Zahrada

28. srpna 2020 08:00

Lenka Valjentová

Namíchejte si provensálské koření. Použijte tymián, rozmarýn, oregano a další bylinky

Provensálské koření, jedna z nejproslulejších bylinných kořenicích směsí na světě, má hodně různých variant, žádný univerzální recept totiž neexistuje. Ovšem podle názvu směs určitě musí obsahovat typické bylinky z oblasti Provence ve Francii. Nesmí v ní tak chybět tymián, rozmarýn, bazalka, oregano a saturejka, přidává se také majoránka, estragon, fenyklová semínka, šalvěj, hladkolistá petrželka i trochu levandule.

Každá z bylin v provensálském koření má co nabídnout už sama za sebe a což teprve, když je dáme dohromady. Získáme chuťově skvěle vyladěnou směs s unikátním aroma a navíc s blahodárnými účinky na zdraví. Vždyť tymián, rozmarýn, saturejka, bazalka, oregano a další byliny jako majoránka, estragon, fenykl, šalvěj, hladkolistá petrželka či levandule jsou osvědčené léčivky, které mají antiseptické a antibiotické účinky, podporují a urychlují trávení, zklidňují nervový systém, pomáhají při prevenci a léčbě chorob z nachlazení. Co jednotlivé bylinky, které jsou součástí provensálského koření, umějí jako koření a léčivky?

Tymián je přírodní antibiotikum

Tymián obecný (Thymus vulgaris) je skvělým aromatickým kořením do polévek, vývarů a dušených pokrmů, omáček, nádivek a salátů.

Jako léčivá bylina působí protizánětlivě a antisepticky, je známým přírodním antibiotikem. Tymián pomáhá při léčbě nachlazení a kašle, působí proti průjmům a nadýmání a podporujetrávení. Je účinný při bolestech hlavy, úzkosti, nespavosti a depresi.

Vše o tymiánu jak ho pěstovat, co s ním v kuchyni i jak pomáhá zdraví – najdete zde.

Rozmarýn uklidňuje a pomáhá trávení

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)dodává pokrmům trpce kořeněnou chuť, hodí se kpřípravě masa, zejména jehněčího, skopového a telecího, drůbeže, ryb. Přidává se do rajských omáček, pečených brambor, bylinkového másla nebo grilované zeleniny.

Rozmarýn má dezinfekční aantiseptické účinky, posiluje paměť asoustředění, uklidňuje amírní nervové vyčerpání. Pomáhá lepšímu a rychlejšímu trávení, podporuje detoxikaci těla.

Vše o rozmarýnu jak ho pěstovat, co s ním v kuchyni i jak pomáhá zdraví – najdete zde.

Bazalka podporuje chuť k jídlu

Bazalka pravá(Ocimum basilicum) se používá do salátů, přidává kdušenému masu, grilované zelenině, do omáček a polévek. Neobejde se bez ní italská kuchyně, používá se zejména do rajčatových pokrmů, skvěle ladí s česnekem. Bazalka je základemklasického pesta.

Jako léčivá bylina tlumí křeče, podporuje chuť kjídlu, zlepšuje trávení, omezuje nadýmání, pomáhá při vylučování žluči, zklidňuje žaludek a působí mírně dezinfekčně. Má zklidňující účinky, ulevuje při vykašlávání a dezinfikuje ústní dutinu.

Vše o bazalce jak ji pěstovat, co s ní v kuchyni i jak pomáhá zdraví – najdete zde.

Oregano zlepšuje náladu

Dobromyslobecná(Origanum vulgare) pěstovaná veStředozemí – oregano– je silnější, na silice a vůni i chuť výraznější než naše.Ovšem i naše česká dobromysl je skvělé oregano, jen je o něco jemnější.Oregano nachází využití vitalských specialitách, typické je kořenění pizzy a špaget. Přidává se do mletých mas a gulášů, rizota, čerstvá je skvělá do salátů, polévek či omáček.

Jako léčivka má protizánětlivé účinky, usnadňuje vykašlávání a zvyšuje vyměšování žluči, a tak podporuje trávení. Působí jako antidepresivum, uklidňuje a zlepšuje náladu.

Vše o oreganujak ho pěstovat, co s ním v kuchyni i jak pomáhá zdraví – najdete zde.

Saturejka působí proti nadýmání

Saturejka zahradní (Satureja hortensis) má výraznou kořenitou chuť a může v pokrmech nahraditpepř. Nejrozšířenější je její použití do všech luštěninových jídel, hodí se k masu, rybám, do smetanových omáček, vaječných, bramborových a zeleninových jídel. Aby byla vůně a chuť saturejky přirozená, přidává se až na konci vaření.

Jemně aromatická bylinapůsobí proti nadýmání, zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu, má antiseptické, močopudné a protiprůjmové účinky, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení.

Vše o saturejce – jak ji pěstovat, co s ní v kuchyni i jak pomáhá zdraví – najdete zde.

Provensálské koření v kuchyni

Provensálskou kořenicí bylinnou směs používáme zejména na ochucení dušené zeleniny, polévek, omáček, salátů a těstovin, využití najde při přípravě všech druhů masa a ryb na grilování a pečení, hodí se do pomazánek nebo omelet.

3 recepty na provensálské koření

1. Provensálské koření s fenyklem

  • 3 lžíce tymiánu
  • 3 lžíce rozmarýnu
  • 3 lžíce saturejky
  • 2 lžíce oregana
  • 1 lžíce bazalky
  • 1 lžička drcených fenyklových semen

2. Provensálské koření s majoránkou

  • 3lžíce tymiánu
  • 2 lžíce bazalky
  • 2lžíce rozmarýnu
  • 1 lžíce oregana
  • 1 lžíce majoránky
  • 1 lžíce saturejky

3. Provensálské koření s estragonem

  • 2 lžíce tymiánu
  • 2 lžíce hladkolisté naťové petržele
  • 1 lžíce oregana
  • 1 lžíce majoránky
  • 1 lžíce rozmarýnu
  • 1 lžíce estragonu
  • 1 lžička mletých šalvějových listů
  • 1 lžička drcených fenyklových semen
  • 1 lžička levandulových květů

3 tipy na domácí přípravuprovensálského koření

  1. Smícháme všechny sušené byliny, buď je umeleme vmlýnku na koření, nebo použijeme hmoždíř.
  2. Smnožstvím a poměry jednotlivých bylinek můžeme různě experimentovat, a tak si vytvořit tu nejchutnější směs.
  3. Domácí provensálské koření skladujeme nejlépe v tmavé skleněné uzavíratelné nádobě.

O bylinách a koření by vás také mohlo zajímat:


Přečtěte si také