Co můžeme udělat pro svou stárnoucí kočku, aby důchod prožila v pohodě a fit

Stárnutí koček se projevuje pozvolna, pomalu a individuálně, ale obecně se dá říct, že začíná okolo sedmého roku a o kočičím důchodu se mluví od devátého roku věku. Ovlivňuje to samozřejmě dědičnost i plemeno, ale hlavně kde žije a jak dobře se o ni staráme. Nikdy jindy nepotřebuje kočka naši péči tolik jako ve stáří.

Divoké kočky se dožívají v průměru osmi až devíti let, ty domácí kolem patnácti až dvaceti roků. Pozvolnému stárnutí se kočky umějí celkem dobře přizpůsobit. Přesto si můžeme všimnout, pokud kočku blížící se důchodovému věku začneme více sledovat, že je mj. celkově méně aktivní, více spí a odpočívá, nechce si hrát, méně se myje, srst ztrácí svůj lesk.

Některé změny mohou souviset i se zdravotními problémy, protože funkčnost ztrácejí především ledviny, játra, klouby, mozek, zhoršuje se sluch i zrak. Starší kočky velmi často začnou odmítat stravu, která jim vždycky chutnala, za což může zhoršení schopnosti cítit vůni a chuť potravy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nejčastější mýty o kočkácH. Kde se vzaly pověry, že černá kočka nosí smůlu nebo má devět životů

Mnohé kočky s přibývajícím věkem potřebují více pozornosti, proto se jim co nejvíc věnujeme, hodně na ně mluvíme, hladíme je a projevujeme jim lásku. Není vhodné ani do domácnosti se starší kočkou kupovat nové zvíře, rozhodně ne psa.

Co můžeme pro svou stárnoucí kočku udělat, aby důchodový věk prožila v pohodě a fit

1. Krmení kočce ohřejeme

Pro lepší chuť krmivo kočce seniorce mírně ohřejeme. Pro kočky je totiž často více než chuť rozhodující teplota krmiva. Nejraději mají teplotu okolo 35 °C, připomíná jim čerstvě ulovenou kořist. Pokud dáváme kočkám jídlo z lednice, tak ho ohřejeme minimálně na pokojovou teplotu. Důležitá je i konzistence nabízené stravy. Starší kočky, mívají dentální problémy, a proto preferují vlhké krmení (kapsičky, paštičky, konzervy). Do krmiva je možné zamíchat i trochu vlažné vody, to navíc zvýší příjem tekutin.

2. Kočce zajistíme dostatek vody

Nedostatek tekutin může mít pro kočky velmi vážné zdravotní následky. Starší kočky jsou náchylnější k dehydrataci, často u nich dochází k onemocnění ledvin a močových cest. Optimální množství je přibližně 150 ml vody denně. Misku s čistou vodou dáváme těsně vedle misky na jídlo, aby ji zvíře nemohlo přehlédnout. Dobré je, když má kočka doma několik zdrojů pitné vody. Některé kočky mají rády fontánky s vodou, fascinuje je kapající nebo pomalu tekoucí voda z kohoutku v džezu ,umyvadle či vaně.

3. Misky dáváme na vyvýšené místo

Pokud má stárnoucí kočka problémy s pohybem, dáváme misky s krmivem a vodou na vyvýšené místo (podložíme je), aby zvíře nemuselo při jídle a pití tolik ohýbat krk, především je to nutné v případě kočky s degenerativním onemocněním páteře.

4. Dbáme o chrup

U starší kočky se objevují dentální potíže, velice často onemocnění chrupu – zánět dásní, ztráta zubů či jejich poškození, různé útvary. Pokud pozorujeme u kočky ztrátu chuti k jídlu, zápach z tlamičky, časté slinění, je nutné rychle řešit stav dutiny ústní s veterinářem.

PŘEČTĚTE SI: Rady a tipy, jak a proč čistit kočce zuby

5. Pravidelně stříháme drápky

Délku drápků bychom měli kontrolovat jednou týdně. Stárnoucí kočka může mít potíže se zatahováním a vytahováním drápů a ty se tak snadno zachytí do koberce atd. Pravidelná kontrola a zkracování drápů u koček žijících v bytech jsou velmi důležité. Kromě běžnějších vertikálních škrabadel pořídíme kočce seniorce také nějaké horizontální.

6. Pomáháme odstraňovat bezoáry

Bezoáry, smotky spolykané srsti se u starších koček vyskytují v trávicím traktu poměrně často. Chomáčky chlupů vyvolávají zvracení nebo způsobují zácpu, což je pro starou kočku velice nepříjemné. Jejich průchod trávicí soustavou usnadňují speciální pasty, nezapomínejme pěstovat kočičí trávu a taky kočku pravidelně kartáčovat.

7. Hygiena a kartáčování

Jak kočka stárne, je pro ni stále obtížnější o sebe pečovat tak, jak byla zvyklá. Mívá obtíže s běžnou hygienou, můžeme jí pomoci s odstraňováním ospalků, mytím nosu i konečníku. Použijeme k tomu tampon nebo gázu namočenou ve vlažné vodě. Srst kartáčujeme měkkým kartáčem, opatrní musíme být zejména na zádech, bedrech a v oblasti kyčlí. Opatrně ostříháme zacuchanou srst, bývá obvykle v tříslech a v okolí konečníku.

8. Starší kočce usnadníme výstup do výšek

Kočky milují pozorování okolí z okna, rády kontrolují „svůj“ prostor z výšky. Kočka seniorka s kloubními potížemi ale už může mít obtíže na parapet a na své oblíbené místo vyskočit. Proto bychom jí měli zajistit, aby se do výšky mohla sama pohodlně dostat. Například škrabadlo, kde bylo potřeba na vyvýšené místo vyšplhat a z něj seskakovat, může nahradit zkosená rampa pokrytá kobercem. Je ideální ke škrábání, ale navíc umožní kočce dostat se na místo s rozhledem bez potřeby namáhat příliš klouby.

Zdroje: spektrumzdravi.czzooo.cz, primanapady.cz


Přečtěte si také