reklama

Zahradnický talent odhalí den narození. Komu zahradničení jde a kdo by se do něj neměl pouštět?

Lenka Valjentová
22. dubna 2021
Pěstování vlastní zeleniny, ovoce, bylin a květin je stále oblíbenější. Zahradničení je totiž smysluplnou a prospěšnou aktivitou, jak trávit volný čas. Na jaře, kdy se plně rozjíždí sezona setí a sázení, to platí více než kdy jindy. Někoho na zahradě pracovat vyloženě baví, druhý se hrabe v záhonech bez většího nadšení, další pěstuje výhradně jen zeleninu a ovoce, jiný nedá dopustit na květiny a nic jiného ho nezajímá. Objevte svůj zahradnický talent!
reklama

Kdo se narodil v pondělí, tomu jde zahradničení pěkně od ruky

Člověk narozený první den pracovního týdne bývá hodně ctižádostivý, touží být vždy a ve všem nejlepší, převyšuje ostatní pracovitostí a elánem. Mívá velkou fantazii, do vínku dostal skvělou intuici. Zahradničení mu jde pěkně od ruky a má ho rád. Jeho zahrada musí být perfektní – měla by pořád skvěle vypadat, ale hlavně musí přinášet užitek. Všechno, co pondělňátkům na zahradě vyroste, zužitkují do posledního kousíčku – co nestihnou sníst, hned, to zavaří, usuší, naloží, zamrazí...

Pěstují veškerou u nás tradiční zeleninu od ředkviček a hrášku přes rajčata a kedlubny po brambory a zelí. Z ovocných stromů u nich obstojí třešně, jabloněa broskvoně. Ovšem ani květiny jim nejsou úplně cizí, zvláště letničky, jako jsou cínie nebo čínské astry, které se dají utrhnout do vázy.

Kdo se narodil v úterý, dává přednost pěstování květin

Člověk narozený v úterý bývá svobodomyslný s velkou dávku odvahy a energie, ke všemu se umí postavit čelem, nikdy neutíká z boje. A jelikož je pořád ve střehu a neumí moc relaxovat, často se cítí unavený a nervově vyčerpaný. Do zahradničení se ponoří jen tehdy, když je to nezbytně nutné a hlásí se agrotechnické lhůty. Jeho hobby to prostě není. Zahradu bere především jako útočiště a oázu klidu, kde může odpočívat.

Dává jednoznačně přednost pěstování květin, o ně dokáže pečovat s opravdovou láskou. Na jeho zahrádce musí být v první řadě spousta levandule a růží různých kultivarů i barev, pak taky má rád tulipány, mečíky, pivoňky,jiřinky a chryzantémy, z keřů zlatice a šeřík. Nepohrdne ani jahodami, malinami, zahradními borůvkami a ostružinami. Jen do pěstování zeleniny se nehrne.

Kdo se narodil ve středu, na zahradě rád experimentuje

Člověk narozený ve středu bývá úspěšný pohodář, rád má všechno pod kontrolou a taky na sebe s oblibou upozorňuje něčím netradičním a zvláštním. Obvykle do vínku nedostane žádný velký pěstitelský talent, což ovšem neznamená, že by nemohl být i na tomto poli úspěšný, když projde fází poklus–omyl.

Imponuje mu divoká květnatá louka plná čmeláků a včel s množstvím barev a spoustou vůní, velké a silnéstromy, které plodí „samy“, jako jsouořešáky a jabloně. Při pěstování zeleniny rád experimentuje s méně známými druhy, jako jsouačokča, kiwano nebo černý kořen hadí mord, vodnice, lilek,patizon či černáředkev, z bylin a koření je umí okouzlit citronová tráva, česnekopažitka, levandule či bazalka Tulsi.

Kdo se narodil ve čtvrtek, ten si zahradničení moc neužívá

Člověk narozený ve čtvrtek bývá osobitý, mívá bujnou fantazií, super nápady a originální vize, a tak ho „obyčejné“ rytí, pletí, jednocení, hnojení, zalévání nebo setí a sázení ho nebaví, i když zahradní práce zvládne, pokud je to nebytně nutné. Ale že by si to užíval, to ne. K pohodě potřebuje živým plotem oddělené zákoutí s ohništěm a grilem, kde by mohl nerušeně posedět s rodinou a hostit své přátele.

Na zahradě by se mu nejvíc líbilo jezírko slekníny nebo kotvicí, záhon velkokvětých růží a květinová pergola. Květiny nepokrytě preferuje před zeleninou a ovocem, na milost bere pouze aromatické byliny (šalvěj, bazalka, rozmarýn, máta, meduňka, levandule). Jeho zahrada bývá zajímavě barevná a okázalá sřadou exotických rostlin (bugenvilea, oleandr, agáve, vistárie, štětkovec).

Kdo se narodil v pátek, je nadšený pěstitel zeleniny

Člověk narozený poslední den pracovního týdne bývá energický, v pracovním kolotoči se cítí jako ryba ve vodě, ovšem taky mívá sklon k lenosti. Většinou patří mezi nadšené a aktivní, i když ne nejšikovnější pěstitele. Zahrada je pro něj místem kaktivnímu odpočinku a zahradničení bere jako výbornou relaxací na vyčištění hlavy.

Pátečníci se nejvíce zaměřují na pěstování běžné zeleninu, jako je červená řepa, brambory, mrkev, česnek, cibule, fazole nebo okurky a dýně, z ovoce to bývají jablka, višně, angrešt a myrobalány. Na jejich záhonech nesmí chybět také květiny, úplně nejvíc je dokážou okouzlitléčivé letničky (měsíček,lichořeřišnice, echinacea, heřmánek), jejichž pěstování i sběru a zpracování se s radostí věnují.

Kdo se narodil v sobotu, patří mezi nejlepší zahradníky

Člověk narozený v sobotu bývá veskrze praktický, trpělivý, vytrvalý a másmyslpro pořádek a řád.Většinou patří mezi nejlepší zahrádkáře vůbec a jako pěstitel je takřka nepřekonatelný, zahradničení je jeho velkým koníčkem.

Ze své zahrady chce mít především užitek, a tak před okrasnými květinovými záhony a keři dává jednoznačně zelenou jahodám, malinám, rybízu, jablkům, meruňkám, švestkám, hruškám, kdoulím, bramborám, pastináku, petrželi, mrkvi, celeru, okurkám, zelí, cuketáma dalším plodinám, které se dají buď snadno uskladnit na zimu, nebo zavařit či naložit. Také léčivé byliny a zelené koření mají na jeho pozemku zajištěné místo, jeho favority jsou hlavně pažitka, libeček, kerblík třebule a petrželka kudrnka.

Kdo se narodil v neděli, bývá příznivcem permakultury

Člověk narozený vneděli bývá hodně kreativní, založením je spíše romantická duše, což se promítá i do jeho pohledu a přístupu k zahradničení. Jako děti Štěstěny sklízejí nedělňátka jeden úspěch za druhým a to platí i o jejich pěstitelských schopnostech.

I jejich dům bývá obvykle plný květin, potrpí si na záplavu muškátů a petúnií v oknech. Všechny rostliny na své zahradě bez rozdílu, vzácnou exotickou krasavice i prostou a nenápadnou bylinku, náležitě hýčkají a péči o ně dokonale zvládají. Mnozí bývají příznivci návratu kstarým tradicím a starobylým postupům pěstování bez jakékoli chemie a mají permakulturní zahradu, která je zásobuje chutným a především zdravým ovocem, zeleninou a bylinkami.

Mohlo by se vám ještě líbit:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama