Koupelny

16. září 2019 06:00

Tereza Javorová

12 věcí, které přestaňte splachovat do záchodu. Tohle do toalety opravdu nepatří

Jen proto, že jste spláchli, tak to neznamená, že je vše pryč! Vaše toaleta zkrátka není kontejner na odpadky. Zvládne jen to, k čemu je původně určena. Co byste už nikdy neměli házet do záchodu?

Ruku na srdce, kolik podivností už jste během života spláchli do toalety? Prostě proto, že to v ní tak pěkně a “nenávratně” zmizí… Jenže to je omyl. To, že to nevidíme, neznamená, že je vše v pořádku.Mrtvé rybičky, latexové rukavice, kočičí písek, papírové utěrky nebo olej z fritézy do záchodu prostě nikdy nepatří!

Proč byste měli sledovat, co vlastně splachujete? Kromě faktu, že pravděpodobně hrozí ucpání odtoků (a tedy potažmo i návštěva instalatérů), existují škody a rizika, která se dějí cestou do čistírny odpadních vod. Ve finále se to tak může nepříjemně promítnout i ve vyšším účtu za vodu.

Některé věcijako zbytky léků nebo plastů navíc nemohou být zcela odfiltrovány a velmi tak trpí životní prostředí. Plastové mikročástice a chemické sloučeniny se poté mohou dostat i do pitné vody.

Těchto sedm věcí už proto nikdy neházejte do wc, ale vždy do koše! Prokážete tím službu životnímu prostředí, svému zdraví,domovu i peněžence!

1) Jednorázové ubrousky

“Jednorázové" se píše přímo na obalu! Ale nenechte se mýlit. Spláchnutím papírových utěrek nebo vlhčených ubrousků děláte pěknou paseku v kanalizaci.Nerozpustí se jako toaletní papír, ale shromažďují se a vytvářejí podivné tukové špunty, které dokážou totálně zablokovat kanalizaci. Jejich likvidace je opravdu náročná, jak finančně, tak časově.

2) Kontaktní čočky

Výzkumy ukázaly, že téměř 20 % uživatelů kontaktních čoček je splachuje do toalety. A proč byste neměli, vždyť jsou tak malé! Ale chyba lávky, vadí to a dost. Kontaktní čočky jsou vyrobeny ze speciální umělé hmoty a do kanalizace nepatří. Vědci zjistili, že kontaktní čočky se v kanalizaci rozpadají na mikročástice, což může znečistit vodní cesty a poškodit organismy, které v nich žijí.

3) Léky

Také jste už někdy spláchli staré prášky? Třeba jen proto, že se vám je nechtělo vracet do lékárny a aby je děti nesluply... Léky do záchodu rozhodně nepatří! Když se dostanou do čističky odpadních vod, malé množství léčivých sloučenin přežije filtrační proces a máme je znovu v oběhu. Sice nebylo zatím prokázáno, že jsou rizikové pro lidské zdraví, ale rozhodně poškozují životní prostředí.

4) Potravinářské tuky

Vezmete pánev a tuk ze smažení pěkně vylijete do záchodu? Co s ním jiného? Velká chyba! Představte si, že když stejný tekutý živočišný tuk dáte do misky, tak tam ztuhne. Pokud ho vylijete do kanalizace, ochladí se a ztuhne v potrubí ve vašem domě.Atukovýšpunt je na světě.

5) Dámské hygienické potřeby

Na každé veřejné toaletě vás písemně prosí, abyste použité vložky a tampony házelydo koše. Tak proč to zejména v případě tamponu děláte doma? Ačkoliv se to zdá mnohem jednodušší, tampony jsou navrženy tak, že nemohou být zpracovány čističkami odpadních vod a nerozpadnou se. Další ucpávací materiál je na světě!

6) Kondomy

Stejně jako u tamponů se může zdát pohodlnější kondom spláchnout. Jenže latex rozhodně nepatří do toalety, ale do koše.

7) Domácí chemikálie

Chemikálie včetně domácích čističů, leštidla na nábytek, odmašťovačů po vaření a na dlaždice nebo zbytky zahradních hnojiv, do záchodu nevylévejte! Jsou považovány za nebezpečné odpady, které je třeba vyhodit do speciálních sběrných zařízeních. Pokud nevíte, kam s nimi, odvezte je jednoduše do sběrného dvora, kde si s tím poradí.

8) Kávová sedlina

Jste milovníci turka a o rozpustné kávě nemůžete ani slyšet? Pak si ovšem dejte pozor na to, co uděláte s lógrem. I ten totiž může ucpat záchod a vám nezbude než zavolat instalatéra.

9) Zubní nit

Nenápadná nitka přeci nemůže nic způsobit! Může. Při kontaktu s vodou během splachování se totiž její plocha může zvětšit, rozmotá se na síť, která pak ucpává odpad a namotá se prakticky na cokoli, co jí stojí v cestě.

10) Vlasy

Fungují podobně jako zubní nit. Vzpomeňte si, jak se namotávají na odpad ve vaně. U toalety máme pocit, že trubkou s větším průměrem projdou bez problému, pravdou ale je, že se mohou usazovat a časem vytvoří špunt.

11) Filtry z cigaret

Zde jde primárně o ekologii. Proč byste měli vypotřebovat tolik litrů vody na to, abyste odstranili jeden nedopalek? Filtry sice většinou toaletu neucpou, ale přírodě rozhodně nepomohou.

12) Žvýkačky

Ve vodě se nerozpustí, mohou se přilepit na trubky a nachytat na sebe další voděodolné nečistoty, jako jsou výše zmíněné vlasy nebo zubní nit. Ve výsledku budete mít ucpanou toaletu, která se bude čistit velice těžko.

(KU)


Přečtěte si také