Zahrada

15. května 2014 06:00

Zuzana Schneidewind

Roubované melouny plodí i začátečníkům

Roubované melouny jsou méně náročné

Sazenice melounu vodního je vhodné vysazovat právě nyní, v polovině května po posledních mrazech. V čem jsou jiné ty roubované? A proč se vůbec melouny roubují? Poslechněte si ve videu, co na to pěstitel.

„Tady nabízíme meloun vodní v odrůdě CRIMSTAR F1. Je naroubován na speciálně vyšlechtěnou podnož s bohatým kořenovým systémem, který jí umožňuje bohatě plodit i v méně příznivých podmínkách,“ říká pěstitel a zahradník Milan Cihlář.

Z jedné rostliny sklidíte až 12 plodů

Kam se sazenicí

Rostliny vyžadují slunnou polohu, zelinářskou půdu (můžete ji vyhnojit kompostem či zetlelým hnojem). Roubované melouny potřebují spon minimálně 2 x 3 m. U sazenic zasypáváme zeminou pouze podnož, roub musí vyčnívat nad povrch, aby nezakořenil. Pokud se o to přesto pokusí, musíme kořínky opatrně odstranit.

Zálivka

Hned po výsadbě rostliny důkladně zalijte. V průběhu vegetace je pak pravidelná zálivka, zvlášť pokud melouny pěstujete na slamnatém hnoji či kompostu, základem kvalitní úrody. V suchém období spotřebuje jedna sazenice až deset litrů vody denně.

Řada pěstitelů se shoduje, že roubované melouny nemusejí zalévat skoro vůbec, stačí prý jednou za měsíc.

Hnojení

Pokud jsme půdu před výsadbou důkladně prohnojili organickými hnojivy (hnojem, kompostem), není nutné ještě přihnojovat během vegetace. Možné je přihnojovat vybraným komplexním hnojivem posilujícím plod a květ.

Sklizeň

Na první úrodu se můžeme těšit kolem poloviny srpna. Určit zralost melounu je těžké. Zkuste si pamatovat, který vyrostl jako první a sklízet podle toho.

Proč roubujeme

Tím hlavním důvodem je ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Takové rostliny mají mnohem mohutnější kořenový systém, rychleji rostou, plodí více a větší plody i s minimální péčí během vegetace a i když nemáme nejvýživnější půdu. Nemusejí se téměř zalévat. Jsou méně náchylné na plíseň.


Přečtěte si také