Pokojové květiny

1. července 2017 06:00

Markéta Zídková

Z plantáže do květináče: I doma můžete pěstovat čajovník

Čaj je pro většinu z nás každodenním společníkem, hasí žízeň a povzbuzuje, zároveň výborně chutná a krásně voní. Fajnšmekři mají své oblíbené druhy, vybírají například podle místa původu nebo podle způsobu zpracování. A někteří se dokonce sami pouštějí do jeho pěstování.

Kdy lidé čaj jako nápoj objevili, se přesně neví, existuje hned několik překrásných příběhů, které o tom vyprávějí a které se odehrávají ještě hluboko v období před začátkem našeho letopočtu. Jisté ale je, že čajovník čínský (Camellia sinensis) je stálezelená rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Dnes se pije po celém světě a čajové plantáže najdeme v Číně, Japonsku, Indii, Indonésii, ve Vietnamu, na Kavkazu, v Gruzii, nebo dokonce v některých oblastech Afriky.

Pokojovka, ze které uvaříte čaj

I v našich podmínkách si můžete alespoň omezené množství čajových lístků vypěstovat, rostlince čajovníku se za určitých podmínek může dařit i v interiéru.

Sazenice nebo semena?

Blahodárné účinky zeleného čaje na lidský organismus jsou prokázány. Jedná se o lístky čajovníku čínského, které neprošly fermentací, a tak v nich zůstaly zachovány cenné látky. Díky tomu příznivě působí například na trávení, mají antioxidační účinek, takže chrání organismus před některými civilizačními chorobami anebo do určité míry fungují jako prevence tvorby zubního kazu. I to by mohly být důvody, proč rodinu pokojovek u nás doma rozšířit právě o čajovník. Můžeme ho zkusit vypěstovat ze semen, případně můžeme první fázi přeskočit a pořídit mladou rostlinku, obojí – semena i sazenice – jsou k dostání na internetu nebo ve specializovaných zahradnictvích.

Pěstování čaje ze semen

Pokud koupíte semena, jejich výsev neodkládejte, rychle ztrácejí klíčivost. Nejdříve narušte jejich tmavohnědý obal (například nožem nebo pilníčkem) a potom je na dva dny namočte. Teprve po dvou dnech ve vodě je zasaďte do rašelinového substrátu s nižším obsahem vápníku. Po dobu klíčení semen (obvykle 6 až 8 týdnů) se postarejte o to, aby byl substrát stále vlhký a okolní teplota se pohybovala od 20 do 25 ºC.

Čajovník v květináči

Poznáte sami, kdy vzešlé rostlinky přesadit do samostatných květináčků. Jakmile dorostou do výšky 12 centimetrů, začněte je zaštipovat, aby se začaly rozvětvovat. Ať už máme sazeničku vlastnoručně vypěstovanou, nebo zakoupenou, musíme jí zajistit vhodné podmínky, aby dále prospívala, a zároveň se vyvarovat případných pěstitelských chyb, které by ji mohly vážně ohrozit.

Kde se mu v bytě bude dařit?

Některé zdroje sice uvádějí, že čajovník je nenáročná pokojovka, ale do jeho pěstování by se neměl pouštět nikdo bez toho, aniž by si nejdříve zjistil maximum informací.

Dařit by se mu mělo na světlém místě, ale zároveň by měl být chráněn před slunečními paprsky. Pokud bude přímo u okna, může být i v místnosti situované na sever. Dostatek světla zajistěte rostlině i během zimy, kdy může být přemístěna do chladnějšího prostředí s teplotou kolem 15 ºC.

U čajovníku pozor na vápno, přemokření a svilušky

Jedno z nebezpečí, které by mohlo čajovník vážně ohrozit, je vápník – proto dávejte pozor na složení substrátu, kterým naplníte květináč, ale pečlivě vybírejte i hnojiva a zkontrolujte složení vody, kterou budete zalévat. Odborníci doporučují pěstování v rašelině s přídavkem hnojiva Plantacote. Čajovník zalévejte pravidelně, zemina by měla být stále mírně vlhká, ale ne mokrá, v ní by začaly uhnívat kořeny. Čajovníku prospěje pravidelné rosení listů, vyhovuje mu totiž vyšší vlhkost vzduchu. Zároveň ho tak ochráníme před další hrozbou – sviluškami, o kterých je známo, že nesnášejí vodu. Na jaře rostlinu přesazujte, ale s největší opatrností, aby se nepoškodil kořenový bal.

Je toho poměrně dost, co takový čajovník potřebuje, a možná ještě víc toho, co mu naopak nesedí, ale za péči se vám odmění zelenými lístky, ze kterých si můžete připravit vlastní lahodný nápoj. Sklízet můžete hned, jakmile se keřík dostatečně rozvětví. Seberte tři nejmladší lístky z jednotlivých výhonů, čerstvé nebo nasušené je zalijte vodou o teplotě 80 ºC a nechte krátce louhovat.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také