Špenát je králem listové zeleniny. Na pěstování není náročný a dobře se mu daří v zahradě i na balkoně

Špenát je listová zelenina buď milovaná, nebo nenáviděná. Ale máme-li na zahrádce jen trochu místa - a dobře roste i v truhlících na balkoně - měli bychom si alespoň několik semínek špenátu zasít. Vlastní úroda svěže zelených křehkých lístků nám totiž poskytne mnohem víc než pouze ono pověstné železo. Jak pěstovat listový špenát a jak si na něm pochutnat?

Špenát setý (Spinacia oleracea) je králem listové zeleniny, co se pozitivního vlivu na lidské zdraví týká. Najdeme v něm velké množství vitaminů C, D, E a A, betakartotenu, biotinu, niacinu, špenát vykazuje vysoké hodnoty kyseliny listové, vlákniny a ktomu ještě navíc zástup minerálů jako draslík, měď, vápník, hořčík či sodík. Proto posiluje imunitu, zpevňuje kosti a zuby, podporuje činnost srdce, pomáhá při trávení, snižování krevního tlaku, zlepšuje náladu nebo zahání únavu. Špenát také odvodňujea pomáhá tělu zbavovatškodlivých toxinů.

7 pravidel pěstování špenátu

  1. Špenát setý bude dobře prospívat ve výživných hlinitopísčitých půdách spH6 – 7,5, které ale dostatečně zadržují vodu. Špenát nesnáší kyselé půdy. Čím lepší půda bude, tím budou i listy špenátu větší, dužnatější, jemnější a chutnější. Před výsevem přihnojíme záhonek zralým kompostem.
  2. Špenát se dobře snáší s takřka každou zeleninou, můžeme ho využít jako meziplodinu smrkví nebo cibulí.Jenom s červenou řepou se nemá ráda její blízkost mu neprospívá.
  3. Špenát vyséváme přímo na záhon nebo do nádoby na jaře od konce března do zhruba konce dubna, chceme-li sklízet listy v létě. Podzimní špenát si zajistíme výsevem pak polovině srpna. Pro přezimování a ranou jarní sklizeň vyséváme vhodné odrůdy špenátu v září (už ne do nádob).
  4. Při letním výsevu špenátu využijeme záhon po rané zelenině, který je v polostínu, nebo ho musíme přistínit, abychom zamezili rychlému vysychání půdy, což klíčícím semínkům špenátu nesvědčí.
  5. Osivo špenátu vyséváme do řádků 15 až 20 cm vzdálených, vřádku optimálně 1 cm od sebe a zhruba 0,5 cm hluboko. Mírně přihrneme zeminou apak pravidelně zaléváme. Záhon udržujeme po dobu klíčení rovnoměrně vlhký. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu.
  6. Během vegetace špenátový porost pravidelně odplevelujeme. Během okopávání postupujeme opatrně, špenát má totiž kořeny rozmístěny mělce pod povrchem půdy, tak abychom neporušili kořenovou soustavu rostliny. Plevel ale musí pryč, protože obírá rychle rostoucí rostliny o živiny a vláhu.
  7. Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálněšest listů. Sklízí se seřezáním zelených listůasi2 cmnad zemí.

Co asi děláme špatně, že nám špenát chřadne

Špenát pomalu roste: Protože špenát potřebuje bohatou zálivku, na delší nedostatek vláhy rychle reaguje zpomalením růstu, tvorbou menšího počtu listů - a taky předčasným vybíháním do květu. Proto špenát nesmíme zapomenout podle aktuálního počasí přiměřeně zalévat.

Špenát rychle vybíhá do květu: To je pro špenát typické. Listový špenát je chladnomilná zelenina krátkého dne a vysoké teploty a dlouhý den způsobují vybíhání rostlin do květu. Když špenát vykvete, ztratí chut a hlavně křehkost. Takže jakmile se výrazněji oteplí, raději hosklidíme.

Špenát má deformované listy se žlutými skvrnami: Rostlina může být napadená špenátovou plísní, za níž stojí houba Perenospora spinaciae. Na vrchní straně listů jsou žluté skvrny a zespodu jsou pokrytéšedavým povlakem. Napadené listy jsou hořké a není možné je jíst, proto rostlinyze záhonu odstraníme a zlikvidujeme. Většinou se objevuje při vlhkém a teplém počasí. Prevencí je nepřehnojovat a udržovat větší vzdálenost mezi rostlinami. Jako prevence houbových chorob se používá odvar zpřesličky rolní. Asi60 g sušené byliny macerujeme 1-2 dny v5 l vody. Pak25 minut povaříme, scedíme a necháme vychladnout.Odvarem zředěným vpoměru 1:5 pravidelně postřikujeme.

Listový špenát v kuchyni

Listy špenátu si můžeme dopřát syrové, tepelně zpracovat nebo je zmrazit. Je dobré vědět, že tepelnou úpravou špenát ztrácí část příznivých účinkůpro zdraví. Čerstvé lístky špenátu vlednici nedáváme do blízkosti jablek, melounu nebo rajčat – etylén, který tyto plodiny uvolňují, způsobuje jejich žloutnutí. Mnohem délešpenátové listy uchováme, když je posekané zamrazíme. Mladý špenát je výbornýmzáklademsalátů. Protože má neutrální chuť, dobře se kombinuje s vejci, skvěle chutná v polévkách, rizotech, těstovinách, závinech a omeletách; pizzy a slané koláče se něj neobejdou.U nás je špenát tradiční příloha kmasu a knedlíkům.

Doporučené odrůdy pro pěstování listového špenátu

Lorelay

Tmavolistý špenát se středně velkými polovzpřímenými listy je vhodný k jarním ipodzimním výsevům. Dobře přezimuje. Na jaře se vysévá vbřeznu až dubnu asklízí se včervnu. Pro sklizeň vdubnu až květnu následujícího roku vyséváme vzáří.

Clarinet F1

Vysoce výnosná pozdní hybridní odrůda se středně zelenými, mírně bublinatými listy je rezistentní kplísni špenátové a kvybíhání do květu. Tyto vlastnosti ji řadí kvelmi úspěšným plodinám pro letní a podzimní pěstování.

Winterriesen

Odrůda špenátu svelkým, silným olistěním. Listy jsou pravidelně uspořádané vrůžici středně zelené barvy. Chuť je obzvlášť aromatická, proto je ideální pro kuchyňskou úpravu vsyrovém stavu. Je vhodný pro jarní i podzimní výsev.

Trumpet F1

Výnosná hybridní odrůda, tvořící mohutné růžice tmavozelených listů. Odrůda je rezistentní k plísni špenátové. Má velmi dobrou odolnost proti vymrzání.

Prima tip: Novozélandský špenát

Novozélandský špenát – čtyřboč (Tetragonia expansa) je listová zelenina, jejíž český název je odvozen od čtyřbokého tvaru plodu. Tvoří rozložitě rostoucí keříky se špičatými šípovitými listy. Doporučuje se pěstovat zpředpěstovaných sazenic. Osivo je vhodné před výsevem namočit do vlažné vody, aby nabobtnalo a urychlilo se tak vzcházení. Rostliny jsou teplomilné a vlhkomilné. Vyséváme ho počátkem dubna do sadbovačů. Na venkovní záhon sazenice vysazujeme až vkvětnu, kdy pomine nebezpečí pozdních mrazíků. Čtyřboč používáme jako špenát, sklízíme však v letním období s vysokými teplotami, kdy obyčejný špenát vybíhá do květu. Předností novozélandského špenátu je výnos zelené hmoty a také minimální odpad při zpracování.


Přečtěte si také