat roztok do difuzéru?

Olejový základ

Použijte olej, který by svým aroma nepřekryl vůni esenciálního oleje. Vhodný je světlicový olej, který zakoupíte ve zdravé výživě nebo na internetových obchodech. Můžete použít i mandlový olej, jehož cena je podobná jako oleje světlicového. Rozhodně se vyhněte například sezamovému oleji nebo oleji z vlašských ořechů.

Základní olej promíchejte v misce s esenciálním olejem podle vlastního výběru. Poměr by měl být zhruba 7 čajových lžiček základního oleje na 3 lžičky esenciálního oleje. Ideální je začít s jedním druhem esenciálního oleje (třeba s levandulovým) a postupem času, až budete připravovat další náplně do difuzéru, míchat různé vůně.

Alkoholový základ

Ideální je použít vysokoprocentní alkohol, ale poslouží i obyčejná vodka. Roztok namícháte tak, že do půl deci vody přidáte dvě čajové lžičky esenciálního oleje a nakonec dodáte lžičku vodky. Ta pomůže voňavému roztoku, aby postupoval špejlemi v difuzéru.

Jaká nádoba je vhodná pro difuzér?

Aromatický roztok můžete nalít i do misky a vznikne tak difuzér bez toho, abyste používali špejle. Brzy ale vyschne a je po vůni. Mnohem lepší bude, když vyberte vhodnou nádobu, ideálně lahvičku s úzkým hrdlem nebo vázičku, poslouží ale i laboratorní baňky! Pamatujte na základní pravidlo; čím je hrdlo užší, tím déle difuzér vydrží vonět.

Jak difuzér funguje?

Difuzér voní díky špejlím, které do hrdla nádoby naaranžujeme. Dřevo vsakuje voňavý roztok a při vysychání uvolňuje aroma do okolí. Intenzita vůně závisí na množství použitého esenciálního oleje. V návodech jsme navrhli množství, ale můžete přidat víc kapek oleje, nebo jich dát do směsi naopak méně. Každý nos vnímá intenzitu vůně jinak.

Jak difuzér udržovat?

Difuzér nevoní věčně a aby nám posloužil, musíme se naučit s ním zacházet. Tady je pár rad, jak zajistit, abyste si ho mohli užívat do nejdéle a dostali z něj maximum.

  • Špejle vždy používejte nové, když difuzér přestane vonět, nepoužívejte je do nové směsi.
  • Po první hodině, co jsou špejle v difuzéru, je vyndejte a obraťte, aby se vůně dostala rychleji do celé plochy dřeva.
  • Pokud jste použili olejový základ, difuzér jednou týdně promíchejte, pokud jste použili alkoholový základ, difuzér promíchávejte častěji.
  • Špejle byste měli jednou za týden obrátit.
  • Vůně vydrží přes měsíc, pokud jste použili olejový základ, tři týdny, pokud jste použili alkoholový.

Další voňavé nápady do domácnosti:

Sdílejte článek

Přečtěte si také