reklama

Bazalka posvátná Tulsi je elixír života. Jak pěstovat bylinu, která si poradí se stresem i viry

Lenka Valjentová
31. března 2021
Bazalka posvátná Tulsi je druh bazalky s vůní skořice i hřebíčku a příjemně nasládlou chutí. Pochází z tropů jihovýchodní Asie, kde je uctívanou bylinou, v tradiční ájurvédě je známá coby elixír života. Připisují se jí antioxidační, antiseptické a protivirové účinky, působí proti stresu, podporuje imunitu, pomáhá při kašli a taky podporuje pozitivní myšlení a radost ze života.
reklama

Bazalka svatánebo taky posvátná Tulsi(Ocimum sanctum)je především v Indii posvátnou léčivou a náboženskou rostlinou, v indických chrámech a zahradách se pěstuje většinou u vchodu do domu pro štěstí a jako ochrana, protože chrání proti zlým duchům, odtud název svatá.

Tenhle druh bazalky pochází z tropů jihovýchodní Asie, kde tvoří rozvětvené polodřevité keře vysoké mnohdy až 150 cm. Zelené nebo načervenalé vejčité, mírně zubaté listy pronikavě voní po skořici i hřebíčku a chutnají příjemně nasládle. Kvete většinou nafialovělými či načervenalými kvítky.

Posvátná bazalka je elixír života

Bazalka posvátná Tulsi obsahuje stejně jako „naše“ bazalky vonné silice, polysacharidy, třísloviny, flavonoidy, éterické oleje, navíc je dobrým zdrojem vitaminů K, A a C, vápníku, zinku, mědi a železa.

Léčivá rostlina má zejména antiseptické aprotivirové účinky, působí antistresově a protizánětlivě. V tradiční ájurvédě se jí přisuzujívýrazné antioxidační vlastnosti, proto je známá jako elixír života. Svatou bazalku můžeme také jen tak žvýkat, doporučuje se dopřát si sedm listů bazalky dvakrát denně. Spolu např. s ženšenem, šišákem bajkalským či rozchodnicí růžovou patří do rodiny adaptogenů.

Bazalka posvátná Tulsi jako léčivá rostlina prospívá zdraví, především:

 • přirozeně podporuje imunitní systém
 • zmírňuje stres
 • chrání nervové buňky
 • zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost
 • působí proti předčasnému stárnutí, posiluje paměť
 • podporuje pozitivní myšlení aradost ze života
 • pomáhá při chorobách z nachlazení, podporujevykašlávánía pocení, snižuje horečku
 • stimuluje srdce a čistí krev
 • podporuje vylučování toxických látek z těla
 • dobře pomáhá při žaludečních a žlučníkových potížích, při zvracení, plynatosti, střevních křečích a žaludečních vředech, zvyšuje chuť k jídlu
 • pomáhá zbavit se závislosti na nikotinu
 • zevně léčí opruzeniny, odřeniny a drobné ranky
 • aromatické silice v bylině odpuzují bodavý hmyz, používá se jako repelent
 • čistí vzduch v místnosti, zbavuje ho bakterií a virů

Jak bazalku posvátnou používat

Během léta několik keříků bazalky na záhoně nebo vtruhlíku na balkoně poskytne dostatek čerstvých listů pro běžné použití. Pro uchování do zimních měsíců je nejlepší výhonky bazalky nebo čerstvé listy zamrazit. Většinu bylinek můžeme usušit, ale typické aroma bazalky je tvořeno těkavými látkami, které se sušením ztrácejí. Ale samozřejmě si ji můžeme nasušit. Na sušení sklízíme celou nať nejlépe v srpnu v teplém a slunečném dni kolem poledne. Sušíme na vzdušném místě ve stínu nebo polostínu v jedné vrstvě na sítu při teplotách do 30 °C, nebo zavěšenou v malých kytičkách.

Univerzální čaj z bazalky posvátné

Ingredience

 • 1 lžička sekaných čerstvých listů bazalky posvátné Tulsi
 • 220 ml horké vody

Příprava

Bazalku zalijeme horkou vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

Nálev pijeme teplý, vlažný i studený, můžeme osladit medem. Pro maximální účinek vypijeme 3–4 šálky denně. Pomáhá mj. proti rýmě akašli, snižuje horečky, zlepšuje trávení, podporuje obranyschopnost a zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost.

Domácí bazalková tinktura proti stresu

Ingredience

 • 100 g čerstvých listů bazalky posvátné Tulsi
 • 500 ml vodky nebo ovocné pálenky

Příprava

Bylinu najemno nasekáme, vložíme do sklenice a zalijeme alkoholem. Necháme na teplém místě macerovat zhruba tři týdny i déle, dvakrát denně protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo husté sítko a přelijeme do tmavých lahviček. Skladujeme v chladu a temnu.

Užívání

Tinkturu užíváme třikrát denně patnáct kapek nakapaných do sklenky čisté vody. Má protistresové účinky, pomáhá proti depresím a špatné náladě, posiluje imunitní systém a zlepšuje paměť, zvláště ve vyšším věku.

Posvátná bazalka v kuchyni

Listy i květy bazalky posvátné jsou výborné do bylinkových másel, marinád, zálivek, bylinných octů aolejů. Její nasládlá chuť a skořicově-hřebíčková vůně vyniknou v ovocných i zeleninových salátech, sladkých jídlech, exotických omáčkách, polévkách a nápojích, zvláště smoothie nebo domácích limonádách.

10 tipů, jak bazalku Tulsi pěstovat

 1. Bazalka je citlivá na mráz, proto se u nás pěstuje jako letnička či hrnková bylina na okenním parapetu či balkoně.
 2. Potřebuje slunečné, teplé a vzdušné místo.
 3. Bazalku posvátnou pro letní pěstování na záhoně si musíme předpěstovat ze semínek (nebo koupit už vzrostlou sazenici).
 4. Semínka vyséváme v polovině dubna do vlhkého výsevního substrátu, počítáme tři semínka na 1 cm2. Zasypeme je jen lehce zeminou.
 5. Po vzejití nejsilnější rostlinky přepikýrujeme do zahradnického substrátu do sadbovače nebo do truhlíku do sponu 4 x 4 cm. Semenáčky rostou zpočátku pomaleji než tradiční bazalky, ale vše doženou.
 6. Předpěstovanou sadbu vysazujeme ven až v druhé polovině května, když už nehrozí přízemní mrazíky.
 7. Semínka bazalky pro pěstování v nádobách vyséváme do vlhkého zahradnického substrátu, asi šest do květináče a do hloubky maximálně 5 mm.
 8. Po vzejití vybereme nejsilnější rostlinky, vkvětináči o průměru 10 cm necháme tři rostlinky, vkvětináči o průměru 15 cm pak maximálně pět rostlinek.
 9. Rostlina je náročná na zálivku, takže by substrát neměl nikdy vyschnout. Nadbytečná zálivka, ale rostlině také škodí.
 10. Bazalku musíme pravidelně zaštipovat, aby se rozvětvila. A také uštipovat květy, aby se zbytečně nevysilovala.

Mohlo by vás také zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama