Fiala šedivá: Začněte včas s jarními výsevy letniček

Fiala šedivá, zvaná také fiala letní, vyžaduje včasný výsev, ale odměnou vám budou bohatě rozkvetlé záhony či truhlíky, kolem kterých se bude šířit omamná vůně.

Fiala šedivá, letní (Matthiola incana)

Bohatě kvetoucí letnička (za příznivých podmínek se dá pěstovat i jako krátkověká trvalka) spronikavou vůní pochází zjižní Evropy, Malé Asie a severní Afriky, ale u nás zdomácněla už před dávnými časy, patrně v16. století. Od té doby je ozdobou venkovských zahrad, ale dá se celkem úspěšně pěstovat i vtruhlících na balkonech. Ktomu se využívají především nižší kultivary ze skupiny „Signa“, které mají výšku jen do 25 cm. Jiné kultivary mohou dorůstat až do výšky 70 cm.

Jak vysévat fialy

Fialy se vysévají během února. Semena vysévejte do misky se zahradním substrátem vhodným pro výsevy. Dokud fialy nevzejdou, udržujte teplotu kolem 16–18 °C. Poté, co se objeví rostlinky, je dobré teplotu snížit na 10–12 °C. Sazenicím se při nižší teplotě dobře daří, proto je později, již přepíchané do květináčků, můžete pěstovat i ve studeném pařeništi. Sazenice postupně otužujte a vpolovině dubna vysaďte na záhony do zahrady. Nízké formy fialy se sází na vzdálenost 20 cm, polovysoké na vzdálenost 30 cm.

Vdnešní době se pěstují téměř výhradně plnokvěté kultivary. Poznáte je už ve fázi semenáčků. Budoucí plnokvěté rostliny mají listy světle zelené, rostlinky sjednoduchým květem mají listy šedozelené. Při přepichování proto jednotlivce se šedozelenými listy odstraňte. Ale samozřejmě to není nutné, i tyto květiny krásně kvetou, jen je jejich květenství trochu chudší.

Péče o fialu šedivou

Rostlina má ráda dobře vyhnojenou, písčitohlinitou, dobře propustnou půdu (hnojit můžete i chlévským hnojem) se zásaditou půdní reakcí a stanoviště splným slunečním svitem. Fiala pokvete od června do srpna.


Přečtěte si také