reklama

Hyacinty: Jak napravit chyby, které děláme při domácím pěstování

Lenka Valjentová
18. ledna 2020
Hyacinty nás spolehlivě dostanou atraktivními květy se silnou, podmanivou vůní.  Doma jsou rozkvetlé hyacinty nejvíc vítané v pošmourných zimních měsících, kdy dokážou vykouzlit toužebně očekávané jaro. Oblíbené a vyhledávané jarní cibuloviny se poměrně snadno pěstují v bytě i venku na balkoně a na zahradě. Jako všechny hrnkové rostliny i hyacint si žádá své, a když péči o něj buď zanedbáme, nebo naopak přeženeme, mohou mu třeba začít žloutnout listy.
reklama

Květy hyacintů (Hyacinthus) mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté. Podle cibulky hyacintu lze poznat barvu květu i u zeleného poupěte, tak bílé cibulky vyroste květ bílý, z načervenalé červený a z namodralé modrý. Z bohaté palety barev, že si určitě vybere každý. Veselou náladu do domu vnese kombinace bílé, modré a žluté, pastelové odstíny růžové a fialové spolu s bílou zase nádech romantiky. V bytě při teplotě 16–20 °C vydrží květ svěží až3 týdny, při vyšších teplotáchkvetou jen 1 až 2 týdny.

Jak napravit 4 nejčastější chyby při pěstování hyacintů v nádobách

  1. Žloutnutí listů hyacintu: Příčin žloutnutí listů může být hned několik, ale nejčastějiza žloutnutím listůbývá průvan a nedostatek rozptýleného světla, proto se rozhodně vyplatí umístit květináče s hyacinty na světlé chráněné místo, kde průvan nehrozí. Žloutnutí listů hyacintu také způsobujenesprávná, v tomto případě nadměrná zálivka.
  2. Poupata hyacintu se neotevírají nebo jsou zdeformovaná: Za tímhleproblémem většinou stojí neopatrné zalévání, kdy poupata omylem polijeme vodu. Proto také hyacinty nikdy nerosíme! Neotevřená poupata bohužel vždy odumírají. Že jsou poupata deformovaná, způsobuje příliš tmavé místo,
  3. Nestejnoměrné kvetení hyacintu: To mohou způsobovat nestejně velké nebo nestejně životaschopné cibule v jedné nádobě. Pokud příčinou není rozdílnost cibulí, pravděpodobně jsme zapomněli květináčem shyacinty pravidelně otáčetke světlu.
  4. Květy hyacintu zahnívají: Za zahníváním květů ve většině případů bývá nadbytečná zálivka. Nejprve musíme zkontrolovat, jestli jsou na dně květináče otvory, kterými přebytečná voda může odtékat, jinak se zemina snadno přemokří, zvláště při nižší teplotě než 16 °C. Pokud v nádobě otvory nejsou, hned cibuli přesaďte do vhodnějšího květináče. Přebytečnou vodu zpodmisky po každém zalévání po 20 minutách opatrně odstraníme. Vždy necháme substrát dobře proschnout, než nalijeme další dávku vody.

Prima tipy,co dělat shyacinty po odkvětu

  1. Po odkvětu hyacinty přestaneme zalévat.Postupně jim sesychají a odumírají nadzemní části.
  2. Dokud hyacinty zcela neseschnou, neodstřihávámelisty, rostlina si z nich stahuje živiny do cibulky, a vytváří tak zásobní látky propříští rok.
  3. Zaschlé cibulkypakvyjmeme ze substrátu, očistíme a necháme při pokojové teplotě vsuché rašelině až do podzimu, kdy je můžeme zasadit buď na zahradu, nebo do nádobdo hloubky 10 až 15 cm.

Lenka Odstrčilová

O pěstování hyacintů by vás taky mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama