Dům a bydlení

14. října 2018 06:00

Tereza Javorová

Podzimní úklidový manuál: 5 věcí, na které během léta nebyl čas

Léto je definitivně u konce a čas, který můžeme trávit venku, se neúprosně zkracuje. Na podzim a v zimě se tradičně více uzavíráme ve svých bytech a užíváme si večery v rodinném kruhu. Pokud ale váš dům nepůsobí útulně a čistě, jen těžko si sychravé dny dokážete vychutnat. Říká se, že nejtěžší je začít – proto dnes pro vás máme pět činností, kterými můžete odstartovat vaši cestu vstříc k domácí pohodě!

Neviditelný prach

Utíráte pravidelně prach? To vás šlechtí! Nános prachové vrstvy vůbec nevypadá pěkně, přitom na televizi, poličkách i knihovně se ho co týden usazuje víc než dost. To ale mluvíme jen o částech bytu, které máme denně na očích. Jenže ruku na srdce, kdy jste se naposledy podívali pod postel? Nebo odsunuli lednici? S těžkou šatní skříní samozřejmě budete hýbat jen těžko, ale vězte, že pokud se vám společnými silami podaří odstrčit alespoň menší komody, chuchvalce prachu vám vyrazí dech. Kromě evidentní estetické stránky tohoto problému byste měli vzít v potaz i zdravotní dopad. Přestože vy zrovna nemusíte trpět na alergie nebo bojovat s astmatem, vaši hosté mohou mít kvůli prachovým nánosům schovaným v každé místnosti zkaženou návštěvu. Pokud byste tedy chtěli být extrémně důslední, můžete si pořídit (nebo na den zapůjčit) speciální vysavač s vodním filtrem, který z vašich postelí a gaučů vytáhne všechno možné i nemožné!

Pro lepší výhledy

Další všemi nenáviděná činnost je mytí oken. A proč byste se do této aktivity měli pouštět právě teď? Protože pokud budou vaše okna upatlaná, ochudíte se o jednu z nejlepších podzimních činností – tematickou dekoraci celého bytu. Můžete sice upravit stůl, ale řekněte, o kolik slavnostněji by váš dům působil s pěkně nazdobenými okny? Když je ale nejprve pořádně neumyjete, dekorace jenom přitáhne pohledy všech hostů ke šmouhám a nánosům prachu na parapetu. Navíc venkovní podmínky, kdy ještě nemrzne, ale úmorná vedra už také polevila, jsou k tomu ideální.

Krok číslo jedna je udělat si kolem oken prostor a umístit k nim dostatečně vysoké schůdky, popřípadě stabilní židli. Poté, co důkladně omyjete rámy, přichází čas na velké finále – čisticí prostředek naneste houbičkou rovnoměrně na sklo tak, aby nestékal dolů, a vytvořila se pěna. Tu následně stáhněte stěrkou a na závěr tabuli vyleštěte utěrkou z mikrovláken. Pak už jen stačí do oken pověsit podzimní věnec a užívat si komplimentů návštěv.

Expirační doba

Pokud lednici (a potažmo i mrazák) neustále přeplňujete potravinami až k prasknutí, ubíráte jí nejen na životnosti, ale koledujete si také o vyšší účty za elektřinu. Potraviny nalepené na zadní stěnu navíc mají tendenci namrzat, a to v případě ovoce a zeleniny znamená následné nahnívání. Proto máte-li volné odpoledne, důkladně si projděte obsah vaší ledničky. Zaručeně v ní najdete mnoho potravin, jejichž expirační doba je už za zenitem. Stejně tak poctivě otevřete i marmelády a další domácí produkty, které jste rozdělali už před nějakým časem a nemají na sobě datum spotřeby. Pokud pak objevíte plíseň nebo hnilobu, do koše s nimi! Nestačí totiž jen zbavit se vrchní zkažené vrstvy. Přestože to tak na první pohled nemusí vypadat, plíseň už pravděpodobně prostoupila i do zbytku potraviny a tudíž by vám ze zdravotního hlediska příliš neprospěla. Když se ale přemůžete a poctivě veškerý obsah mrazničky protřídíte, odměnou vám bude nejen více prostoru pro jídlo, které skutečně využijete, ale zcela jistě i malá finanční úleva.

Mrzák mrazák

A to samé platí i pro mrazák! Pokud ovšem máte problémy dovřít jeho šuplíky, problém kromě přeplnění může být i v přílišném namrazení. Ideálně ve večerních hodinách, kdy už venku začíná mrznout, vytáhněte šuplíky, zabalte vše do deky, která pomůže udržet teplotu, a odneste obsah vašeho mrazáku na balkon. Následně ho odpojte od proudu a dovnitř postavte misku s vroucí vodou. Ta pomůže urychlit odmrazovací proces. Pokud je váš mrazák součástí lednice, pokuste se ji během odpojení neotevírat, vpustili byste tak dovnitř teplý vzduch, a následné dohánění teplotního rozdílu po opětovném zapojení by se negativně promítlo na vašich účtech. Nehledě na to, že potraviny by měly zůstávat v chladu. Na závěr mrazák nezapomeňte dosucha vytřít a ještě před zasunutím šuplíků probrat potraviny a vyházet některé zbytečné archivní kousky.

Prokleté šuplíky

Nejdůležitějším kouskem vybavení při úklidu šuplíků je odpadkový koš. Zásuvky jsou spásným vynálezem – cokoliv, pro co nemáme aktuálně využití, do nich bez ladu a skladu odkládáme s tím, že se nám věci určitě budou jednou hodit. Nebo že pro ně najdeme místo. Chyba lávky. Ze šuplíku se tak stává pohřebiště nejrůznějších cetek, které postupně zakryjí těch několik opravdu užitečných věcí, pro které jsme původně zásuvku zamýšleli. Při jejich úklidu si proto vždy u každého předmětu položte otázku – kdy jsem tuto věc naposledy použil? A jestli vám okamžitě nenaskočí uspokojivá odpověď, do koše s tím! A pro příště pamatujte, šuplíky jsou místem pro užitečné věci, ne přestupní stanicí mezi vitrínou a popelnicí.

(AZ)

Již brzy se bude měnit letní čas na zimní... Kdy se bude měnit čas v následujících letech, se dozvíte zde.


Přečtěte si také