reklama

Není šípek jako šípek. Různé druhy růží vytvářejí plodenství rozdílných barev i tvarů

Simona Sedláčková
22. září 2021
Pod slovem šípek si všichni okamžitě vybavíme jasně červený plod šípkové růže, ale šípky tvoří i ostatní druhy růží, samozřejmě i ty zahradní. Vídáme je však málokdy, protože odkvetlé květy růží okamžitě odstřihujeme, aby se rostliny neoslabovaly tvorbou šípků a raději znovu vykvetly. Možná je to i škoda, protože některé šípky jsou zajímavé tvarem i barvou.
reklama

Šípek není plod vpravém slova smyslu

O šípcích většinou hovoříme jako o plodech růží, ale ve skutečnosti to je souplodí ochmýřených nažek, uzavřených ve zdužnatělé češuli. Tvar tohoto souplodí může být překvapivě velmi rozmanitý, není tojen klasický tvar šípku plané růže, některé šípky jsou kulaté, jiné naopak protáhlé či zploštělé. Některé jsou dokonce ostnité a jiné zase nesou na špičce výrazné kališní lístky. Většina šípků musí projít stratifikací, tedy je potřeba, aby semena uvnitř šípku prošla ještě dalším procesem, který jim umožní vyklíčit.

Jak stratifikovat semena růží

Semena všípku potřebují projít stratifikací, která podpoří jejich klíčivost. Nejprve semena zbavte dužiny šípku, protože dužina zpomaluje klíčení. Semena uložte na 1 den do vlažné vody, pak je vložte do nádoby svlhkým pískem, překryjte potravinovou fólií a uložte asi na 2 měsíce do chladničky.

Semena, která už prošla stratifikací, klíčí vysetá do substrátu na teplém a světlém místě.

Netradiční šípky některých růží

Růže bedrníkolistá (Rosa spinosissima)

Roste volně vpřírodě od západní Evropy po Sibiř a vzácně se vyskytuje i u nás na jihu Moravy a vČeském Středohoří.

Růže bedrníkolistá má bílé květy a fialově černé, drobnější šípky. Tato růže byla vyšlechtěna i skvěty růžovými, červenými nebo žlutými, ale i její šípky si stále ponechávají netradiční vybarvení.

Růže svraskalá (Rosa rugosa)

Tuto růži poznáte na první pohled podle světle zelených, hluboce vrásčitých listů a velkého množství úzkých, ale velmi ostrých trnů. Vykvétá jednoduchými, výrazně růžovými květy, byla však vyšlechtěna i plnokvětá varianta.

Domovinou růže dužnoplodé je Asie, ale je velmi otužilá a odolná, proto se vysazuje i vchladnějších oblastech. Například na písčitém pobřeží Baltského moře vytváří neproniknutelné houštiny.

Šípky růže dužnoplodé jsou velké, masité, zploštěle kulovité a mohou se využívat na přípravu vynikajícího džemu.

Růže Moyesova (Rosa moyesii)

Růže Moyesova neboli mandarínská roste jako mohutný, až 3 m vysoký keř především ve střední a západní Číně.

Růže mandarínská vykvétá sytě růžovými jednoduchými květy snápadně velkým množstvím žlutých tyčinek uprostřed. Šípky jsou dlouze protáhlé, úzké, lahvicovitého tvaru.

Růže kaštanová (Rosa roxburghii)

Pochází ze západní Číny, ale snadno se pěstuje i u nás. Je zajímavá zvláštní korkovitou kůrou na starších větvích. Dorůstá do výšky až 3 m. Květy růže kaštanové jsou bílé nebo světle růžové, jednoduché.

Nápadné kulovité šípky jsou celé ostnité – a podle nich růži kaštanovou okamžitě identifikujete.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama