Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Plyn, dřevo, elektřina, voda? Velký přehled grilů

Grilování se vyvíjí a přibývá principů, na kterých grily pracují. Některé z nich zdárně konkurují náročnému grilování na efektním, ale také problematickém dřevěném uhlí.
Vydáno: 11.06.2014
Tak který si vyberete?
Autor: Thinkstock Tak který si vyberete?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Někdy je nejjednodušší nepřemýšlet, naběhnout do nejbližšího obchodu, tam popadnout první gril a mít to vyřešené. Současné vedro takovému postupu jen nahrává. Pokud však chcete gril na delší dobu, je lepší to pořádně promyslet. Ke správnému rozhodnutí by vám mohl dopomoci následující přehled typů grilů i názory oslovených šéfkuchařů.

Grily na dřevěné uhlí
Jedno jim upřít nelze – pokrmy připravené na dřevěném uhlí mají specifickou chuť a vůni, jaké žádnou jinou přípravou nedocílíte. Skvělá chuť i efektní průběh grilování jsou ale vykoupeny nepřehlédnutelnými slabostmi této koncepce.

Na rozžhaveném uhlí se tuk přepaluje a produkuje zdraví nebezpečné látky. Pokud se přesto rozhodnete pro uhlí, určitě předcházejte vzplanutí odkapávajícího tuku. Gril neustále sledujte, upravujte na něm jen méně tučná masa a popřípadě používejte grilovací misky. Přílišnému kouři nebo uhasínání se zas vyvarujete používáním kvalitního dřevěného uhlí či briket.

Spočiňte

Vedra přicházejí. Přehlídka sexy slunečníků

Účinnější grily jsou uzavíratelné a v kotli i ve víku opatřené regulátory větracích otvorů. Díky nim lze využívat přímou, ale také nepřímou metodu grilování. Při posledně jmenované metodě probíhá v grilu podobný proces jako v horkovzdušné troubě, což umožňuje grilovat velké kusy masa včetně kýty, pečeně, žeber, kuřat, krocana nebo berana.

Grily na dřevěné uhlí jedny z nejlevnějších. Vinou časově náročného provozu a nutnosti pracného čištění se ale z této úspory dlouho radovat nebudete.

Výhody
nízká pořizovací cena
nezaměnitelná chuť grilovaného pokrmu

Nevýhody delší doba přípravy – nutnost čekat na rozžhavení uhlí
nemožnost regulovat žár
odkapávající tuk
kouř

Plynové grily
Plynový zahradní gril je zprovozněný okamžitě a snadno se obsluhuje. Zapálíte plyn (nejčastěji z propanbutanové láhve) a můžete začít grilovat.

Máte se kde smočit?

Pět pravidel, jak si vybrat bazén. A trumfnete sousedy

U plynových grilů můžete regulovat sílu plamene a nemusíte se trápit s nepříjemným kouřem ani se bát, že by gril vyhasl. Plynové grily se liší počtem hořáků, některé mají desku z rozpálených lávových kamenů. Zajímavou koncepci představují RBS grily (Radiant Burner System) s hořáky umístěnými na bocích grilovací vany. Výhodou je rovnoměrné rozložení tepla a současně i to, že tuk z masa neodkapává přímo na ohřívací plochu grilu. Nic se nepřepaluje, a tudíž se snižuje riziko vzniku škodlivých látek.

Hořáky umístěné po stranách kotle plynového grilu zajišťují rovnoměrnou distribuci žáru
Autor: Campingaz Hořáky umístěné po stranách kotle plynového grilu zajišťují rovnoměrnou distribuci žáru

Výhody
rychlá příprava
zdravější grilování (zejména u systému RBS a lávových grilů)
snadná regulace ohřevu
žádný kouř

Nevýhod
vyšší pořizovací cena
doprava a skladování plynových lahví

Elektrické grily
Můžete je používat i v interiéru či na balkoně. Vynikají jednoduchou údržbou i obsluhou. Ohřev zajišťuje buď topné těleso pod roštem grilu, nebo teflonová deska se zabudovanými topnými spirálami, existují však i elektrické grily s deskou z lávových kamenů. Jan Balloš ze zlínské restaurace U Johana nedá dopustit na přenosný indukční gril s leštěnou nerezovou deskou opatřenou odtokovým kanálkem. Majitel si pochvaluje hlavně rychlý náběh na standardní grilovací teplotu (na 180 stupňů se zahřeje za tři minuty).

Gril s roštem mívá nádobu s vodou, která zachycuje odkapávající olej. Grilování na elektrickém grilu je z hlediska výživy nejšetrnější. Na druhou stranu tato úprava sama o sobě pokrmům nedodá nijak výraznou chuť.

Výhody
rychlá a nenáročná obsluha
komfortní zdroj
zdravé grilování

Nevýhody
vyšší cena (u zahradních grilů)
postrádají chuť a vůně příznačné pro grilované pokrmy

Vodní grily
Princip vodního grilu připomíná přípravu pokrmů v parním hrnci. Ona voda je v nádobě mezi ohništěm a roštem a během grilování se odpařuje. Rošt je zakrytý poklopem, aby pára ani teplo neunikaly ven. Přesto ale nehrozí, že by se jídlo při parním grilování vařilo či dokonce dusilo. Současným působením tepla, páry a kouře připravíte šťavnaté jídlo se specifickým aroma.

Maso ani zeleninu při přípravě na vodním grilu nemusíte otáčet. Vodní pára také značně snižuje riziko spálení.

Ve vodním grilu můžete topit dřevem i dřevěným uhlím.

Výhody
zdravý způsob grilování
rychlá příprava
malá spotřeba paliva

Nevýhody
vyšší pořizovací cena

Lávové grily
Porézní kameny v tomto speciálním druhu plynového grilu dobře vstřebávají odkapávající tuk. Snižuje se riziko vzplanutí i spálení. Tím lávové grily skýtají relativně bezpečnou možnost přímého grilování. Lávový gril je také během chvilky rozžhavený a připravený k použití. Jedno balení lávových kamenů stojí přibližně 300 Kč a sezonu určitě vydrží. Kameny je také třeba pravidelně čistit. Složité to ale není – po každém grilování jen pustíte plyn na plný výkon a spálíte nečistoty v nich obsažené.

Výhody
rychlá příprava
minimální přepalování tuku
regulace žáru
žádný kouř

Nevýhody
vyšší cena
náklady spojené s výměnou kamenů

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Kdo by seděl doma?

Proměňte si zahradu v druhý obývák. Poradíme, jak

Článek je zařazen v:
Reklama