Česnáček nahradí známější česnek medvědí. Má podobnou chuť i vůni a taky umí léčit

Čas česnáčku nastává s koncem sezony známějšího medvědího česneku. Dokáže ho skvěle zastoupit, jelikož má podobné účinky, vůni i chuť a navíc si všech jeho benefitů můžete užívat od jara do podzimu. Na jaře sbírejte mladé vrcholky rostliny, kvetoucí nať až do konce srpna, po uzrání semena a na podzim kořen. Česnáčku je všude v přírodě dost, a tak není těžké si ho kdykoli natrhat.

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata) najdeme v přírodě většinou ve velkých trsech, roste hojně na okrajích vlhkých lesů, na březích rybníků, v příkopech a na zahrádkách jako plevel. Mladé listy vyrůstající na jaře se dost podobají popenci, starší listy jsou pak podobné kopřivě a hluchavce, ale po rozemnutí jsou cítit jako medvědí česnek. Česnáček kvete bíle a dorůstá do výšky takřka jednoho metru.

Česnáček lékařský – účinky

„Česnáček lékařský je plevelná bylina, takže se ho na zahradě bohužel koukáme co nejrychleji zbavit. Ale než ho vyhodíme, měli bychom si uvědomit, že má podobné účinky, vůni i chuť jako v posledních letech populární česnek medvědí. Dokáže ho skvěle zastoupit a navíc si čerstvého česnáčku můžeme mnohem déle užívat, prakticky od časného jara do pozdního podzimu,“ uvádí bylinkář Martin Kolár. Bylinka má účinky antioxidační, dezinfekční, antibiotické, protizánětlivé, detoxikační, hojivé a údajně také protinádorové.

Na co je česnáček dobrý

  • Česnáček lékařský obsahuje především vitaminy A, B a E , z minerálních látek draslík, vápník, hořčík, selen, měď, železo a mangan. Po rozemnutí se uvolňují hořčičné silice, které dávají rostlině štiplavé aroma a palčivou chuť.
  • Dezinfikuje močové cesty, střeva a dýchací cesty. Čistí krev, brzdí šíření choroboplodných bakterií a podporuje imunitu.
  • Česnáček se osvědčil jako podpůrný prostředek při onemocnění žlučníku, střev, jater a slinivky břišní i proti nadýmání. Účinně pomáhá při jarních očistných kúrách, zlepšuje také spalování tuků.
  • Žvýkání čerstvých listů česnáčku pomáhá proti paradentóze a zmírňuje zápach z úst.
  • Zevně slouží k léčení vyrážek a ekzémů; kašovité obklady z naklepaných nebo pomnutých listů působí protizánětlivě a dávají se na nehojící se rány, hmyzí štípnutí a různá poranění kůže. Při léčbě kožních onemocnění se má zároveň česnáček i konzumovat, protože očista střev a správná funkce jater a slinivky má na hojení pozitivní vliv.

Jak využít česnáček

Od dubna se sbírají mladé vrcholky rostliny, celá kvetoucí nať či listy až do konce srpna, po uzrání i semena a nakonec můžeme využít i silný kořen. Nať je ze všeho nejlepší čerstvá; sice se může usušit, ale sušením ztrácí to nejcennější. Lepší uchování je zamražení nebo naložení do octa či oleje.

Pro léčebné účely se v tradiční lidové medicíně využívá především tinktura (což je nejlepší a nejšetrnější způsob uchování a konzervace) či macerát, jako nálev nebo odvar česnáček není dobrý. Zralá semena se dají použít místo hořčičných, a dokonce se z nich dá udělat i domácí hořčice, ale je to piplačka. A nakonec si můžeme na podzim vykopat kořen, který se dá použít podobně jako křen.

Česnáčkový čaj

Ingredience

  • 1 lžíce najemno nasekaného česnáčku
  • 200 ml studené vody

Postup

Česnáček zalijeme studenou, nejlépe převařenou vodou a necháme přes noc (zhruba 8 hodin) macerovat. Ráno scedíme a vypijeme.

Použití

Jako očistnou kúru pijeme jeden česnáčkový čaj denně po dobu 10 dnů, jako podporu redukčních diet dva týdny.

Česnáčková tinktura/kapky

Ingredience

  • 30 g čerstvě utrženého česnáčku lékařského
  • 150 ml vodky nebo slivovice

Postup

Bylinu zalijeme alkoholem (bylina musí být celá ponořená) a v dobře uzavřené nádobě necháme stát dva až čtyři týdny na tmavém místě při pokojové teplotě. Občas opatrně protřepeme. Pak scedíme přes kávový filtr nebo husté sítko a přelijeme do skleniček s kapátkem. Skladujeme v chladu a temnu.

Použití

Tinkturu užíváme po kapkách, zhruba 20 kapek třikrát denně po jídle. Pomáhá při bolestech v krku a zánětech cest dýchacích, účinkuje proti nadýmání, problémech s močovým měchýřem nebo slinivkou břišní. Je dobrá na posílení imunity.

Česnáček v kuchyni

Česnáček voní i chutná po česneku a hořčici zároveň, používá se podobně jako česnek medvědí, česneková pažitka nebo pažitka. Pokud ho použijeme do teplých pokrmů, musíme ho přidat až nakonec, jinak se o jeho typickou chuť zcela připravíme.

Syrový česnáček se přidává do salátů, pomazánek, dipů, nádivek, sekané, bramboráků i krémových polévek, hodí se k rybám nebo jehněčímu masu.

Česnáček je skvělý spolu s jarní cibulkou do domácího bylinkového másla, na ochucení olejových a octových zálivek. Skvělé je česnáčkové pesto! Nejchutnější a hlavně pro zdraví nejúčinnější jsou čerstvé jarní lístky položené na chleba s máslem nebo tvarohem!

Pesto z česnáčku

Ingredience

  • 200 g česnáčku (můžeme smíchat s popencem v poměru 1 : 1)
  • 200 g slunečnicových nebo piniových semínek
  • 200 ml kvalitního panenského olivového nebo slunečnicového oleje
  • asi 1 lžička soli podle chuti

Postup

Na suché pánvi opražíme semínka a nadrtíme, přidáme pokrájený čerstvě natrhaný česnáček, olej a umixujeme dohladka. Pesto uchováváme v ledničce.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.orgwww.bylinkyprovsechny.cz


Přečtěte si také