Kuchyně

24. dubna 2016 06:00

Markéta Zídková

Bolí vás klouby? 3 tipy na měkounkou podlahu do kuchyně

Korek, vinyl a pryž.

Kuchyň patří v mnoha domácnostech k nejvyužívanějším místnostem. To se ale také velmi rychle odráží na opotřebovanosti její podlahy. Jestli uvažujete o změně krytiny, po které budete při svém kuchařském umění hopsat, zvažte i nové nebo méně obvyklé materiály jako pryž, vinyl nebo korek. Může se vám to vyplatit. Zejména pokud vás bolí klouby. Stejně jako člověk raději běží v lese nebo po tartanu než po asfaltu, je příjemnější postávat při vaření na měkkém podkladu.

Při plánování nové podlahové krytiny v kuchyni je důležité myslet hlavně na funkčnost a životnost, tedy, aby ji bylo možné snadno udržovat a dlouho vám vydržela. V kuchyni je rušno a její podlaha by tak měla vydržet rozlití různých tekutin od vody až po olej, dopad různých předmětů z výšky a měla by mít také povrch, do kterého se nezažírá špína.

Dnes si už můžete vybrat z mnoha materiálů. Překvapí zvláště ty, na něž naše volba tak často nepadá. Počtěte si o výhodách a nevýhodách korkové, pryžové a vinylové krytiny a v galerii uvidíte, jak skvěle umí v prostoru kuchyně zapůsobit.

KOREK v kuchyni

Výhody: Zvolit na pokrytí kuchyňské podlahy korek je dobrý nápad. Má jedinečnou texturu a příjemně se po něm chodí. Vyniká také svou odolností vůči změnám teploty, odpuzuje vodu a vlhkost a oceníte i jeho výborné protihlukové vlastnosti. Je navíc přirozeně antimikrobiální, a to díky voskové látce v korku, která odpuzuje hmyz a škůdce. Výhodou korku také je, že je jeho pokládka celkem snadná a zvládnete ji vlastními silami.

Nevýhody: V korku se může vytvořit menší prohlubeň po dopadu těžkého předmětu. Jeho povrch je také možné poměrně snadnou poškrábat. Může se na něm také objevit nerovnost, která nemusí hned každému vyhovovat.

Tip: Vyberte si kvalitní korek, který lze případně později přebrousit podobně jako dřevo. Jestli budete pokládat korkové dlaždice, kupte si jich o trochu víc pro případné pozdější opravy.

PRYŽ v kuchyni

Výhody: Gumový povrch kuchyně má podobné vlastnosti jako výše zmíněný korkový, najdete jej ale ve větší škále barev a textur. Je pohodlný v pokládce (jen se lepí k podlaze), odolný a má protiskluzový povrch. Prodává se ve formě fólií nebo dlaždic.

Nevýhody: Někteří lidé jsou citliví na počáteční vůni. Určité druhy oleje mohou na gumovém povrchu zanechat stopu, pokud nejsou včas odstraněny.

Tipy: Vyberte sytější a tmavší barvu, která olejovou skvrnu snadno skryje. Gumové dlaždice je jednodušší instalovat než gumovou krytinu ve formě fólie.

VINYL v kuchyni

Výhody: Vinyl je poměrně příjemně cenově dostupný. Krytiny z tohoto materiálu naleznete v obchodech v různých texturách a stylech. Patří mezi takové podlahy kuchyně, které jsou nejvíce odolné proti vodě. A podobně jako u pryžové podlahové krytiny se dlaždice instalují snadno a rychle, avšak k pokládce fólie si raději zavolejte zkušené odborníky.

Nevýhody: nekvalitní vinylové podlahy mohou zpočátku uvolňovat nevhodné výpary. Pokud není podlaha položená kvalitně, může se v některých místech odloupnout.

Tipy: Vinyl odolává vodě, můžete jej tedy umístit i do koupelny. Navíc na jeho povrchu lze dokonale napodobit strukturu dřeva. Jen málokdo pak pozná, že nejde o skutečnou dřevěnou podlahu.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také