Modrý čaj z krásných květů klitorie pomáhá zvládnout únavu a stres i zpomalit stárnutí

Klitorie je nádherná tropická popínavá rostlina, které se také říká motýlí hrášek. U nás se o ní začínalo více mluvit až v posledních letech, kdy se stal hitem vzácný modrý čaj, tyrkysový nápoj z květů klitorie. Když vás omrzí modrá barva, můžete ji změnit několika kapkami citronové šťávy na fialovou. Modrý čaj je zajímavý svou nevšední barvou, ale taky léčivými účinky.

Klitorie ternatská (Clitoria ternatea) je tropická liána z čeledi bobovitých (jako třeba hrách setý a fazol obecný). Anglicky se jí říká butterfly pea flower – motýlí hrášek, setkat se můžeme s názvy motýlí hrachový květ, motýlí květ, křídla holubice nebo zvonkové víno.

Klitorie má až 6 m dlouhé liány s eliptickými listy, ale nejpozoruhodnější částí jsou květy sytě modré barvy (existují i bílé, světle fialové či žluté), velké asi 3 cm, které nápadně připomínají ženské přirození. Po odkvětu se tvoří 5–12 cm dlouhé ploché lusky s 6–10 semeny.

Pěstování klitorie

Klitorie ternatská je teplomilná a neopadavá bylina, která má svůj původ pravděpodobně v Africe, ale dnes je rozšířená napříč celým subtropickým a tropickým pásem v Asii, Austrálii, Africe a Americe. Nejčastěji se pěstuje jako užitková rostlina, sklízejí se květy, listy i kořeny. Daří se jí i v nehostinných oblastech, a na některých místech je dokonce považována za invazní druh. Mnohde se pěstuje i jako okrasná květina, využívají se její schopnosti zlepšovat kvalitu půdy a obohacovat ji o dusík.

Klitorie ternatská v našich podmínkách vymrzá, takže ji můžeme pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou balkonovou či zahradní rostlinu. Klíčivost semen, která se u nás dají koupit, i když ne zcela běžně, je až několik měsíců. Semena jen zlehka přikryjeme kvalitním substrátem. Dospělou rostlinu dáme na slunné stanoviště, udržujeme teplotní rozmezí od 16 do 25 °C. Je tolerantní i vůči nedostatku vláhy.

Léčivé účinky modrého čaje

Květy klitorie jsou bohaté zvláště na antioxidanty, hlavně flavonoidy a modré barvivo – antokyan (obsahují ho mnohem víc než borůvky). „Modrý čaj nebo extrakt z květů doporučuji při všech očních chorobách včetně šedého a zeleného zákalu (glaukomu). Také snižuje množství histaminu v krvi, a tím pomáhá při alergiích. Je výborný při amnézii, zhoršené paměti, depresích a zvýšeném stresu, posiluje nervový systém, tlumí úzkosti, zpomaluje stárnutí,  uvádí bylinkář Martin Kolár. Modrý čaj má výrazné sedativní účinky, dokáže uklidnit, zlepšuje náladu, odstraňuje únavu a napětí, pomáhá s nespavostí i bolestí hlavy.

„Výtažky z kořene, listů a plodů vykazují silné mikrobiální působení, likvidují např. bakterie Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Micrococcus luteus, Pseudomonas aeruginosa nebo Staphylococcus aureus. Byl potvrzen také fungicidní účinek proti plísním a kvasinkám (včetně rodu Aspergillus a Candida) a antiparazitální účinek na hlísty. Extrakt z klitorie má rovněž účinky močopudné, čistí krev, pomáhá při žaludečních vředech, zácpě a hemoroidech,“  vysvětluje bylinkář. Tinktura se užívá třikrát denně 20 kapek do vody či čaje. Nedoporučuje se dětem, těhotným a kojícím matkám.

Klitorie pro ženy

„Samostatnou kapitolou je její až magický účinek na ženy. Vzhled květů klitorie naprosto jasně napovídá, k jakému účelu jsou určeny její krásné modré květy. Čaj nebo výtažek pomůže všem ženám, které prožily nějaké sexuální trauma, utiší bolestivé emocionální zážitky, pomůže při poruchách menstruačního cyklu a ztrátě libida,“ doplňuje bylinkář.

Modrý čaj pro stresu a stárnutí

Čaj ze sušených květů klitorie ternatské se dá koupit ve specializovaných prodejnách s čajem, kde pořídíte samotné květy či již hotovou směs, nejčastěji s citronovou trávou. Je poměrně drahý, 50 g stojí okolo 300 Kč.

Ingredience

  • asi 5 sušených kvítků klitorie ternatské
  • 250 ml vody

Příprava

Klitorii (kdo si bylinu pěstuje, může použít čerstvé květy) zalijeme horkou, nikoliv vařící vodou, zakryjeme a necháme 5 až 7 minut vyluhovat. Scedíme. Čaj dostane svou typickou tyrkysově modrou  barvu, kterou dokonce můžeme změnit narušením pH tekutiny. Pokud přidáme do čaje několik kapek citronu, začne se barva postupně měnit na fialovou.

Užití

Optimální je vypít dva až tři hrnky modrého čaje za den, ne víc.

Květy klitorie v kuchyni

Květy poskytují ceněné modré barvivo, které je jedním z mála přírodních zdrojů jedlé modré barvy. V Asii se používá pro barvení cukrářských výrobků a rýže, v Barmě se obalují v těstíčku a smaží, v Thajsku z nich dělají sirupy. Čerstvé květy klitorie se hodí na ozdobení dezertů a nápojů.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org


Přečtěte si také