Obývací pokoj

28. dubna 2015 05:58

Markéta Zídková

Základní pravidla, jak vytvořit ideální obývák pro relax i zábavu

Chcete, aby váš obývací pokoj zářil pohodou? Aby sloužil k relaxaci, odpočinku a aby se v něm cítili dobře hosté?

Nejste v kině„Vy nemáte televizi? A kam máte směrovaný gauč?“ zaznělo v jednom sitcomu. Nemá cenu si lhát, že se většina lidí na televizi doma nedívá. Patříte-li mezi ně, tím spíše byste měli dodržet pár základních pravidel, která vám umožní v místnosti, kde trávíte hodně času, „lépe dýchat“. Zařiďte si obývací pokoj podle základních pravidel Feng-shui, které zná specialistka na tento obor, Sylvia Martina Malíková. Není to tak těžké.

„Když pracujeme s místy k sezení, je ideální vytvořit jimi úhel 90 stupňů. Je to nejvhodnější konstelace pro citlivé rozhovory,“ říká specialistka na Feng-shui Sylvia Martina Malíková. „Rozhodně je to lepší než si sedat naproti sobě nebo vedle sebe.“

V místnosti bychom měli mít aspoň dvě skupiny míst, kde se dá sedět, nejlépe tři. „Nejhorší sezení je v řadě, kdy si všichni sednou vedle sebe a před sebou mají televizi,“ říká Sylvie.

Televize by se měla kvůli elektromagnetickému smogu, který vyzařuje, postavit daleko od pohovky a křesel. V případě, že ji nepoužíváte, vytáhněte kabel ze sítě, abyste se vyhnuli záření. Televizi a další přístroje můžete také umístit do skříněk s dvířky, která v případě nepoužívání jednoduše zavřete.

V tomto obývacím pokoji jsou velmi příjemně zvolené barvy. Ovšem křeslo z drátů je silně nepohodlné a stěží si do něho někdo sám od sebe sedne, tudíž spíše jen překáží. Nepříjemná „špičatá“ je atrapa dracény nebo sušené trávy vedle televize. V místnosti bych uvítala kvalitnější konferenční stolek. Pod květinami je možné takto zvolený „stolek“ mít, ale tato snadno rozpojitelná varianta může ve stejném duchu ovlivňovat vztahy i momentální nálady. V obývacím pokoji je centrum společného a společenského života rodiny a navíc takzvané „centrum přátel“. V atmosféře, kterou navozuje tento pokoj, můžou mít přátelé velmi odlišné názory. Naopak svítidla jsou zvolena velmi zajímavě a příjemně. V každém případě bych volila raději teplé světlo než bílé. Stačí vhodně vybrat žárovky.

Pohovka je klíčová záležitost

Pohovka je nejdůležitějším kusem nábytku v obývacím pokoji. Proto by měla být jako nejdůležitější element pokoje vyrobena ze dřeva a potažena přírodními látkami, například bavlnou či lnem.

„Pohovku vybírejte citlivě a ponechte si čas na rozmyšlenou. Postavit ji ke stěně, odkud můžeme vidět celý pokoj, je skvělé. Pokaždé by měla stát ve stejné linii s okny a dveřmi a nikdy ve středu pokoje, zády ke dveřím,“ upozorňuje odbornice.

Její poloha může ovlivnit vztahy s pozvanými – můžete se skvěle bavit a vyměňovat si názory či naopak se cítit stísněně a napjatě. Občasná výměna „pohyblivých“ míst, jakými jsou houpací židle, křesla, taburety či vaky k sezení, vám umožní najít vlastní individualitu a preferované místo.

Tomuto prostoru se dá vytnout jen málo. Dominantní krb rozvíjí energii a podporuje zdraví obyvatel i teplo domova. Prostor zároveň vytváří perfektní zázemí pro hosty. Velice pěkný je konferenční stolek: stabilní, z kvalitního materiálu, není křehký. Pěkná kombinace materiálů a barev příjemně rezonuje a neruší žádnou energetickou individualitu. Do místnosti bych doplnila velkolisté rostliny v kameninových nádobách. Určitě bych doporučila více originálních uměleckých kousků. Velice dobře jsou zvolena svítidla. Kovové schody jsou zajímavým architektonickým prvkem. Podle Feng-shui můžou navodit tzv. AHA efekt. Znamená to, že při pohledu na schody anebo při chůzi po nich si vzpomenete, na co jste zapomněli. Rozhodně je lepší vzpomenout si na danou věc doma na schodech než v koloně dvacet kilometrů od domu.

