Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zahrada

Nejvyšší čas koupit si brambořík! Plus dokonalý návod, aby kvetl až do jara

I když za typickou vánoční květinu je považována vánoční hvězda, stále větší oblibu si nachází i skromný, o to krásnější brambořík (cyklamen).
Vydáno: 28.11.2016
146907656

Pěstování bramboříku není jednoduché

I když vám v zahradnictvích budou tvrdit, že péče o brambořík je jednoduchá, nevěřte tomu. Zpravidla to bude tak, že vám pokvete na Vánoce a pak je s jeho životností konec. Ale jestli si přejete, aby brambořík zdobil váš domov déle a možná i příští rok, zapamatujte si několik důležitých maličkostí, které vám pomohou vytvořit pro brambořík ideální podmínky k životu. Tato květina tak není vhodná pro začátečníky, kteří nemají dostatek zkušeností s pěstováním pokojových květin. Pokud si ale troufáte mít doma po dlouhou dobu tuto nádhernou květinu, tak vzhůru do zahradnictví, je nejvyšší čas koupit si brambořík. Vždyť právě začíná advent.

1. Netrapte brambořík v teple

Bramboříky pocházejí ze Středozemní a Malé Asie. Je to v podstatě vysokohorská rostlina, nepotřebuje proto vysoké teploty. Ale není mrazuvzdorný a u nás se pěstuje pouze jako pokojová rostlina.

Když si koupíte novou rostlinku podle svých představ, nechte ji nejprve několik hodin na chodbě nebo ve světlém sklípku, aby si zvykla na nové prostředí. Ideální teplota pro rozkvetlý brambořík je 16°C. Při vyšší teplotě rychle odkvete a nové květy už nenasadí.Postavte tedy květináč s kytkou na severní okno ložnice nebo haly a dopřejte květině dostatek čerstvého vzduchu (ale ne průvanu).

2. Zalévejte brambořík s rozvahou

Brambořík miluje dostatek vláhy. Ale v žádném případě ho nezalévejte na listy a hlízu. Ideální je spodní zálivka, tedy do misky a pokud možno by voda měla být měkká, nejlépe dešťová. Budete-li vodou šetřit, substrát proschne a zvadlé listy začnou žloutnout. To pak se už květů ani nedočkáte.

Brambořík/Cyclamen persicum
Brambořík/Cyclamen persicum
Jindřich Votýpka

 

I když má brambořík rád vyšší vzdušnou vlhkost, neroste ho, nemá to rád. Raději mu přidejte jednou za dva týdny do zálivkové vody plné hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. A chcete-li pěstovat brambořík dále i po odkvětu, musíte postupně omezovat zálivku.

3. Načasujte si plné kvetení

Brambořík/Cyclamen persicum - detail Foto:

Tato rada patří těm, kteří po odkvětu bramboříku chtějí s květinou počítat i následující rok. Jakmile květina už nenasazuje nová poupata, což je obvykle v dubnu, začíná její vegetační klid. Hlízu bramboříku vyjměte z květináče, očistěte ji a nechte odpočívat na stinném místě. Asi po měsíci, když se na hlíze začnou objevovat malé lupínky, vložte ji zpět do květináče, dejte nový substrát a začněte opatrně zalévat. Po několika týdnech se začnou tvořit malé lístečky i špičatá poupátka. Nechte rostlinku i s květináčem na zahradě a pak ji v září přestěhujte domů na chladné světlé stanoviště. A cyklus může pokračovat – zalévejte, dopřávejte dostatek čerstvého vzduchu, občas pohnojte a na Vánoce se vám brambořík opět odmění bohatostí květin.

Baví vás pěstování rostlin? Inspirujte se v naší Encyklopedii.4. Rada na závěr

Abyste se skutečně dlouho těšili z krásné a zdravé rostliny, jakmile některý květ odkvete, ihned ho odstraňte. Ale pozor, ne uštipnutím nebo ustřižením, ale odtrhnutím u hlízy, kde je stonek ztenčený. Kdybyste na rostlince nechali odkvetlé květy, začala by se tvořit semena a rostlina by přestala nasazovat nové květy. A když necháte na rostlince zbytky stonku, s největší pravděpodobnosti jej napadne plíseň (nejčastěji plíseň šedá), která dokáže za pár dní zlikvidovat celou rostlinu. Stejně jako odkvetlé květy odstraňujte i uvadající listy.

Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:

Gerbery

Aby gerbery dlouho vydržely ve váze, potřebují savo

Vánoční hvězda

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

V adventním kalendáři může dostat na každý den jednu ozdobičku, kterými pak společně s vámi ozdobí vánoční strom

10 tipů na originální adventní kalendář

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama