reklama

Jak správně krmit kočky a koťata? Pozor na syrová játra a kravské mléko

Lenka Valjentová
28. května 2021
Máte doma mladou kočičku nebo uvažujete, že si pořídíte kotě? Pak je určitě velmi důležité vědět, jak ho správně krmit, protože pro to, aby z něj vyrostla zdravá a statná kočka či kocour je právě správná výživa klíčová. Koťata rostou jako z vody, během prvního týdne po narození už mají skoro dvojnásobnou váhu. V ideálním případě se několik prvních týdnů života živí pouze mateřským mlékem.
reklama

Po narození se o koťata stará výhradně kočičí maminka a živí je svým mateřským mlékem. Může se ale stát, že kočka nebude mít dostatek mléka pro všechny své potomky a v rakovém případě je vhodné začít koťata dokrmovat speciálním mlékem pro koťata – nikdy ne kravským, jelikož to má jiné složení, obsahuje laktózu, kterou velmi špatně snášejí, protože pro ně není dobře stravitelná a kravské mléko může způsobit průjem, žaludeční potíže, případně i úhyn koťat.

První přikrmování

První přikrmování se doporučuje od třetího až čtvrtého týdne. Rozhodně se nemá násilím „odtrhávat“ kotě od mateřského mléka dříve než od 12. týdne, kdy je již kotě samostatné. Po odstavení od mateřského mléka začíná doba zvykání na pevnou stravu, ale také se učí chodit na kočičí záchod, škrabat drápky, prozkoumávat své okolí.

Imunitní okno

U koťat si musíme dávat pozor na dobu, kdy se u nich snižuje příjem mateřského mléka a začíná kombinace s ostatní stravou. „V tomto období může nastat tzv. imunitní okno, kdy kotě snižuje příjem vhodných protilátek, které získává z mateřského mléka, a samo si jeho organismus ještě vlastní neumí vytvořit,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek a doplňuje: „Proto je u mladé kočky v tomto období důležitý dostatečný přísun vitaminu C a E, které posilují formující se imunitní systém. Vhodná jsou také probiotika např. ve formě speciálního zvířecího probiotického jogurtu.“

Pozor na syrová játra!

Kočka, a především pak koťata mají malý žaludek. Krmte proto v několika dávkách během dne. Koťata můžete až šestkrát denně. Pamatujte, že kočka je šelma, takže na prvním místě by jejich strava měla obsahovat kvalitní živočišné bílkoviny. Těch potřebuje kotě opravdu hodně. Bílkoviny (proteiny) pomáhají při tvorbě svalů a tkání a jsou jejím hlavním zdrojem energie. Pozor dejte ale na vnitřnosti, především pak syrová játra. Jsou sice pro kočky vhodná, protože obsahují velké množství vitaminů, ale nedávejte je kočce příliš často, velké množství jater zvířatům nesvědčí. Důležitou složkou v krmivu by měl být i taurin a polynenasycené mastné kyseliny.

Dáváte-li kočkám pouze suchou stravu, tak si hlídejte množství a dodržujte krmné dávky. Granule obsahují více sacharidů a energie než mokrá strava a kočka po nich může více tloustnout. Na druhou stranu jsou granule dobré na kočičí chrup, protože díky žvýkání a chroupání pomáhají odstraňovat zubní povlak. Krmíte-li kapsičkami, tak dodržujte to, aby potrava měla pokojovou teplotu, kočkám to připomíná čerstvě ulovenou kořist.

Naučte kočky na pravidelnost

Od zhruba čtvrtého měsíce by se u kočky četnost krmení měla snížit na tři dávky. Dopoledne, odpoledne a jedno jídlo pak později večer. „Naučte kočkuna pravidelnost. Dávejte jíkrmivo stále ve stejnou dobu, aby si zvykla a pak se nestalo například to, že se naučí o krmivo říkat třeba i velmi brzo ráno. Od sedmého měsíce života kočky rozdělte krmivo do dvou dávek a u téhle četnosti krmení by se již mělo zůstat. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ doporučujeJiří Švihálek.

Koťata musí nejen jíst, ale i pít

Nikdy nezapomínejte na dostatečný přísun čerstvé vody. „Voda by měla být kočce dostupná během celého dne a minimálně jednou za den byste mělido misky nalít vodu čerstvou. Při její výměně nezapomeňte kontrolovat pitný režim svého domácího mazlíčka, to znamená sledovat, kolik vody ubylo zmisky,“ vysvětluje specialistka na výživu psů a koček Adéla Palacká a uzavírá: „Můžete tak předejít některým zdravotním problémům, jako jsou třeba záněty ledvin či močového měchýře.“

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama