reklama

Verbena, známá balkonová květina, se snadno pěstuje a má i několik zajímavých příbuzných

redakce
14. června 2019
Oblíbené verbeny, českým jménem sporýš zkřížený, běžně pěstujeme v truhlíku za oknem či na balkoně. Víte, kde se jim bude nejlépe dařit, jak o ně pečovat a jak je i snadno množit? A znáte jejich příbuzné, mezi kterými najdete léčivku i vysokou letničku nevšední krásy?
reklama

Sporýš zkřížený (Verbena x hybrida)

Oblíbený kříženec několika původních amerických druhů najdeme téměř na každém balkoně i vnašich krajích. Máme pro něj asi nejraději jméno verbena, český sporýš se příliš neuchytil. Rostliny dorůstají do výšky 15–40 cm a vytvářejí koberec, posetý pestrými květenstvími, složenými zdrobných kvítků fialové, růžové, červené i bílé barvy. Květy mohou být i dvoubarevné. Sporýš zkřížený kvete od konce května do září.

Sporýš zkřížený pěstujeme na balkonech, ale i na záhonech vzahradě. Má rád teplé, slunečné stanoviště a pravidelnou zálivku i hnojení, ne však přemokření. Dobře rostou i vsamozavlažovacích truhlících. Pro podporu dalšího kvetení odstraňujeme odkvetlé soubory.

Sporýš zkřížený může i přezimovat

Sporýš zkřížený pěstujeme nejčastěji jako letničku, protože je to nejjednodušší. Každý podzim odkvetlé rostliny zlikvidujeme a na jaře opět zakoupíme nové, nakvetlé sazenice. Pokud se nám však naše sporýše velmi zamlouvají a chtěli bychom stejné pěstovat i příští rok, můžeme se pokusit o jejich přezimování. Verbeny, zastřižené asi na polovinu výšky, umístíme na světlé místo steplotou okolo 10 °C. Kořenový bal musíme udržovat stále mírně vlhký. Brzy na jaře rostliny seřízneme asi na 5cm výšky a přeneseme do teplé místnosti, steplotou nad 15 °C. Sporýše pravidelně zaléváme a přihnojujeme a vpolovině května umístíme na venkovní stanoviště.

Jak vysévat sporýš zkřížený

Semena vyséváme už na konci zimy, vúnoru, nebo naopak koncem léta. Výsev sporýše však nepatří knejjednodušším. Předem namočená semena vložíme na několik dní do lednice. Ke klíčení semena nepotřebují světlo, ale chlad. Pak je vysejeme na sušší, propustný substrát a zasypeme slabou vrstvou vermikulitu. Malé rostlinky jsou velmi choulostivé na přeschnutí i přemokření. Pro složitost však výsev sporýše většinou přenecháváme odborníkům a kupujeme už hotové sazenice.

Množení sporýše zkříženého řízkováním

Nastříháme si asi 15 cm dlouhé vrcholové řízky a zbavíme je spodních listů. Na řízku ponecháme jenom asi 6 listů. Připravené řízky necháme zakořenit ve vodě a i skořínky je pak zapícháme do směsi perlitu, písku a rašeliny.

Sporýš zkřížený množíme i hřížením

Střed delších výhonů zanořte do půdy, kde ochotně a snadno asi za 8 týdnů pustí nové kořeny. Poté výhon i skořeny oddělíme od mateřské rostliny a zasadíme do samostatného květináčku. Výhon zastřihneme a tím podpoříme bohaté větvení mladé rostliny.

Znáte další druhy sporýšů?

Sporýš lékařský (Verbena officinalis)

Léčivka, využívaná již od starověku, která roste jako trvalka podél cest, vpříkopech i vzahradách jako plevel. Do české přírody byla pravděpodobně zavlečena a je tedy nepůvodní. Dorůstá do výšky 30–70 cm a kvete od června do srpna. Čerstvé výhonky se mohou přidávat do salátů nebo polévek. Tato léčivka bývá považována za magickou rostlinu safrodisiakálními účinky.

Sporýš šípovitý (Verbena hastata)

Výrazná trvalka, původem ze Severní Ameriky. Dorůstá do výšky až 150 cm a vykvétá od července do září, nádherně růžovými květy. Má ráda plné slunce a dobře propustné půdy. Je mrazuvzdorná, ale vyžaduje ochranu před zimní vlhkostí.

Sporýš argentinský (Verbena bonariensis)

Velmi efektní, asi 120 cm vysokou rostlinu pěstujeme většinou jako letničku nebo krátkodobou trvalku. Vzemi svého původu je to však trvalka. Její fialová květenství na vysoké čtyřhranné lodyze můžeme i sušit do suchých vazeb. Patří mezi květiny, které spolehlivě lákají motýly ze širokého okolí a většinou se na nich objeví i kouzelné dlouhozobky, kterým se lidově říká kolibříci. Sporýš argentinský má rád slunečné umístění a lehkou, dobře propustnou půdu.

Sporýš tuhý (Verbena rigida)

Okrasná letnička, která se snadno pěstuje, pochází zJižní Ameriky a vteplých oblastech snadno zplaňuje. Dokáže přežít i mírnou zimu a pak se pěstuje jako krátkověká trvalka. Roste vběžné zahradní půdě, toleruje i suchá stanoviště. Kvete od června do října.

Citronová verbena, Aloysia (Aloysia triphylla)

Vzdálenější příbuzná, která však také patří do čeledi sporýšovitých. Vytváří 1–2 m vysoké keře a během léta vykvétá drobnými bílými květy. Aromatické listy využíváme kpřípravě čajů nebo kozdobě a doplnění salátů či ovocných pohárů. Citronová verbena má uklidňující účinky a podporuje trávení. Pěstujeme ji jako přenosnou květinu vnádobách na slunných balkonech.

Text: Simona Bauer

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama