Kuchyně

8. května 2018 06:00

Tereza Javorová

Je sucho! Známe 7 způsobů, jak můžete doma výrazně šetřit vodou

O tom, že je v Česku pořádné sucho, už není pochyb. Spodní vody není dost a brzy se může stát, že bude voda nad zlato. Jak můžete začít šetřit vodou už dnes u vás doma?

Plýtvat vodou není samozřejmě v pořádku ani v době “hojnosti”, ale nyní, když se dostal do všeobecného povědomí vážný problém s vysychajícím Českem, už jde o zodpovědnost každého z nás. Nejde o to, že budete méně pít nebo se celá rodina opláchne v jednom umyvadle, ale spíš o to, že se vodou nebude rozmařile plýtvat. Tady je sedm možností, jak vodu šetřit i u vás doma.

Sprcha

Tohle je jednoduché. Prostě si s sebou vezměte do sprchy stopky a nařiďte si je na 4 minuty. Za tu dobu se zvládnete pohodlně osprchovat a ušetříte až 600 litrů vody za měsíc. O tom, že je sprcha daleko šetrnější než plná vana ani nemluvě!

Vypínání

Vypněte vodu, když téct nemusí. Tomuto jednoduchému pravidlu naučte celou rodinu a trvejte na tom. Když si myjete vlasy a máte je zrovna namydlené, voda téct totiž nemusí. Když si čistíte zuby a máte kartáček v puse voda téct nemusí. Když myjete hrnky v dřezu a zrovna je mydlíte jarem, voda téct nemusí. Nechte si ji prostě na spláchnutí.

Foto: istock.com

Praní

Perte vždy, když je pračka plná, ne poloprázdná. Používejte kratší programy s chladnější vodou, které šetří vodu, energii i samotné prádlo. Když vybíráte novou pračku, nevšímejte se pouze spotřeby energie, ale i spotřeby vody. Některé typy se od sebe mohou lišit spotřebou až 30 l na jeden prací cyklus.

Zaopatřte kohoutek

Nainstalujte v kuchyni průtokový ohřívač vody, nebudete pak potřebovat dlouhou dobu vodu odpouštět, než k vám doteče teplá. Ohřívač navíc snižuje i náklady na energii. A určitě investujte do pákových baterií, které výrazně zkrátí dobu nastavování teploty vody. Páková baterie navíc ušetří až 30 % energie vynaložené právě na nastavování teploty vody. Kapající kohoutek hned opravte, pokud to totiž neuděláte, může denně "odkapat" 24 litrů vody!

Foto: istock.com

V kuchyni

Ovoce a zeleninu umyjte na jeden zátah, ne každý kus zvlášť, to moc neušetříte. Jídlo nerozmrazujte vodou ale na vzduchu, a když vám zbude led třeba po večírku, nechte ho roztát a zalijte s ním květiny. Myčku zapínejte pouze plnou a na úsporný program.

Sláva dešťovce

Máte-li třeba jen balkon, postavte na něj kbelík a klidně chytejte dešťovku! Je to skvělá měkká voda, kterou můžete zalévat květiny, klidně vytřít podlahu nebo v ní umyjte špinavé boty, psa nebo děti… Zalévejte rostliny ráno nebo večer, kdy je menší výpar vody a rostliny vodu snáze využijí. Často kontrolujte hadici i její koncovku. Poškozenou hadicí mohou unikat litry vody.

Foto: istock.com

Na malou do sprchy

Je to trochu žinantní, ale pokud se neostýcháte vyčurat během sprchování, dobře děláte. Vypadá to úsměvně, ale opravdu ušetříte spoustu vody na splachování, než když jdete před tím extra “na malou”.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také