Sadec konopáč je stará léčivka rostoucí u řek. Bojuje s viry a snižuje horečku

Statnou trvalku s narůžovělým květenstvím můžete potkat volně rostoucí v naší přírodě, většinou na vlhkých místech kolem potoků a řek, ale také si ji velmi snadno vypěstujete na vlastní zahradě. Znáte ji?

Sadec konopáč(Eupatorium cannabinum)

Sadec patří mezi pozapomenuté trvalky a především léčivky, které najdete volně rostoucí vnaší přírodě. Rostlina je vysoká asi 150 cm, má olistěnou bohatě větvenou lodyhu, krátce řapíkatézubaté listy, které na první pohled trochu připomínají listy konopí. Ktéto podobnosti odkazuje i latinské druhové jméno – cannabium, ale o příbuznost rostlin se nejedná, pouze o vzhled. Vykvétá od července až do září narůžovělými, načervenalými, nebo dokonce i bílými květy, které jemně voní.

Jak pěstovat sadec konopáč

Sadec vyrůstá na vlhčích místech, vlesích, v příkopech i kolem rybníků, potoků a řekod nížin až po horské oblasti. Ztoho vyplývají jeho nároky i při pěstování na zahradě. Je to trvalka, již můžete vypěstovat jednoduše ze semen, která na jaře vysejete do výsevní misky a vpolovině května semenáčky přesadíte do zahrady do polostínu a vlhčí půdy. Rostlina nevyžaduje žádnou péči, roste sama a spolehlivě.

Použití sadce konopáče vminulosti

Konopáč a jeho léčivé účinky byly známy už dávno vminulosti, využívaly se už od starověku a středověku. Svědčí pro to i množství lidových názvů: konopě divoká, kravská bylina, vševědec, traňk svaté Kunhuty, konopěnec, koření ranné (myšleno na rány)… a mnohé další.

Listy konopáče se přidávaly do chlebového těsta, aby se zabránilo vzniku plísní, a šťáva zlistů se vtírala zvířatům do kožichu, aby odpudila blechy a parazity. Sušené zapálené listy by měly odhánět mouchy a komáry, což můžete vyzkoušet i dnes.

Květy se dříve využívaly jako růžové barvivo na barvení textilních látek.

Sadec konopáč jako léčivka

Konopáč se užívá jako léčivka sice odpradávna, ale jako většina léčivých rostlin vyžaduje opatrné zacházení. Nesmí se podávat malým dětem ani těhotným a kojícím ženám. Vyšší dávky vyvolávají průjem, nevolnost a zvracení. Dlouhodobé užívání také může poškodit játra. Bezpečná doba užívání je asi 10–14 dní.

Sadec konopáč se používá ve formě tinktury, tonika i koupelí. Má prokazatelné protivirové účinky, stimuluje imunitní systém, snižuje horečku a pomáhá při kašli a nachlazení, kdy pomáhá i koupel spřidáním odvaru ze sadce.

Využívá se při onemocnění žlučníku a jater i kúpravě zácpy. Ve větších dávkách však způsobuje zase průjem. Zvyšuje chuť kjídlu a pomáhá se zažívacími potížemi.

Působí také močopudně a pomáhá sléčbou močových kaménků.

Sadec se užívá zevně ve formě tinktury na podlitiny a drobná poranění a ve formě koupelí na otoky nohou a bolavé klouby nebo jako obklad na bércové vředy a hnisavé a špatně se hojící rány.

Víte, které bylinky se hodí právě pro vás?


Přečtěte si také