Střed místnosti

„Ani to nejlepší vybavení nemůže dodat místu atmosféru, pokud je střed místnosti prázdný. Skvělým řešením je krb, kolem kterého si všichni sednou a pozorují příjemné poskakování ohně, “ říká Sylvie Malíková. „Pokud není možné mít krb, jako náhrada poslouží svíčky, rozestavěné taktéž ve středu prostoru. Dřevo do krbu nebo svíčky můžete navonět vhodně zvolenými esenciálními oleji. Obývací pokoj výborně provoní například vůně pomeranče, bergamotové silice či jasmínu.“

Budiž světlo

Osvětlení, vertikální světla a stolní lampy se světlem natočeným nahoru přinášejí odpočinkovou atmosféru. Velmi silné světlo na stropě je málo příjemné a často zatěžuje už tak unavené oči. „Bílé světlo z úsporných žárovek není tak příjemné. ‚Úsporky‘ navíc produkují podstatně více elektrosmogu než obyčejné žárovky, které zalijí místnost příjemným žlutým světlem,“ říká Sylvia Malíková.

Feng-shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město. (zdroj: Wikimedia Commons)

Jde-li o přirozené světlo, pamatujte, že hliníková, plastová okna či okna z nerezavějící oceli nejsou tak prospěšná jako dřevěná. Okna by měla být dostatečně rozměrná, aby dovnitř pouštěla dostatek světla. Pokud nechcete opravdu důkladné zatemnění, závěsy volte tak, aby jimi procházelo sluneční světlo. Nejvhodnější jsou závěsy z přírodních vláken a v příjemných barvách.

Nábytek a doplňky ve zkratce

- Vyvarujte se nábytku s ostrými rohy a hranami.

- Se starožitnostmi, které nesou mnoho energií z minulosti, zacházejte v prostoru opatrně.

- Konferenční stolek neumísťujte do centra místnosti, ale ke straně.

- Pokud máte v obývacím pokoji i jídelní stůl, měl by být velký, těžký, jasné barvy, kulatého, oválného nebo obdélníkového tvaru. Nedávejte ho mezi okna a dveře.

- Upřednostňujte židle z přírodních materiálů a také potažená přírodními látkami. Barva i tvar je individuální, ovšem nenechávejte se bezprostředně ovlivnit módními trendy. Nemusí podporovat vaši energii.

- Nezapomeňte si na stěnu pověsit fotografie, kde jsou zachycené šťastné chvíle s nejbližšími.

- Do obývacího pokoje rozhodně patří rostliny. Dejte přednost květinám s kulatými či oválnými listy. Na velikosti nezáleží.

- A rada na závěr: obývací pokoj by se měl nacházet blízko vstupních dveří, máte-li dům, nejlépe na stejném patře.

Velmi moderní interiér, velmi čistý, silně strukturovaný. Vyhovuje hlavně lidem, kteří mají co dočinění s financemi. V této kombinaci materiálů a barev je silně zastoupen element kov. Pro některé lidi ale může být toto prostředí tíživé, studené, ničící. Energie je tu velmi silná a rozprostřená do prostoru. Určitě by bylo vhodné doplnit tu element dřeva, tedy například dodat více zelených rostlin, ideálně s oblými listy. Když máme v interiéru tolik bílé, je vhodné doplnit ji odstíny hnědé nebo žluté. Například krb v pozadí působí, jako by v jeho okolí všechno tálo – oheň taví energii kovu a tím místnost zútulňuje. Krásná velká místnost by se dala doplnit luxusním kamenným těžkým konferenčním stolkem, který zde chybí.

Skvělý tip na vyčištění energie v prostoru

Rituál jednou za týdenPusťte si nějakou veselou skladbu, a to opravdu hodně nahlas. Deset minut úplně postačí k tomu, abyste skoncovali se starými energiemi a umožnili vstup energiím novým. Tento proces stačí opakovat jednou za týden.

Více o Sylvii Martině Malíkové na www.businessfengshui.cz

Ivana Králová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také