Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Jak nepřijít o vaše bylinky během zimy? Tipy, díky kterým přežijí zimní mrazíky

Také si rádi zpestříte oblíbené jídlo nebo drink domácími bylinkami? Máme pár tipů, jak o ně nepřijít ani s nástupem zimního období. Ať už pěstujete ve velkém na zahradě, nebo máte květináč na parapetu, díky těmto tipům vám pracně vypěstované bylinky přečkají zimu a vydrží až do jara.
Vydáno: 28.11.2017
Bylinky na parapetu by měly chladné období vydržet.

Nejprve je důležité si určit prostorové možnosti v bytě či domě. Pokud jste majiteli větší nemovitosti s prostory navíc, je nejlepším řešením zimní zahrada, na které můžete pěstovat bylinky, keře i okrasné rostliny. Vhodnou alternativou pro menší prostory jsou skleněné balkony. Ty vám umožní pohodlné pěstování většího množství rostlin v příhodných podmínkách a dobrým přístupem pro zahradničení. Pokud nelze využít ani jednu z předcházejících variant, nezoufejte. Bylinky samozřejmě můžete zasadit i do květináčů na parapetech oken, kde mají dostatek světla. Anebo je volně zavěsit v prostoru.

Zvažte, jak typy rostlin nejlépe přežijí zimu. Nejrozšířenějšími nenáročnými bylinkami jsou meduňka lékařská, máta peprná, bazalka, pažitka, rozmarýn lékařský nebo levandule.

Meduňka lékařská

Vyznačuje se mírně hořkou chutí a využití je zejména pro její léčivé vlastnosti – posiluje mozek, srdce, trávicí soustavu. Snižuje stres a také se považuje za přírodní antidepresivum. Výška dosahuje 70-150 cm a preferuje slunná místa. Nejvhodnější variantou pro zimní pěstování je proto prosklená část bytu. Listy s citronovou vůní vám navíc mohou příjemně provonět pokoj.

 

Meduňka nepotřebuje žádnou péči, je to v podstatě plevel Foto: Meduňka patří k našim nejoblíbenějším léčivkám. Právem. Foto: Thinkstockphotos

Máta peprná

Pro svoji nenáročnost a odolnost je přezimování možné i na záhonku. Pouze je nutné chránit kořenový systém, například přikrytím chvojí. Pokud se rozhodnete pro domácí pěstování, například pro její svěží vůni, která provoní byt, je nutné ji vyhradit samostatný květináč nebo truhlík. Pravidelnou a vydatnou zálivkou si odbydete veškerou další potřebnou péči.

Máta peprná – to pravé letní osvěžení  Foto: Z máty si můžete uvařit čaj, limonádu nebo ji nechat krásně provonět váš byt. Foto: iStock

Bazalka

Další stálezelená rostlina s aromatickou vůní, která může ozdobit každý interiér. Dosahuje výšky 20-60 cm. Bazalka je velice teplomilná. Nedoporučuje se její umístění přes zimní měsíce bezprostředně u okna kvůli námraze, která se na skle může objevit. Vhodné je vydatné zalévání přímo ke kořenům. Nejlepší variantou pro umístění je kuchyň.  Nejen v rámci příslušné dekorace, ale i z praktického užití v čerstvé i sušené podobě na talíři.

Bazalka vám vydrží i přes zimu. Foto: Bazalka vám vydrží i přes zimu. Foto: iStock

Pažitka

Pro přezimování je důležité zasadit cibulky tak hluboko, jako byly v záhonu. Počet cibulek by měl být kolem dvaceti. Opět je preferované světlé místo, kdy se teplota vzduchu pohybuje v rozmezí 15-20°C. Substrát, který nahrazuje zeminu v záhonu byl měl být stále vlhký, je proto důležité pravidelně zalévat.

Pažitka s delikátní chutí  Foto: Pažitka patří k nejchutnějším bylinkám. Foto: iStock

Levandule

Tento voňavý a užitečný polokeř má pro zazimování velkou výhodu, kterou je mrazuvzdornost. Díky tomu je pěstování možné i ve venkovním prostředí. Doporučením jsou hluboké květináče, nebo jiné nádoby, a to pro zakrytí kořenového systému před mrazem. Nenáročná je rostlina i v otázce živin.

Levandule krásně provoní váš byt. Foto: Levandule krásně provoní váš byt. Foto: iStock

Velice důležitou součástí pro přezimování rostlin v pokojových podmínkách, je samostatná nádoba. K přezimování jsou vhodné truhlíky, květináče, vědra i koše. Lze myslet opravdu kreativně a pojmout ukrytí rostlin do domácího prostředí i jako dekoraci interiéru. Zalévání by mělo proběhnout ráno vlažnou vodou a orosit listy rostlin, abychom zabránili usazování prachu, který zabraňuje rostlinám dýchat. Také se rostlině zavděčíte kvalitním substrátem, avšak bez přihnojení, které by naopak mohlo narušit vůni a chuť bylinek. 

Čerstvých bylinek se nemusíte vzdát ani v zimě. Foto: Čerstvých bylinek se nemusíte vzdát ani v zimě. Foto: iStock

(bp)

Další články:

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Řezané květiny a zima? Proč ne!

Řezané květiny v zimě? Dokonalá dekorace pro náročné! Nechte je působit křehce, tajemně a luxusně

Vypěstujte si bylinky i na podzim!

Vypěstujte si bylinky i na podzim. Tyto vám vyrostou v květináči na parapetu

 

Pěstujte bylinky originálně!

INSPIRACE: Nemáte květináč? 12 originálních způsobů, jak pěstovat bylinky na balkóně

Reklama
Článek je zařazen v: jaro, zima, pěstování, máta, bylinky, parapet, Bazalka, meduňka, pažitka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama