Zahrada

14. dubna 2020 05:30

Markéta Zídková

Ideální keře pro slunná místa. Pěstujte čilimníky, levanduli nebo ořechokřídlec

Na omezeném prostoru zahrady není místo pro chyby. Při výsadbě dřevin, které obvykle zaberou i několik metrů, je třeba zohlednit nároky či odolnost daných druhů na sluneční světlo.

Volného prostoru pro výsadbu keřů je o to méně, že v zeleném prostranství je třeba počítat i s dalšími jeho součástmi jako jsou cesty, zeleninové záhony, posezení nebo jezírko. Opravdu slunných míst k výsadbě keřů pak na většině zahrad zbývá minimum. Na druhou stranu je třeba znát, který keř snese letní polední žár. Jen tak lze předejít situaci, kdy na velké ploše bude skomírat nevzhledný, spálený keř. Které nejlépe snesou slunce? S následujícími druhy bude o parádu postaráno.

Keře čilimníků (Cytisus)

Čilimníky patří k druhám, s nimiž zahrada kvete po čtvrt roku bez ustání. Jde jen o to je správně zkombinovat. Nejdříve rozkvétá čilimník raný (duben až červen), po něm čilimník metlatý. Některé další druhy (kulovité a poléhavé či plazivé) kvetou od června do srpna.

Jasně žlutě kvete kultivar Lena, zlatožluté květy zdobí Allgold a bílé květy má u čilimníku raného Albus. Červenou zastupuje Hollandia. Krémově žlutá barva charakterizuje kultivar Moonlight čilimníku metlatého, zatímco Daisy Hill má květy dvoubarevné, žlutočervené. Existují ale i čilimníky růžově kvetoucí, jako je Gloria. Specialitou jsou fialově hnědé květy Maroonu.

Komule Davidova (Buddleia davidii)

Komuli, které se také říkámotýlí keř,se na jaře obaluje tmavozelenými listy, výrazně vonící a i na pohled nápadné květy se otevírají v červenci. Až půlmetrové klasy květů lákají roje motýlů, kteří se u nich drží až do září. Komule Davidova přitom láká i vzácné druhy motýlů, takže skýtá pěknou podívanou a zasluhuje viditelné místo poblíž zahradního sezení. Motýlí keř můžete pěstovat i na balkoně.

Devaterník (helianthemum)

Malý, stále zelený keřík vysoký kolem 30 centimetrů kvete v široké paletě odstínů od bílé přes žlutou, růžovou, oranžovou až po fialovou. Keř je obsypaný květy od května téměř až do září. Devaterník potřebuje teplé, sluncem osvětlené místo a propustnou půdu. Hodí se pro skalky.

Ořechokřídlec kladonský (Caryopteris x cladonensis)

Ořechokřídlec vyžaduje kromě slunce i humózní půdu. Ořechokřídlec nebo také ořechoplodec je menší listnatý,opadavý keřzčeledi hluchavkovitých, který pochází zMongolska a severní Číny.

Ořechokřídlec zatím není vnašich zahradách příliš rozšířený, ale vzhledem kdobě jeho kvetení bychom si ho měli více všímat. Vykvétá od srpna do října, kouzelnými, něžnými kvítky vmodrofialové barvě. Keř jimi bývá doslova obsypán.

Levandule (Lavandula)

Levandule je nenáročná rostlina z čeledi hluchavkovitých. Tento stále zelený keřík s úzkými našedlými listy kvete obvykle fialovým květem. Existují ale i levandule modré, růžové či bílé. Dorůstá do výšky půl metru i více a kvete od července až do srpna. Levanduli vyhovuje písčitá půda a dobře snáší i přímé slunce.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také