reklama

Jak léčit rýmu: Udělejte si nosní kapky z lichořeřišnice, pijte šípkový čaj a inhalujte rýmovník

Lenka Valjentová
2. listopadu 2021
Rýma nás obtěžuje, omezuje a znepříjemňuje nám život. Vyhnout se rýmě z nachlazení od sychravého podzimu přes zimu až do jara je takřka nemožné. Říká se, že léčená rýma trvá sedm dní a neléčená týden, ale přesto je dobré rýmu léčit, abychom předešli např. zánětu středního ucha. Co můžeme udělat, aby se nám lépe dýchalo a rýma odezněla bez následků? Kromě odpočinku v teple domova se vyplatí přizvat pomocníky z přírody.
reklama

„Klasická rýma z nachlazení patří mezi nejběžnější onemocnění, zpravidla jsou za ní viry, zejména rhinoviry atrvá zhruba týden. Irýmu z nachlazení je vhodné léčit, už jen proto, abychom předešli komplikacím – zánětům vedlejších nosních dutin nebo, zvláště u dětí, zánětu středního ucha. Já doporučuji v první řadě využít tinkturu z lichořeřišnice větší, ta pomáhá zbavit se rýmy vco nejkratší době, ale zabrání také možným komplikacím. Extrakt se kromě vnitřního použití hodí i kpotírání čela či výrobě domácích nosních kapek,“ radí bylinkář Martin Kolár.

Echinacea purpurea neboli třapatovka nachová má výraznou schopnost povzbudit obranyschopnost našeho organismu. „Při správném použití byliny vpřípadě prvních známek nachlazení může nastat úleva už za několik desítek minut,“ dodává bylinkář a pokračuje: „Při akutní rýmě užíváme jeden až dva dny pět kapek každou čtvrthodinu, pak pokračujeme vobvyklém dávkování, tedy třikrát denně 20 kapek, až do odeznění rýmy.“

Kléčbě rýmy z nachlazenírozhodně patří odpočinek a spánek, ideálně zůstat den dva vklidu avteple domova a dostatečně větrat. Pokud není efekt léčby patrný do týdne a rýma neustupuje, je vhodné zajít klékaři.

Domácí nosní kapky z lichořešnice

Ingredience

Postup

Do převařené slané vody (9 g soli na 1 l vody) nebo Vincentky či fyziologického roztoku zlékárny nakapeme lichořeřišnicovou tinkturu. Důkladně protřepeme a přelijeme do lahvičky s kapátkem. Uchováváme vledničce a nejpozději po týdnu připravíme kapky čerstvé.

Používání

Roztok je velmi účinný proti rýmě a nosním zánětům. Užíváme zpravidla maximálně deset dnů.

Jaké bylinkové čaje pít při rýmě

Kromě odpočinku, spánku anosních kapek je při léčbě rýmy také důležitý zvýšený přísun tekutin, ideálně teplých bylinných čajů s medem. Nejvíce nám při rýmě mohou pomoci tyhle čaje:

Inhalace proti rýmě

Ingredience

Postup

Do vyššího hrnce dáme sůl a byliny – můžeme jeden druh nebo směs (například květy černého bezu a tymián nebo hřebíček a zázvor), zalijeme vodou a přidáme citronovou šťávu. Hrnec postavíme na stůl, zakryjeme hrnec a hlavu ručníkem a dýcháme zhluboka nosem. Páry inhalujeme minimálně 15 minut, pozor, ať se neopaříme! Opakujeme třikrát denně.

Rýmovník proti ucpanému nosu

Rýmovník je známý bojovník s rýmou z nachlazení. Když ucítíme první příznaky rýmy, utrhneme si několik lístků, promneme a čicháme, inhalujeme. Kousek můžeme dát opatrně a na chvíli přímo do nosní dírky, aby se nám lépe dýchalo. Při rýmě je dobré dát na topení nebo kamkoli do místnosti misku s vodou a 3 až 4 rýmovníkovými lístky. Měníme zhruba každé tři hodiny.

Cibule uvolní nos

S rýmou pomáhá vdechování čerstvě nakrájené cibule. Možná uroníme něco slz, ale cibulové esence skvěle protáhnou a uvolní ucpaný nos. Doporučuje se nakrájet cibuli na silnější kolečka, dát na talířek a nechat v místnosti, kde se pohybujeme. Každou hodinu vyměníme. Zkuste taky ve šťávě z rozkrojené cibule namočit vatovou tyčinku nebo kosmetický tampon a opatrně vytřít nos každé dvě hodiny.

Cibulové pytlíčky pro klidnější spánek

Nadrobno nakrájíme 1 velkou cibuli, nasypeme ji do lněného nebo bavlněného sáčku, trochu ještě pomačkáme, zavážeme a umístíme k posteli blízko hlavy. Každý večer cibuli vyměníme. Díky cibulovému pytlíčku se nám bude klidněji spát, během spánku nás totiž ucpaný nos otravuje nejvíc.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama